Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Historia   /    Ludzie

Sławni, znani i uznani

Cesarz Napoleon Bonaparte i Maria Walewska - od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 r. przebywają w  Kamieńcu.

Eleonora Raabe, późniejsza żona oficera huzarów Josepha von Winklera, urodziła się  w 1810 r. w Nowej Wsi ( mapa dojazdu ). Ich syn Adalbert von Winkler, powróciwszy do polskości swych kaszubskich przodków, już jako Wojciech Kętrzyński, stał się wybitnym historykiem i działaczem narodowym. Pamięć Wojciecha Kętrzyńskiego uczczono nadając w roku 1946 mazurskiemu miastu Rastenbork nazwę Kętrzyn.

Georg Jacob Steenke pruski inżynier i konstruktor systemu pochylni na Kanale Elbląskim, urodził się 30 VI 1801 roku w Królewcu, zmarł 22 IV 1884 roku w Elblągu. Miejsce pochówku Georga Steenke jest nieznane. Niestety nie zachowały się żadne podobizny genialnego inżyniera, twórcy Kanału Elbląskiego. Podobizna obok to jedynie efekt wyobraźni artysty biorącego udział w konkursie  "Jak wyglądał twórca Kanału Elbląskiego?" ... więcej ...

Max Pollux Toeppen urodził się 4 kwietnia 1822 roku w Królewcu. Pedagog, historyk Prus . Studia,  historię i filologię ukończył w Królewcu, doktorat zrobił w roku 1843, zaś w roku 1847 habilitował się z zakresu historii Prus. Zmarł 3 grudnia 1893 roku w Elblągu. . . . więcej . . .

Emil von Behring ( 1854-1917 ) urodził się we wsi Ławice koło Iławy. Był pierwszym na świecie laureatem nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, którą otrzymał za wynalezienie surowicy antydyfterytowej. . . . więcej . . .

Jenny von Gustedt - nieślubna córka brata cesarza Napoleona,   Hieronima Bonapartego - króla Westfalii oraz Diany von Pappenheim w latach 1860-64, mieszkała w Gardzieniu ( mapa dojazdu ). Dama ta należała do kręgu zaprzyjaźnionych z Goethem. Niestety nie ma już śladów posiadłości rodziny von Gusted. Ruiny pałacu rozebrano w 1976 r. Cegła potrzebna była do odbudowy zniszczonej Warszawy. . . . więcej . . .

Elisabeth Lemke - urodziła się w 1849 roku w Rąbitach/b.Rombitten, koło Zalewa. Dziełem życia Elisabeth Lemke było „Volksthümliches in Ostpreussen”, które ukazało się w trzech obszernych tomach w latach 1884 - 1899 w oficynie wydawniczej W. E. Haricha w Olsztynie. W dziele tym zebrała z rejonu Zalewa 184 podania, legendy, bajki, wierzenia oraz pieśni ludowe. Flamandzki malarz Charles Verlaat powiedział o niej, że „...ma duszę dziecka, serce kobiety a rozum mężczyzny”. . . . więcej . . .

6 czerwca 1901 r. w Iławie urodził się Hellmuth Stieff, niemiecki generał w czasie II woj. św., inicjator zamachu na Adolfa Hitlera. Przechowywał ładunki wybuchowe, które dostarczono Stauffenbergowi. Po zamachu, 8 sierpnia 1944 roku Stieff został osądzony i tego samego dnia powieszony w więzieniu w Plötzensee ... więcej ...

Stefan Żeromski w maju 1920 r. przybywa do Iławy aby wesprzeć działalność polskich organizacji działających na terenach plebiscytowych.  Brał udział w akcji przedplebiscytowej w regionie Powiśla celem przyłączenia tych terenów do Polski, między innymi w Iławie, Suszu, Prabutach, Kwidzynie, Sztumie, Grudziądzu i wielu innych miejscowościach Warmii, Mazur i powiatów nadwiślańskich.

Paul von Hindenburg, prezydent Niemiec, umiera w Ogrodzieńcu  d. Neudeck ( mapa dojazdu ) 2 sierpnia 1934 r. . . . więcej . . .

Gustaw Kodrąb ( według niepotwierdzonych źródeł ) umiera w 1941 r. na półwyspie Bukowiec, koło Matyt  ( mapa dojazdu ). Poeta mazurski , autor wiersza Złota Rękawica. Historia tego wiersza była kanwą książki "Pan Samochodzik i Złota Rękawica", autorstwa Zbigniewa Nienackiego. . . . więcej . . .

Mjr. Zygmunt Szendzielarz ps."Łupaszka" nocuje w nocy z 6 na 7 czerwca 1947 r. w Skitławkach ( niem. Skitlauken ) nad zatoką Rudnia ( mapa dojazdu ).  Następnego dnia rozbraja posterunek milicji w Miłomłynie.

Adolf Tetzlaff  urodził się w 1888 roku w Schwalgendorf (dzisiaj Siemiany) jako syn pruskiego urzędnika do spraw gospodarki rybnej Hermanna Tetzlaffa.  Powołał w Ostródzie własne przedsiębiorstwo żeglugowe o nazwie Schiffs Reederei Adolf Tetzlaff, które obsługiwało żeglugę na Kanale Elbląskim . Zmarł 2 lipca 1952 roku w Ostródzie. . . . więcej . . .

Hans Hellmut Kirst urodził sie 5 grudnia 1914 w Ostródzie, Prusy Wschodnie. Zmarł 23 lutego 1989 w Bremie – pisarz niemiecki, autor ponad 50 książek i krytyk filmowy. Do najważniejszych dzieł Hansa Hellmuta Kirsta należą przede wszystkim trylogia 08/15?, Fabryka oficerów i Noc generałów.

Zbigniew Nienacki, autor słynnego cyklu „Pan Samochodzik” i niemniej słynnej pierwszej ? polskiej powieści o zabarwieniu erotycznym „Raz w roku w Skiroławkach” sprowadził się w 1967 r. do Jerzwałdu. Mieszkał tu i tworzył aż do śmierci w 1994 r.

. . . więcej . . .

W 1982 r. w Jerzwałdzie, za namową Zbigniewa Nienackiego, kupił dom Aleksander Minkowski, polski pisarz, reportażysta i scenarzysta filmowy.

W  latach 70-tych na wyspie Wielka Żuława, na Jezioraku, nagrywany był film Gniazdo  ( obejrzyj film ) w reżyserii Jana Rybkowskiegoz udziałem m.in. Pieczki, Karewicza, Pszoniaka i Płotkowskiego. Jedną z sekwencji jest bitwa pod Cedynią, stoczona w 972 roku między wojskami polskimi i niemieckimi.

W latach 80. XX wieku w Iławskim Zakładzie Karnym byli internowani m. in.: Antoni Maciarewicz, Bronisław Geremek, Tadeusz Syryjczyk.

1 sierpnia 1982, w Iławie umiera Edmund Szamlewski. Był członkiem załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939, w stopniu kaprala piechoty Wojska Polskiego. W czasie obrony był dowódcą placówki "Wał" przy bramie kolejowej, następnie przebywał na placówce "Fort". 2 września został ciężko ranny. W filmie Westerplatte w jego rolę wcielił  Józef Nalberczak. . . więcej . . .

Alicki Józef

9 czerwca 1989 roku, umiera w Iławie ppor. Józef Alicki "najwierniejszy z wiernych" żołnierz mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" ( w filmie pod tytułem "Hubal", postać J. Alickiego odtwarza Stanisław Niwiński ). Do Iławy przeprowadził się w 1955 roku. Tu do 1961 roku pracował w Przedsiębiorstwie Jajczarsko-Drobiarskim.

 . . . więcej . . .

Volker Schloendorff ( twórca "Blaszanego bębenka" ) w listopadzie 1995 r. nakręcił sceny swojego filmu "Król Olch" z John'em Malkovich'em w ruinach zamku Szymbark.

W 2004 r. w Zalewie nagrywany był film Piotra Trzaskalskiego "Mistrz". Kilka scen nakręcono w starej remizie strażackiej, przy udziale mieszkańców Zalewa.

17 czerwca 2005 umiera Henryk Majewski, polski trębacz jazzowy. Założyciel i lider zespołu Old Timers. Były prezes PSJ, wiceprezes STOART, dyrektor Jazz Jamboree. Honorowy obywatel i twórca hejnału Iławy. Od 29 sierpnia 1996 hejnał jest jednym z symboli tego miasta. Odgrywany jest codziennie na trąbce o godz. 12.00 z wieży ratusza.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

24 sierpnia 2009 r. w wieku 78 lat zmarła Edelgard Hermann  mieszkanka Wieprza ( d. Weepers ) nad Jeziorakiem.  . . . więcej . . .

9 lipca 1959 roku w urodził się w Iławie żeglarz Tomasz Lewandowski, który jako pierwszy Polak i szósty człowiek na świecie opłynął świat samotnie, non stop, w kierunku ze wschodu na zachód, na jachcie "Luka" ( typ Mikado 56, ożaglowanie typu kecz, zbudowany w Francji w 1982, dł.17.2m, sz.4.80m, wyp.24t ). Rejs trwał 391 dni, 20 godzin, 29 minut, 10 sekund. Odbył się w terminie 06.03.2007 - 01.04.2008. Zmarł 13 lipca 2012 r. na zawał serca, na pokładzie swojego jachtu w okolicy panamskiej wyspy Isla Grande.

Opracowano na podstawie :

- @Jacht Czarter - dostep 20 07 2009 r.

- Z Weepers do Wieprza droga panny Preuss - Dorota Paśko-Sawczynska

- http://www.forum.jerzwald.pl/viewtopic.php?p=5658

 

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy