Tematy : Edelgard Preuss   /   lata dziecięce   /   wojna   /   faszyzm i komunizm  /  życie po wojnie   /   zdjęcia archiwalne   /   zdjęcia dzisiejszego Wieprza    /  literatura i źródła

Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Historia   /    Ludzie   /  Edelgard Herman

Edelgard Hermann (nie)zwykły człowiek

Szamlewski EdmundEdelgard ( Irena ) Hermann, z domu Preuss, z pierwszego męża Steusing urodziła się w  Wieprzu (d. Weepers , Wepren ) 24.09.1931 r. (zdj. ze zbiorów D.Paśko-Sawczyńskiej)

Pochodziła z dość bogatej rodziny. Rodzice  mieli kilkaset  hektarów ziemi, wyspę Bukowiec, posiadłość w Wieprzu, a także prawa do połowu ryb w  Geserich (Jezioraku).

Wojna była dla rodziny Edelgard traumatycznym przeżyciem. Ojciec zmobilizowany 1939 r, ranny 24 września, został relegowany, za wstawiennictwem hrabiego Finckensteina, właściciela Gubławek ( oddalonych 2 km od Wieprza )  ze służby wojskowej jako żywiciel wielodzietnej rodziny. Nigdy nie zapisał się do NSDAP.

Zdjęcia archiwalne

Po wojnie Edelgard straciła wszystko. Rosjanie zabrali jej Ojca, a także  praktycznie cały majątek. Wyspę Bukowiec, na której się początkowo schroniła się rodzina, matka pod presją różnych "doradców" sprzedała  zakładom Zamech z Elbląga za sumę 800.000 zł.  Wywołało to niesnaski w rodzinie,  jeden z braci, mieszkający w Ostródzie nigdy nie miał ponoć partycypować w spadku. Matka do końca życia czekała na męża, który nigdy nie wrócił, zmarł w drodze do "Związku Zdradzieckiego" o czym rodzina dowiedziała się dopiero ok. 1954 r.  Można ją było spotkać, życzliwą dla wszystkich żeglarzy. Hasło ...płyniemy do "Projsów"... otwierało niejedne serca.

Sama Edelgard wyszła za mąż za Adama Steusinga. Po jego śmierci, za Artura Hermanna. Po tułaczce po okolicznych pegeerach udało się jej wrócić do Wieprza. Zamieszkała, wraz z rodziną  w dawnej rybaczówce, którą podarował jej jeden z byłych pracowników ojca August Herold. Była bardzo lubiana.  Na jej grobie, zmarła  24 sierpnia 2009 r., często są kwiaty i znicze p. zdjęcia.

 

VON DER ERDE GEGANGEN IN HERZEN GEBLIEBEN.

( Przeminęła z ziemi, pozostała w sercu. )

 

Postać Edelgard jest przykładem na to jak skomplikowane były losy ludzi na tych terenach. Przez nowych zasiedleńców z Ukrainy ( pokłosie akcji Wisła ) uważana za "Niemrę", przez "byłych swoich" za "Tamtą". Po pięknym  gospodarstwie zostały pozostały jedynie  dwa z siedmiu budynków. Dom rodzinny, w którym mieszkają  obcy ludzie i rybaczówka po Heroldach, którą dziedziczą wnuki (dzieci, córki Beli).

 

Wieprz współcześnie

Opracowano na podstawie :

- @JachtCzarter, dostęp 2011 r.

- Z Weepers do Wieprza droga panny Preuss - Dorota Paśko-Sawczyńska - książka do kupienia u Autorki

- Od Weepers do Wieprza. Dzieje pewnej wioski w Olsztyńskiem w latach 1945-1956 - Zofia Wóycicka

- Społeczne tworzenie ojczyzn, Studium tożsamości mieszkańców Mazur - Łukowski Wojciech

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy