Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Region    /    Jeziora   /   jez. Jeziorak

Jeziorak, naj ... jezioro w Polsce

Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe, w środkowej części łamiąc się i zmieniając kierunek na południowy wschód, a potem na południowy zachód. W części środkowej Jeziorak rozszerza się, tu leży kilka wysp.

Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim.

Do zachodniego brzegu wpada strumyk z jeziora Urowiec, a nieco wyżej przesmyk wiedzie do jeziora Płaskiego.

Główny akwen biegnie dalej ku północy i dzieli się na dwie zatoki: wschodnią ślepą zachodnią połączoną kanałem z jeziorem Ewingi. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży największa wyspa śródlądowa w Europie, Wielka Żuława (82, 4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie. Brzegi Jezioraka są przeważnie wysokie i strome.

Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu.

Jeziorak to jezioro, w którym zwolennicy obcowania z naturą (żeglarze, kajakarze) znajdą ciszę (park krajobrazowy, rezerwaty, strefy ciszy) i spokój.

Mapa jeziora Jeziorak

Na brzegach Jezioraka jest wiele pól namiotowych, biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Po jeziorze pływa jedyny w Polsce statek, przystosowany do odbioru nieczystości bezpośrednio z jachtów i  przenośnych toalet, ustawionych na brzegu w pobliżu pomostów pływających i stacjonarnych.

 

Nad Jeziorakiem, przebywał papież Jan Paweł II. Jako biskup krakowski w 1959 roku i w 1973 jako kardynał. Dla uczczenia tego faktu, w 1999 roku wytyczono szlak kajakowy, wiodący z Iławy, poprzez Miłomłyn do Ostródy.

Zdjęcia lotnicze, z lotu ptaka z serwisu mojemazury.pl  i zagle.com.pl

Opracowano na podstawie :

- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2010 r.

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy