Region

Region

Pojezierza Iławskiego znajduje się blisko, sąsiaduje, graniczy, przylega

od północy

z Pobrzeżem Gdańskim

od wschodu

z Pojezierzem Mazurskim

od południa

z Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim

od zachodu

z doliną dolnej Wisły

Region Pojezierze Iławskie - obszar

Region

Region Pojezierza Iławskiego ma formę zbliżoną do czworokąta wyznaczonego przez cztery miasta – Grudziądz, Miłomłyn, Miłakowo, Sztum i zajmuje pow. ok 4230 km². Utożsamia się go jednak z terytorium administracyjnym powiatu iławskiego.

Charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem. Blisko 100 jezior, w tym najdłuższe w Polsce jezioro Jeziorak, szeroka gama roślinności, różne gatunki zwierząt, gęste lasy, wśród nich tereny dziewicze, wszystko to sprawia, że ta stosunkowo niewielka kraina jest rajem dla turystów i żeglarzy.
Zwany jest też, nie bez przyczyny, Małymi Mazurami

Pojezierze Iławskie szczyci się bogatą historią, o czym świadczą podania i legendy. W jego obrębie znajdują się liczne budowle z okresu średniowiecza, w tym kościoły i zamki. Zachowane pałace i dwory świadczą zaś o latach świetności.  Okazała jest również „spuścizna” znanych junkrów pruskich – Dohnów, Eulenburgów, Dönhoffów, Egloffsteinów, Finckensteinów, Lehndorffów, Schliebenów, Waldburgów itp.

Wydarzenia kulturalne Pojezierza Iławskiego obfituje ilością i jakością zdarzeń, szczególnie w okresie letnim, w czasie pobytu harcerzy, żeglarzy, motorowodniaków, autostopowiczów. 

Dawny Oberland  kryje wiele tajemnic z bogatej przeszłości. Turystyczne szlaki doskonale wpisują się w tę spuściznę prowadząc wiele swoich tras do tych miejsc.

Flora i Fauna

to naturalne bogactwo Pojezierza Iławskiego. Liczne kompleksy leśne, parki i rezerwaty stanowią zbiór unikatowych zasobów fauny i flory. Są ostoją wielu gatunków roślin, grzybów, ptaków i zwierzyn. Wśród nich świetnie oznaczone szlaki turystyczne, pomniki przyrody, ostoje leśne, trasy kajakowe i żeglarskie, piaszczyste plaże . . .

Pojezierze Iławskie

Jeziora

Jeziora i rzeki Pojezierza Iławskiego, wraz z unikatowym w skali światowej Kanałem Ostródzko-Elbląskim, stanowią istotny obszar na mapie żeglarzy śródlądowych tworząc wspaniałą alternatywę do Wielkich Jezior Mazurskich. Za sprawą pięciu pochylni udało się zniwelować znaczną różnicę poziomów pomiędzy kolejnymi zbiornikami wodnymi. Co roku ruszają pasjonaci przygody, których celem jest eksploracja jezior w trójkącie IławaOstródaElbląg 

Lasy

Lasy zajmują ok. 42 % powierzchni, a zatem lesistość jest wysoka. Wśród typów siedliskowych lasu pozycję dominującą zajmują typy borowe, a wśród nich wysokoprodukcyjny bór mieszany świeży. Bardzo licznie występuje również mniej żyzny bór świeży. Najliczniej wśród siedlisk lasowych reprezentowany jest przejściowy typ lasu mieszanego, występujący płatami na północ od Iławy, na północ od Sąp i między jeziorami Łąckim i Radomne . . .

Miasta, Osady, Wsie

Liczne w makroregionie miasta, osady i wsie oferują co raz to nową baza noclegową, choć już dzisiaj przedstawia się ona imponująco. Prężnie rozwija się zwłaszcza sieć  prywatnych apartamentów w zacisznych osadach i zakątach przyrody.

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

region, pojezierze iławskie, małe mazury, pobrzeże gdańskie, pojezierze mazurskie, pojezierze chełmińsko-dobrzyńskie, dolina wisły, grudziądz, miłomłyn, miłakowo, sztum, małe mazury, miasta, wsie, osady, flora, fauna, jeziora, kanał elbląski, ostróda, elbląg, iława