UWAGA !

Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Region    /    Miasta    /    Miłomłyn

Miłomłyn, trójstyk szlaków

Miłomłyn, herb miasta

Herb miasta jest ściśle zespolony z jego nazwą. Przedstawia zębate koło młyńskie, a w środku symbol zakonu, krzyż. Pierwotna nazwa Miłomłyna,  Liwemühl (Młyn nad Liwą), pochodzi oczywiście od rzeczki i leżącego nad nią młyna wodnego. W XIII w Krzyżacy wybudowali tutaj strażnicę, a w XIV w zamek i młyn. Prawa miejskie otrzymał w 1335 r. od komtura Zakonu Krzyżackiego Hartwiga (Hartung von Sonnenborn).

Podczas wojny trzynastoletniej Miłomłyn na krótko trafił do  Polski. W latach 1568 - 1587 był  siedzibą ewangelickich biskupów pomezańskich (Pomezania to kraina między lewym brzegiem Wisły a Nogatem, od j. Narie do Drwęcy). W XVII w. spustoszyli miasto Szwedzi, a w 1710 r, dżuma.

 

Gwałtowny rozwój nastąpił po wybudowaniu Kanału Elbląskiego i kolei z Ostródy do Elbląga ( po wojnie tory zagrabili Rosjanie ). W latach 1875 - 1932r, w  mieście działał browar "W. Mierau Brauerei". Warzono piwo "Haar im Maul” (włos w gębie ?). II woj. św.  zniszczyła miasto w 90 %, które na dodatek traci prawa miejskie, by je odzyskać dopiero 1 stycznia 1998. Zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV w. basztą narożną przy neogotyckim kościele.  Młyn, niestety nie dotrwał do dzisiejszych czasów.

Zdjęcia starego Miłomłyna.

W Miłomłynie warto obejrzeć neogotycki Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja, zbudowany w latach 1898-1901, z wykorzystaniem oryginalnej, północnej ściany kościoła z XIV. Budowla posiada dwie wieże. Na wyższej w górnej sześciobocznej części umieszczono zegar. Wewnątrz zwracają uwagę trzy rzeźby (Zmartwychwstanie, Ostatnia Wieczerza, Złożenie do Grobu) umieszczone w późnobarokowym ołtarzu głównym. Ręcznie rzeźbiona ambona z początków XVIII w. oraz gotycka kamienna chrzcielnica kończy zwiedzanie wnętrza. Na zewnątrz uwagę zwraca gotycka dzwonnica z XIV w. spełniająca niegdyś funkcje obronne. Dziś poprzez arkadowy łącznik połączona jest z resztą kościoła.

Fotografie dzisiejszego Miłomłyna, wykonane na przestrzeni kilku lat.

W Miłomłynie rozdziela się szlak Kanału Elbląskiego. Patrząc z Iławy w prawo przez śluzę, do Ostródy, w lewo do Elbląga. Tu też jest punkt odniesienia (reper 0,0 km), kierunku szlaku żeglownego.

 

Wszystkie szlaki wodne biegnące do Miłomłyna mają kierunek "w górę", stosownie do tego zarządzenia oznakowana jest prawa i lewa strona szlaku wodnego.

 

Obok śluzy w Miłomłynie, na trawniku umieszczono kamień pamiątkowy z wykutym napisem i portretem Jana Pawła II, przypominający o jego pobytach tutaj. Według danych z 2012 r. miasto liczy około 2400 mieszkańców.

Opracowano na podstawie :

- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2010 r.

- zdjęcia – internet, zbiory własne

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy