Kanał Elbląski, pochylnia Buczyniec.
Bukowy las, zatoka Widłągi.
Żaglówki w porcie, OW Jażdżówki.
Śladami przeszłości, wieś Sampława.
<
>
Pojezierze Iławskie wraz z jego kompleksami leśnymi stanowi zbiór unikatowych zasobów fauny i flory. Jest ostoją wielu gatunków roślin, grzybów, ptaków i zwierzyny.
Rośliny lądowe : wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, bluszcz pospolity, podkolan biały, podkolan zielonawy, rosiczka okrągłolistna, orlik pospolity, tysiącznik pospolity.
gatunek krzewu należący do rodziny wawrzynkowatych. Występuje w całej Europie, w zachodniej Syberii, na Ałtaju i Kaukazie, także w Azji Mniejszej. W Polsce na całym terytorium, ale jest rośliną rzadką. Od 0,3 do 1 m wysokości, i szarobrązowej korze. Cała roślina jest bardzo silnie trująca. Zjedzenie 10-12 owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet 1-2 owoce mogą być śmiertelne. W Polsce podlega ścisłej ochronie.
bylina z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Europie i Azji. W Polsce jest rośliną rzadką, występuje głównie w Sudetach i Karpatach, na nizinach bardzo rzadko. Objęta
w Polsce ochroną ścisłą od 1946 roku. Jej piękne kwiaty były i są przyczyną znacznego jej wyniszczenia na siedliskach naturalnych. Jest częstym motywem w sztuce ludowej Podhala, szczególnie w rzeźbie góralskiej, gwarowo nazywana przez nich „Janową Lilią”.
gatunek wiecznie zielonego pnącza. Występuje w lasach całej Polski, podlega ochronie prawnej. Uprawiany jako roślina doniczkowa, okrywowa, parkowa. W uprawie jest niewymagająca. Wiele odmian o różnorodnych kształtach i barwach liści. Jest rośliną leczniczą i kosmetyczną. W tradycjach wielu narodów znana jako symbol wierności i trwałości życia. W starożytności odgrywał ważną rolę w kultach szeregu bóstw egipskich, greckich i rzymskich.
gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem rejonu Morza Śródziemnego i Kotliny Panońskiej) w Azji, północnej Afryce. W Polsce na całym obszarze, rzadko spotykany. Kwiaty zapylane są przez motyle nocne – ćmy, które wabione są za pomocą intensywnego zapachu. Ćmy przylatujące po nektar dotykają dzióbka, a wówczas pyłkowiny za pomocą uczepek przyklejają się do ich ciała.
gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje w Europie Środkowej. W Polsce na całym obszarze, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich, ale jest rośliną rzadką. Kwiaty zapylane są przez motyle nocne – ćmy. Ćmy przylatujące po nektar dotykają dzióbka, a wówczas pyłkowiny za pomocą uczepek przyklejają się do ich ciała.
gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych. Roślina owadożerna. Występuje w stanie dzikim w całej Europie oraz na obszarach Ameryki Północnej i Azji. W Polsce dość pospolita na torfowiskach. Wabi swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, które są wydzielane przez, czułki porastające powierzchnie liści. Roślina lecznicza, ma działanie przeciwbólowe. Używano jej kwiatów jako zamiennika tytoniu.
gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Europy i z Afryki Północnej. Występuje również w stanie dzikim w Polsce, jest niezbyt pospolity. Rośnie na rozproszonych stanowiskach zarówno na niżu, jak i w górach, najwyżej sięga w Tatrach. Pochodzi też od niego wiele mieszańców uprawianych jako rośliny ozdobne. Nazwa łacińska wzięła się od słowa aquila, orzeł, ponieważ ostroga orlika przypomina szpon orła.
gatunek rośliny z rodziny goryczkowatych. Nazwa wywodzi się od legendy, według której centaur Chiron wyleczył swoje rany zadane mu przez Herkulesa właśnie tą rośliną. Używana jest do aromatyzowania gorzkich wódek, nalewek i niektórych win (wermuty). Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
Roślinność wodna i torfowiskowa : rdestnica, rogatek, wywłócznik, grążel żółty, grzybień biały, trzcina pospolita, pałka, oczeret.
rodzaj roślin wodnych należących do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae Dumort), liczący 90 gatunków i 49 mieszańców, występujących na całym świecie. W Polsce występuje 26 gatunków. Rośliny zielne, wieloletnie lub jednoroczne, zasiedlające słodkie lub brachiczne wody, całkowicie zanurzone lub z liśćmi pływającymi po powierzchni wody.
gatunek byliny wodnej z rodziny grzybieniowatych. Występuje w niemal całej Europie oraz w środkowej i zachodniej Azji. W Polsce na niżu jest rośliną pospolitą. Roślina trująca. Zawiera alkaloidy, które działają porażająco na korę mózgową. Dawnej kłącza ze względu na ich walory odżywcze służyły do dokarmiania świń. Grążel ma długie kłącza o średnicy do 8 cm, poziomo rosnące w mule dennym. Liście i kwiaty wyrastają z jego wierzchołka.
gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jeden z około 50 gatunków z rodzaju grzybienie Nymphaea. Ze względu na efektowne, duże kwiaty pływające na powierzchni wody gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, zwłaszcza w postaci odmian barwnie kwitnących. Jest to także roślina lecznicza, a dawniej także barwierska. Objęty został ochroną prawną, w Polsce.
gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Rozpowszechniony na całym świecie. Występuje pospolicie na całym terytorium Polski, od Bałtyku, aż po niższe partie gór. Osiąga wysokość do 4 m. Pyłki trzciny pospolitej mają silne właściwości alergiczne. Jest typową rośliną bagienną i nadwodną, ale potrafi rosnąć także na suchym lądzie. Ma duży udział w tworzeniu torfu.
rodzaj roślin kłączowych z rodziny ciborowatych (Cyperaceae Juss.). Należy do nich 77 gatunków roślin wodnych i roślin bagiennych. Gatunkiem typowym jest Schoenoplectus lacustris L.
W Polsce występują 4 gatunki (najpospolitszy jest oczeret jeziorny). Tworzy rodzaj szuwaru, zespołu roślinności nazywanego szuwarem oczeretowym. Nazwa oczerety bywa także stosowana w odniesieniu do innych typów szuwarów.
Runo leśne : to najniższa warstwa lasu, tworzą ją zaczynając od najniżej położonych : mchy, grzyby, porosty, niewielkie rośliny zielne i paprocie.
Zwierzęta lądowe : jeleń, sarna dzik, lis, bóbr, borsuk, wydra, łoś, wilk.
gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. Potrzebuje, jako gatunek o skłonnościach terytorialnych, dużych przestrzeni. Samce wilków (basiory) są większe od samic (wadery) o ok. 20–25%.
Ptaki, które można spotkać na Pojezierzu Iławskim to : żuraw, rybołów, kormoran, bielik, orlik, kania, czarny bocian (hajstra), biały bocian, płaskonos, krakwa, łyska, kaczka krzyżówka, łabędź niemy, czapla.
Jeziora regionu są atrakcyjne dla wędkarzy. Występują tu ryby : amur, jazgarz, karaś, karp, leszcz, lin, okoń, płoć, sandacz, sum, szczupak, tołpyga, węgorz, ukleja.
Opracowano na podstawie :
- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2006 r.
mapa strony I Administrator I Pojezierze Iławskie I 2014 -2021 © No Copy