Kultura

Pojezierze Iławskie / Kultura

Kultura

. . . musimy uszczknąć odrobinę wiadomości, także tych encyklopedycznych, przynajmniej na literę K . . .

Kalendarz wydarzeń kulturalnych Pojezierza Iławskiego obfituje ilością i jakością zdarzeń. Zapewne dlatego, że ziemie te, na przestrzeni wieków, wielokrotnie przechodziły „z rąk do rąk”. Każda nacja, inna przecież kulturowo, odcisnęła swe piętno na regionalnym folklorze. Ma to wyraz w różnorodności imprez organizowanych przez władze lokalne – patrz skrócona lista poniżej.

Plenery fotograficzne owocują prezentacjami prac ich uczestników. Warto zobaczyć perfekcjonizm i wyobraźnię fotoamatorów i fotografików. Częstokroć są to mieszkańcy regionu jak Emilia Bratkowska – iławianka, mieszkanka Wielkiej Żuławy znajdującej się na Jezioraku, największej śródlądowej wyspy w Polsce.

Plener fotograficzny na Pojezierzu Iławskim

Tradycyjna kuchnia oparta jest na przekazach z pokolenia na pokolenie. Jest silnie związana z regionem, jego naturalnymi bogactwami. „Wypracowane” przepisy są jedynie wolną interpretacją i adaptacją „regionalików” . . .

Niezwykle popularne są Dni krzewiące tradycję tworzenia regionalnych wyrobów np. ryby, miodu, chleba. Te przedsięwzięcia obrazują przywiązanie do  obyczajów, tradycji i smaków kulinariów. 
Tradycja organizacji targów i jarmarków narodziła się w średniowieczu. Wydarzenia te pełniły ważną rolę w życiu wiejskich i małomiasteczkowych społeczności. Na czas ich trwania stawały się centralnym punktem wymiany towarów i usług. Poszerzały krąg zainteresowań chłopów, a niejednokrotnie prowadziły też do zrozumienia i poznania problemów politycznych i społecznych kraju oraz stwarzały okazję do zaznajomienia się z nowinkami technicznymi. 

Wiele pozycji literatury można by przytoczyć, w których akcja jest inspirowana przez geograficzne i historyczne korelacje z Pojezierzem Iławskim. Bezsprzecznie najlepiej się to udało Zbigniewowi Nienackiemu (Nowickiemu), który w swojej serii o „Panu Samochodziku”  walnie przyczynił się do popularyzowania tego makroregionu. W moim odczuciu zrobił na tym polu więcej niż wszystkie powojenne starania lokalnych organizacji turystycznych czy miejsko-gminnych . . .

Unikalna przyroda Pojezierza Iławskiego jest naturalnym tłem plenerów i prac malarskich. Efekt tych dokonań obrazują często organizowane wystawy . . .  

Na szlakach żeglarskich dominują szanty. Nie oznacza to jednak, że nie słychać wieczorami przy ognisku piosenki turystycznej czy biesiadnej. I pal licho że czasami trochę za głośno lub „nieczysto”. Szkoda jedynie, że mało słyszalna jest oryginalna pieśń ludowa – może dlatego że jest zbyt trudna ? A wielka to szkoda bowiem „idzie w zapomnienie” . . . 

Na terenach Warmii, Mazur i Powiśla przez wieki ścierały się wpływy różnych krajów. Ta burzliwa historia owocowała licznymi starciami zbrojnymi. Dzisiaj najważniejsze z bitew są upamiętniane widowiskowymi inscenizacjami. O tej pod Grunwaldem, realizowanej z pompą i rozmachem, mało kto nie słyszał. Inscenizacja tej jednej z najbardziej znanych bitew, które rozegrały się na terenach obecnej Polski, co roku przyciąga na Pola Grunwaldu nawet 100 tysięcy widzów. Dla uczczenia zwycięstwa króla Jagiełły nad Krzyżakami odbywają się uroczystości – Dni Grunwaldu. Ich kulminacją jest inscenizacja bitwy grunwaldzkiej w wykonaniu ponad 1,5 tysiąca pieszych, konnych i artylerzystów. Odtworzenie przebiegu jednej z największych średniowiecznych batalii, miasteczko rzemieślników średniowiecznych, emocjonujące turnieje bojowe, rycerski jarmark, występy artystyczne – to robi wrażenie. Nie bez powodu to największe widowisko rekonstrukcyjne w Polsce.

Rekonstrukcje historyczne

Fiesty balonowe mają na celu przybliżenie piękno i ideę sportu balonowego. Są niezwykle widowiskowe poprzez liczne atrakcje i dobrą zabawę w rodzinnej atmosferze.
Regaty żeglarskie to oczywiście silna domena miast lokowanych nad jeziorami. Iława, Ostróda, Elbląg to bardzo silne ośrodki krzewiące ten rodzaj sportu, wypoczynku i rekreacji.

Turystyczne walory Pojezierza Iławskiego pozwalają wiele imprez ( p. kalendarz imprez ) zorganizować w plenerze, na świeżym powietrzu.  Przykładem niech będzie coroczny już, najbardziej znany festiwal jazzowy Złota Tarka, który na stale wpisał się w kalendarz imprez Iławy.
Niemniej atrakcyjne są również koncerty muzyki szantowej, reggae czy bluesowej organizowane nie tylko w Iławie i Ostródzie ale także w okolicznych miejscowościach.
Zloty i Wystawy Motoryzacyjne również wzbudzają duże zainteresowanie.

Opracowano na podstawie :
• Doniesień regionalnej prasy i portali internetowych
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

kultura, wydarzenia kulturalne regionu, pojezierze iławskie, małe mazury, folklor, tradycja, historia, targi, jarmarki, festiwale, festyny, dni iławy, inscenizacje bitew, bitwa pod grunwaldem, rekonstrukcje historyczne, plenery fotograficzne, wielka żuława, jeziorak, złota tarka, szanty, koncerty, turystyczne walory, zloty, wystawy motoryzacyjne, pikniki, fiesty balonowe, imprezy sportowe, gry i zabawy dla dzieci, okazjonalne uroczystości, biesiada, bale, święta, widowiska historyczne, iława, ostróda, elbląg