Malarstwo

Malarstwo

. . . sztuka plastyczna posługująca się środkami sugestywnego wyrazu aby wyrazić piękno . . .

Malarstwo plenerowe

Malarstwo tematyczne

Iława, miasto położone w sercu Pojezierza Iławskiego, to ukryta perełka dla miłośników malarstwa plenerowego. Spokojne piękno iławskiego krajobrazu jest idealne do malowania plenerowego. Otoczone  bujnymi zielonymi lasami, krystalicznie czystymi jeziorami i malowniczymi wzgórzami, tworzą wspaniałe tło dla artystów. Naturalne piękno regionu jest nienaruszone, co czyni ją idealną lokalizacją dla artystów szukających ucieczki od zgiełku miasta.

W dniach 20 – 30 maja 2011 r. odbył się w Iławie VII Międzynarodowy Studencki Plener Malarski pt. „Iława odbita w wodzie”. Brali w nim udział studenci Akademii Sztuk Pięknych ze Lwowa (Ukraina), Akademii Sztuk z Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto uczestniczyło w nim 8 uczniów ze szkół ponad licealnych z Iławy.

Owocem ich wysiłków jest wystawa prezentowana m.in. w Dworze Artusa w Toruniu.

Iławskie plenery od lat jest źródłem inspiracji dla wielu artystów. Malownicze krajobrazy i żywe kolory sprawiły, że stał się popularnym tematem dla malarzy i adeptów tej sztuki. Można się więc przyjrzeć technice użytych przez artystę, aby uchwycić jego piękno.

Plener iławski „Iława odbita w wodzie”  słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów. Obraz oddaje istotę regionu z jego falistymi wzgórzami, bujnymi zielonymi lasami i połyskującymi jeziorami. Artyści umiejętnie przedstawili piękno regionu, podkreślając jego walory przyrodnicze i ukazując jego niepowtarzalny charakter.

Kolory użyte w obrazie są żywe i żywe, odzwierciedlając piękno iławskiego pleneru. Zastosowanie ciepłych kolorów, takich jak żółcie i pomarańcze na niebie oraz odbicie słońca na wodzie tworzy poczucie ciepła i spokoju. Chłodne błękity i zielenie użyte w lasach i na wzgórzach oddają poczucie spokoju i harmonii.

Artyści umiejętnie wykorzystali różnorodne pociągnięcia pędzla i techniki, aby uchwycić esencję iławskiego pleneru. Śmiałe i wyraziste pociągnięcia pędzla użyte na niebie i wodzie tworzą poczucie ruchu i energii. Użycie teksturowanych pociągnięć pędzla w lasach i na wzgórzach dodaje obrazowi głębi i wymiaru, tworząc wrażenie przestrzeni i dystansu.

Podsumowując, malarstwo pleneru iławskiego jest pięknym przedstawieniem przyrody piękno regionu. To też dowód na to, że sztuka potrafi uchwycić istotę miejsca i zainspirować nas do docenienia otaczającego nas świata przyrody.

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

malarstwo plenerowe, pejzaże, akwarele, oleje, obrazy, plastycy