UWAGA !

Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Region    /    Miasta    /    Morąg

Morąg, osada historycznej krainy

Herb Morąga (i gminy Morąg) przedstawia pielgrzyma w czarnej szacie na złotym polu, stojącego boso na ziemi. W prawej ręce niesie czerwony kij z butlą wody a w lewej muszlę pielgrzyma - symbol pielgrzymujących do Santiago de Compostela. Czarna barwa szaty pielgrzymiej jest symbolem stateczności, powagi i pokory a także wyrzeczenia światowego blichtru. Zielona murawa symbolizuje kraj. Tykwa i laska są atrybutami pielgrzyma.

Morąg (niem. Mohrungen, prus. Marangan) to miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Nazwa pochodzi prawdopodonie od jeziora Mawrin, Maurin lub Morin. Siedziba gminy. Według danych z 31.12. 2010 r. miasto miało 13 895 mieszkańców.

 

Aglomeracja leży w historycznej krainie Pogezania i na terenie określanym od XVI wieku jako Prusy Górne (niem. Oberland). W czasach najdawniejszych zamieszkiwało te ziemie plemię staropruskich Pogezan. Około 1280 r., po zdobyciu Pogezanii, Krzyżacy rozpoczęli tu budowę drewnianej strażnicy, nad osuszonym później Jeziorem Morąskim. Zamek wzniesiono prawdopodobnie na miejscu dawnej pruskiej osady Morina. Zamek , stał się z czasem siedzibą krzyżackich urzędników, wójtów.

 

Obok zamku powstała osada, która w 1327 r. otrzymała prawa miejskie (na prawie chełmińskim, uposażona w 108 włók, zasadźcą był sołtys Piotr Sumpf). Miasto ulokowano w dogodnych warunkach terenowych, ułatwiających obronę. Od strony południowej dostępu broniło jezioro Morąskie (obecnie Rozlewisko Morąskie), od zachodu, strumień zwany Młyńskim, od strony północnej znajdował się Staw Młyński, natomiast ze strony wschodniej wykopano dwa rowy wypełnione wodą. Na przełomie XIV i XV wieku miasto otoczono murami. Miasto zbudowano na planie czworokąta. Od szczytu południowo-wschodniego stanął kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra i Pawła wraz z okazałą wieżą. Budowę kościoła zakończono w 1331. Na środku rynku zbudowano ratusz (gotycki, najprawdopodobniej już w XV w.). W murach znalazły się trzy bramy: ostródzka (wschodnia), pasłęcka (zachodnia).

 

W 1410 r. Morąg został zajęty przez wojska Władysława Jagiełły, które z Grunwaldu kierowały się na Malbork. W czasie wojny polsko-krzyżackiej (nazywanej "głodową"), w 1414 r. miasto zostało spalone.

 

Po wojnie trzynastoletniej, od 1466 r., miasto było częścią ziem Prus Zakonnych, które stanowiły lenno Polski. W Morągu (prawdopodobnie na morąskim zamku) zmarł wielki mistrz zakonu krzyżackiego Henryk VI Reuss von Plauen (zm. 1470 r.).

 

Miasto przez następne stulecia należało do państwa pruskiego.  W latach 1758-1762 Morąg był okupowany przez wojska rosyjskie. W 1807 miasto zajęły wojska Napoleona, stacjonował tu marszałek Bernadotte, późniejszy król Szwecji jako Karol XIV Jan i Norwegii jako Karol III.

Wojska napoleońskie ponownie przeszły przez miasto w 1812. Od XVIII wieku miasto było siedzibą powiatu.

Zdjęcia starego Morąga.

25.08. 1744 urodził się Johann Gottfried von Herder, najwybitniejszy do tej pory mieszkaniec Morąga,niemiecki filozof, pastor i pisarz, którego poglądy wpłynęły znacząco na późniejszy rozwój idei narodu (koncepcja Volk) oraz filozofii i historii kultury. Był jednym z klasyków weimarskich. Zmarł  18 grudnia 1803 w Weimarze.

 

Po drugiej wojnie światowej w granicach Polski było do 1975 roku siedzibą powiatu morąskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. olsztyńskiego.

 

W Morągu stacjonował 19 Dywizjon Rakiet Taktycznych oraz 16 Pomorsko-Warmińska Brygada Zmechanizowana, którą zlikwidowano z końcem 2008 r.

 

Od maja 2010 roku w mieście stacjonują amerykańscy żołnierze 5 batalionu wchodzącego w skład 7 pułku artylerii obrony powietrznej (Rough Riders) obsługujący bazę rakiet Patriot.

Fotografie dzisiejszego Morąga, wykonane na przestrzeni kilku lat.

Od północnego wschodu Morąg graniczy z jeziorem Skiertąg, z południowego zachodu znajduje się tzw. „Rozlewisko Morąskie” z ostoją ptactwa wodnego około 150 gatunków, w tym kilku unikatowych w skali europejskiej (kania rdzawa, kania czarna, orlik krzykliwy, trzmielojad, błotniak zbożowy, orzeł bielik, krogulec i kobuz).

 

Skiertąg, (niem. Scherting See), to jezioro rynnowe o powierzchni 0,75 km², należy do zlewni rzeki Drwęcy. Do i z jeziora Skiertąg wpływa i wypływa rzeczka Drela, która swój bieg kończy w jeziorze Ruda Woda. Jezioro Skiertąg, przez dziesięciolecia, zanieczyszczany jest przez moczone, w jego wodach, pnie drzew, które później wykorzystywane są przez Morąskie Zakłady Przemysłu Sklejek. W 2001 roku staraniem zarządu morąskiego osiedla "Zatorze" oczyszczono i przygotowano do rekreacji plaże nad brzegiem jeziora.

Opracowano na podstawie :

- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2010 r.

- zdjęcia – internet, zbiory własne

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy