Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Region    /    Miasta    /    Ostróda

Ostróda, Perła Mazur

herb Ostródy to Święty Jerzy jako rycerz w złotej zbroi na białym koniu godzący kopią w zielonego smoka, na czerwonym polu. Koń spięty w skoku w (heraldyczną) prawą stronę. Uprzęż konia czarna. Kolory symbolizują : srebro, biel - czystość, prawdę, niewinność ; czerń - rozwagę, mądrość, stałość ;  czerwień - wspaniałomyślność, hart ducha ;  zieleń - miłość, radość, obfitość ; złoto/żółty - wiarę, mądrość, chwałę.

Ostróda, dawniej  Ostród, niem. Osterode, prus. Austrāti - miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, położone na Mazurach, na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca.

Kalendarium Ostródy

 

1249 - Początek intensywnej ekspansji Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Po podbiciu Sasinów pierwszymi osadnikami w rejonie dzisiejszej Ostródy byli staropruscy Pomezanie. Ziemie pruskie podzielono na komturstwa. Ostróda i jej okolice weszła w skład komturstwa dzierzgońskiego.

1280 - na wyspie, w delcie rzeki Drwęca powstaje krzyżacka budowla obronna wokół której z czasem powstaje osada.

ok. 1300 - Osada nad Drwęcą staje się siedzibą wójta zakonnego podległego komturowi dzierzgońskiemu.

1329 - Komtur Dzierzgonia Luter z Brunszwiku nadaje prawa miejskie Ostródzie. Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od niemieckich osadników z okolic Osterode am Harz.

1341 - za rządów Wielkiego Mistrza Zakonu Dietricha von Altenburg Ostróda staje się samodzielnym komturstwem, któremu podległe są zamki min. w Działdowie, Nidzicy, Dąbrównie.

1349 - komtur Günther von Hohenstein rozpoczyna budowę murowanego zamku w Ostródzie. Prace budowlane z przerwami trwają do 1380 roku.

1381 - wojska litewskiego księcia Kiejstuta najeżdżają Ostródę. W czasie walk spłonęła drewniana strażnica oraz częściowo murowany zamek.

1400 - pożar miasta. W tym też okresie Ostróda otoczona jest murami i prawdopodobnie 14 półbasztami.

1408 - zakończono prace budowlane związane z budową zamku. Ostródę wizytuje Wielki Mistrz Zakonu Ulryk von Jungingen.

1410 - komtur Ostródy Gamrath von Pintzenau wraz ze swoim wojskiem walczy w bitwie pod Grunwaldem. Tam też ginie. Po bitwie grunwaldzkiej rycerz pruski Mikołaj z Durąga poddaje Ostródę wojskom króla Jagiełły.

1440 - Ostróda przystępuje do Związku Miast Pruskich- organizacji przeciwnej polityce Zakonu, na czele której stał Hans von Baysen znany przez Polaków jako Jan Bażynski, rycerz z Leszcza.

1466 - wojska Związku Miast Pruskich walczą z Krzyżakami. Oddziały konfederatów przez dwa dni walczą o zamek w Ostródzie, który zostaje zdobyty. Wkrótce krzyżacy odbijają ostródzką warownię, która pozostaje w ich rękach do końca wojny.

1519 - w czasie wojny polsko- krzyżackiej Ostróda zostaje zdobyta przez wojska króla polskiego i na krótko pozostaje w rękach polskich.

1525 - po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego Ostróda staje się siedzibą książęcego starosty. Ostatnim komturem a zarazem pierwszym starostą był Quirin Schlick.

1628 - w czasie wojny polsko-szwedzkiej w ostródzkim zamku kwateruje król szwedzki Gustaw Adolf.

1643 - Zamkiem, miastem i całym starostwem administruje książę na Brzegu i Legnicy Jan Chrystian. W Ostródzie umiera jego żona księżna Jadwiga, która pochowana jest w krypcie ostródzkiego kościoła dziś pod wezwaniem św. Dominika Savio.

1711 - epidemia dżumy dociera do Ostródy. W mieście umiera 51 osób.

1788 - wielki pożar w Ostródzie niszczy ponad 160 budynków oraz ratusz i kościół. W odbudowę miasta zaangażowany jest król pruski.

1807 - W Ostródzie kwateruje Cesarz Napoleon Bonaparte.

1834 - na pastora polskiej gminy ewangelickiej zastał mianowany Gustaw Gizewiusz, duchowny ewangelicki, polski działacz społeczno-narodowy i polityczny na Mazurach, literat, folklorysta, publicysta, tłumacz i redaktor, wydawca i bibliofil.

1844 - inżynier Georg Steenke dokonuje symbolicznego otwarcia budowy Kanału Oberlandzkiego (kan. Elbląskiego).

1847 - powstają pierwsze ostródzkie koszary tzw. Bergkaserne dziś rejon ul. Garnizonowej.

1857 - Budowa kościoła katolickiego przy ul. Sienkiewicza.

1872 - budowa linii kolejowej, do Ostródy wjeżdża pierwszy pociąg.

1919 - za urzędowania starosty Gustawa Adametza i burmistrza Alberta Elwenspoeka Ostróda przeżywa swój największy rozwój. Powstają nowe zespoły koszarowe, w mieście założono elektryczność, gaz, wodociągi, kanalizację, powstają nowe drogi i ulice.

1912 - w Ostródzie zbudowano lotnisko, które miało obsługiwać trasy z Niemiec do Prus Wschodnich. Zlikwidowane je, po Traktacie Wersalskim w 1919 roku.

1914 - w Ostródzie urodził się Hans Helmut Kirst światowej sławy pisarz, autor min cyklu "08/15", "Noc generałów", "Fabryka oficerów"

1920 - plebiscyt na Warmii i Mazurach. W Ostródzie za Prusami Wschodnimi głosowało 8.578 mieszkańców za Polską oddano 17 głosów.

1938 - w czasie "Kryształowej Nocy" hitlerowcy spalili ostródzką synagogę.

1939 - Ostróda liczy 19.528 mieszkańców.

Zdjęcia starej Ostródy

1945 - Armia Czerwona wkracza do Ostródy, w której pozostało już tylko 2000 mieszkańców. Żołnierze radzieccy palą stare miasto, które już nigdy nie powróci do swojego dawnego wyglądu.

1945 - we wrześniu roku miasto liczy już 9.150 mieszkańców.

1946 - na wniosek Ministerstwa Ziem odzyskanych zmieniono nazwę miasta, z Ostród na Ostróda.

1975 - w Morlinach k/Ostródy uruchomiono linię produkcyjną Zakładów Mięsnych.

1988 - do Ostródy wjechał pierwszy pociąg trakcji elektrycznej.

1994 - na ostródzkim zamku odbyła się uroczystość z okazji podpisania umowy o partnerstwie między bliźniaczymi miastami: Ostródą i Osterode am Harz z Dolnej Saksonii.

1999 - w Ostródzie rozpoczęło funkcjonowanie Starostwo Powiatowe.

2005 - miasto Ostróda odzyskała utracone wcześniej miano "Perły Mazur".

UWAGA !

Fotografie dzisiejszej Ostródy

W Ostródzie działały browary i rozlewnie piwa,  Brauerei E.g.m.b.H, F. W. Muller, Gebruder Stein, H.Rinkowski, J.Schoenfeldt, Korn & Spudich, Lewinsohn i Comp, R. Teschendorff, Victoria Brauerei.

Opracowano na podstawie :

- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2010 r.

- zdjęcia – internet, zbiory własne

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy