Makowo
Makowo
osada Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.
Makowo
Makowo, Melchertswalde wieś o charakterze turystycznym w gminie Iława. Położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim, na wschód od jeziora Jeziorak, 13 km na północny wschód od Iławy, przy szosie Iława – Zalewo.
W połowie XIX w. wieś była zamieszkane przez 132 osoby. Przełomowym wydarzeniem w dziejach wsi był ogromny pożar, który wybuchł w 1894 roku. Zniszczenia były tak znaczne, że większość mieszkańców opuściła rozkwitającą do tej pory miejscowość i wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.
Przed wybuchem I wojny światowej mieszkańcy wsi byli właścicielami dwóch cegielni. W tym okresie we wsi działała również wytwórnia torfu. Odbiorcami torfu i miejscowej cegły była Tarda, Ostróda oraz Elbląg. W 1933 roku wieś była zamieszkana przez 131 osób.
Dzisiaj, raczej wymierające Makowo znane jest głównie z atrakcyjnych warunków wypoczynkowych jakie oferują turystom zalesione, suche tereny i bogate w plaże brzegi Jezioraka.
W okolicznych lasach obozowały liczne rzesze harcerzy, głównie z ziemi łódzkiej. Na potrzeby turystów powstawało nawet sezonowe mini miasteczko leśne z własną pocztą, posterunkiem policji, restauracjami i smażalniami ryb, straganami ludowych artystów, polem namiotowym nad plażą.
Przed sezonem często jest zagospodarowywany przez rodziny cygańskie, którzy organizują na nim własne imprezy. W 2010 roku liczyła 111 mieszkańców.
Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet
pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo