167
Pojezierze Iławskie / Mapa strony
Mapa strony Pojezierze Iławskie
. . . dla zagubionych w gęstwie informacji . . .
Ambitnym planem pomysłodawcy portalu Pojezierze Iławskie jest przedstawienie najpełniej, ale syntetycznie walorów regionu, zarówno tych historycznych jak i turystycznych. Administrator dołożył wszelkich możliwych starań, aby prezentowane treści były prawdziwe i aktualne oraz nie naruszały praw osób trzecich, w tym praw autorskich, jednak nie może tego zagwarantować bowiem w sieci internetowej nie sposób często zidentyfikować autora treści lub zdjęcia. Dlatego błędne informacje na stronie internetowej, lub ich brak nie mogą być podstawą roszczeń. Starania w tym zakresie określa : Polityka prywatności
Gdyby jednak tak się stało proszę o kontakt – pierwszestudio@gmail.com.
Zapraszam do odkrycia uroków Pojezierza Iławskiego! Ta szczegółowa mapa strony, zawierajaca 177 podstron, pomoże Ci znaleźć najlepsze miejsca do zwiedzania, wypoczynku i relaksu. Znajdziesz tu informacje o florze i faunie, jeziorach, miastach, wsiach i osadach. O historii regionu i śladach jej przeszłości. O ludziachjuż nieobecnych ale ważnych dla rejonu. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę w pięknym regionie Pojezierza Iławskiego! Teraz będzie łatwiej znaleźć wszystkie informacje, których szukasz. Znajdziesz tutaj atrakcje turystyczne, mapy, trasy żeglarskie, rowerowe, piesze. Nie trać czasu na szukanie – sprawdź naszą mapę i ciesz się wspaniałymi odkryciami na Pojezierzu Iławskim!
93
- Fauna
- Flora
- Jeziora
- Lasy
- Miasta
- Osady
- Wsie
- Bałoszyce
- Boreczno
- Buczyniec
- Dobrzyki
- Frednowy
- Gajdy
- Gałdowo
- Gardzień
- Grunwald
- Jaśkowo
- Jerzwałd
- Jezierzyce (Gizerek)
- Kamieniec k. Susza
- Kamionka
- Karnity
- Kwietniewo
- Laseczno
- Liksajny
- Liwa
- Ławice
- Łukta
- Makowo
- Małdyty
- Matyty
- Mózgowo
- Nowa Wieś
- Ogrodzieniec
- Prątnica
- Rąbity
- Rodowo
- Rudzienice
- Rychliki
- Sąpy
- Siemiany
- Skitławki
- Stary Dzierzgoń
- Sudwa
- Szałkowo
- Szymbark
- Śliwa
- Tabórz
- Trupel
- Tynwałd
- Wenecja
- Wieprz
- Ząbrowo
31
- Ślady przeszłości
- Kapliczki, krzyże
- Legendy
- Ludzie
- Baby Pruskie
- Krzyżacy
- Mennonici
- Prusowie
- Znani i uznani
- Alicki Józef
- Behring Emil
- Bonaparte Napoleon
- Gustedt Jenny
- Hermann Edelgard
- Hindenburg Paul
- Kirst Hans Hellmut
- Kodrąb Gustaw
- Lemke Elisabeth
- Majewski Henryk
- Minkowski Aleksander
- Nienacki Zbigniew
- Stachura Edward
- Steenke Georg
- Stieff Helmuth
- Szamlewski Edmund
- Szendzielarz Zygmunt
- Tetzlaff Adolf
- Toeppen Max
- Żeromski Stefan
- Pałace i dwory
- Zamki
Pojezierze Iławskie ma formę zbliżoną do czworokąta wyznaczonego przez cztery miasta – Grudziądz, Miłomłyn, Miłakowo, Sztum i zajmuje pow. ok 4230 km². Utożsamia się go jednak z terytorium administracyjnym powiatu iławskiego.
Charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem. Blisko 100 jezior, w tym najdłuższe w Polsce jezioro Jeziorak, szeroka gama roślinności, różne gatunki zwierząt, gęste lasy, wśród nich tereny dziewicze, wszystko to sprawia, że ta stosunkowo niewielka kraina jest rajem dla turystów i żeglarzy.
Zwany jest też, nie bez przyczyny, Małymi Mazurami.
Pojezierze Iławskie szczyci się bogatą historią, o czym świadczą podania i legendy. W jego obrębie znajdują się liczne budowle z okresu średniowiecza, w tym kościoły i zamki. Zachowane pałace i dwory świadczą zaś o latach świetności. Okazała jest również „spuścizna” znanych junkrów pruskich – Dohnów, Eulenburgów, Dönhoffów, Egloffsteinów, Finckensteinów, Lehndorffów, Schliebenów, Waldburgów itp.
Wydarzenia kulturalne Pojezierza Iławskiego obfituje ilością i jakością zdarzeń, szczególnie w okresie letnim, w czasie pobytu harcerzy, żeglarzy, motorowodniaków, autostopowiczów.
Dawny Oberland kryje wiele tajemnic z bogatej przeszłości. Turystyczne szlaki doskonale wpisują się w tę spuściznę prowadząc wiele swoich tras do tych miejsc.
polska, pojezierze iławskie