Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Region    /    Wsie   /  Boreczno

Boreczno

Po jego śmierci majątek odziedziczyli synowie, Hans i Georg. Hans zbudował w Borecznie pałac a także ufundował wieżę kościelną. Po śmierci w 1595 r. został pochowany bezpośrednio pod amboną kościoła.

Nakrytą go kamienną płytą z wyrytą postacią rycerza. o wymiary 240 x 160 cm. Przedstawia leżącą postać rycerza - dł. około 178 cm. Po obu stronach postaci znajdują się niemalże całkowicie zatarte herby. Z lewej strony: von Lacken, von Taubenhcim, von Lichten, von Eppingen, po prawej stronie: von Schonaich, von Falkenha in, von Sack, von Eichholz. W czterech narożnikach płyty widnieją alegoryczne przedstawienia ewangelistów. W dolnej partii znajduje się inskrypcja, której stan, niestety, uniemożliwia jej odczytanie.

Płyta wcześniej znajdowała się pod ołtarzem, nad znajdującą się tam kryptą rodową, teraz zamurowaną. Na obecne miejsce przeniesiono ją w 1882 r., chociaż jeszcze w 1933 r. zalecano ulokowanie jej w miejscu, gdzie nie ulegałaby niszczeniu, ewentualnie

wmurowanie w ścianę.

 

W 1807 r. wieś została zniszczona przez wojska francuskie. Dzieła zniszczenia dopełniła dezynteria szalejąca w latach 1806 - 1807. Wtedy też zmarła dziedziczka Sophia Charlotta von Schöneich, ostatnia przedstawicielka rodu, władającego przez 300 lat Borecznem. W 1817 roku Boreczno od Eduarda Hoeverbeck-Schoneich (syna Johanna Samuela Dietricha von Hoeverbeck - adoptowanego kuzyna Charlotte von Schoneich) kupił Christer Max Gustav Freiherr von Albedyhll, którego potomkowie do 1945 roku byli właścicielami dóbr i pałacu w  Karnitach. Po zakończeniu II wojny światowej ludność niemiecka opuszcza te tereny pozostawiając majątek i gospodarstwa, zajęte w następnych latach przez Polaków z centralnej i południowo-wschodniej Polski.

 

Tajemnice kościoła w Borecznie.

Niewiele osób wchodzących do kościoła w Borecznie zdaje sobie sprawę, że stojąc w dolnej partii wieży ma nad sobą puste pomieszczenie do którego nie ma bezpośredniego dostępu. Jedynym wejściem jest okienko znajdujące się na wysokości ok.6 m od południowo-wschodniej stronie wieży. Jak powstało to pomieszczenie? Więcej światła na ten fakt rzuca

sprawozdanie z przeglądu Kościoła Ewangelickiego w Borecznie powiat Morąg z dnia 22.03.1933r. Rządowy Radca nakazuje :

 

... "Należy na nowo wstawić brakujące okno, by zapobiec dostawaniu się deszczu do wewnątrz. Okno to oświetla niedostępne półpiętro, które powstało około roku 1922, w czasie gdy parter wieży przebudowano na halę pamięci po poległych w czasie wojny światowej. Przy tej okazji zamurowano prawdopodobnie również inny otwór okienny o rozmiarach 0,85 - 2,00 metra od strony północno - zachodniej. Na wysokości tego okna położony jest nowy sufit. Poleca się by one półpiętro uczynić w prosty sposób dostępnym, by móc łatwo i w odpowiednim czasie zauważyć występujące uszkodzenia budynku"...

według :  www.boreczno.dimi.pl/Zabytki/zabytki.html

 

 

Pomnik poległych w I wojnie światowej

Na przełomie lat 60 i  70-tych obelisk ku pamięci poległych w czasie I wojny światowej został przewrócony i zakopany w rogu placu kościelnego przy murze (częściowo wystawał nad murawę). Został odkopany 17 lipca 2007 roku. Stan bardzo dobry, bez jakichkolwiek uszkodzeń jak widać na zdjęciach w galerii poniżej. Plany przywrócenia pomnikowi pierwotnego wyglądu i ustawienia przed wejściem do kościoła nie zostały zrealizowane. Po dwóch latach od odkopania pomnik jest ukryty pod prowizorycznym rusztowaniem - w tym samym miejscu, w którym był zakopany.

źródło : www.rowery.olsztyn.pl ; zdjęcia :: Piotr Gapiński , Bernard Król

 

Pastorówka

Budynek dawnej "Pastorówki" (patrz galeria zdjęć poniżej ) w Borecznie usytuowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Wybudowana staraniem pastora Heinricha von Behra ok. 1860 roku. Budynek użytkowany był w ten sposób do końca II wojny światowej. W 1945 r wraz z kościołem, gruntem ornym i ogrodem przekazany kościołowi katolickiemu. Od 1948 r przejęty kolejno przez Gminną a następnie Gromadzką Radę Narodową, posterunek milicji, szkołę podstawową.

 

według :  www.boreczno.dimi.pl/Zabytki/zabytki.html

Wieś Boreczno, (dawniej Śniegwałd, niem. Schnellwalde) ( mapa dojazdu ).

  W 1311 r. zasadźca Henryk na mocy przywileju wydanego przez komtura Dzierzgonia Sighardta von Schwarcburga, założył wieś Snelenwalt. W 1470 r. wielki mistrz Henryk von Richtenberg nadał za zasługi dla Zakonu, prawo własności polskiemu szlachcicowi ze Śląska Hanuszowi Krasnodębskiemu. Imię i naz-wisko zmienił po przejściu na służbę Zakonu na Hans Schöneich ( Schön - piękny,  eich - dąb ).

Boreczno  - wieś, zabytki, zabudowa

Opracowano na podstawie :

"Dzieje Ziemi Zalewskiej", L. Skrodzki, W. Cydzik, J. Sokołowski - Zalewo 2005

"Historia Boreczna", I. Anuszkiewicz - w "Zapiski Zalewskie" 3-4/2003

"Morąg - z dziejów miasta i powiatu", praca zbiorowa - Olsztyn 1973

"Zamki, pałace i inne zabytki Powiatu Iławskiego", W. Niesiobędzki - Iława 2003

"Powiat Iławski", W. Niesiobędzki - Iława 2006

"Płyta grobowa Johanesa von Schönaich z kościoła Podwyższenia Krzyża Św. w Borecznie  ( rozważania nad "skamieniałym rycerzem" i rodem von Schönaich ) - Seweryn Szczepański

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy