Tematy : historia   /   miejsce pochówku

Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Historia   /    Ludzie   /  Tetzlaff Adolf

Adolf Tetzlaff, człowiek czynu

Szamlewski EdmundAdolf Tetzlaff urodził się w 1888 roku w Schwalgendorf  (dzisiaj Siemiany) jako syn pruskiego urzędnika do spraw gospodarki rybnej Hermanna Tetzlaffa.

 

Młody Adolf kształcił się na zamku w Liebemühl (dzisiaj Miłomłyn). Po odbyciu nauki Tetzlaff przeprowadził się do Ostródy, w której pracował jako urzędnik Waserbauamt'u (Urzędu Budownictwa Wodnego). W czasie swojej pracy odbywał liczne podróże statkami, przez co nabywał doświadczenia potrzebnego do powołania własnego przedsiębiorstwa zajmującego się żeglugą.

 

Założył własne przedsiębiorstwo żeglugowe "Schiffs - Reederei Adolf Tetzlaff", które obok transportu towarowego zainicjowało przewozy turystyczne. Początkowo turyści byli przewożeni jedyną tego typu łodzią motorową - "Róża Jezior" (niem. "Seerose"). Do 1927 roku flota turystyczna Tetzlaffa wzbogaciła się o dwie jednostki: "Herta" (1914) i "Heini" (1925). Po 1927 roku rejsy na trasie Ostróda - Elbląg rozpoczął - zwodowany w elbląskiej stoczni - statek "Konrad".

 

Organizacją rejsów zajęło się w latach trzydziestych Biuro Obsługi Turystycznej (niem. "Verkehrsburo") w Ostródzie. W Elblągu żeglugę turystyczną oferowały dwa biura prowadzone przez Wenzela i Harwardta oraz stowarzyszenie z Królewca pn. "Landesverkehrverband Ost-u. Westpreussen e. V". Przedsiębiorstwo A. Tetzlaffa funkcjonowało do końca 1944 r.

 

Druga wojna światowa i jej następstwa, do których zaliczyć można masowe wyjazdy ludności mazurskiej i niemieckiej do Niemiec w pewien sposób ominęły Adolfa Tetzlaffa. Po wojnie współpracował on z nowymi polskimi władzami przy uruchomieniu Kanału Elbląskiego dla żeglugi (kanał ucierpiał w wyniku działań wojennych). Tetzlaff nie opuścił Ostródy. Do śmierci mieszkał w swoim domu, z którego zwykł spoglądać na swoje stateczki w latach świetności swojego przedsiębiorstwa. Zmarł 2 lipca 1952 roku.

 

Jedną z ciekawostek jest fakt, iż nazwisko Tetzlaffa, oprócz imienia ulicy, można znaleźć także na starych przedwojennych włazach od studzienek kanalizacyjnych. Jedna z takich studzienek znajduje się nieopodal ostródzkiego szpitala.

 

Drugą ciekawostką jest miejsce pochówku Adolfa Tetzlaffa. Spoczywa on na "Polskiej Górce" starym ewangelicko-żydowskim cmentarzu, przy ulicy Gizewiusza, a jego nagrobek jest współdzielony wraz z innym znanym ostródzkim działaczem - Gustawem Gizewiuszem.

Adolf Tetzlaff

Opracowano na podstawie :

- @JachtCzarter - dostęp 12 06 2009 r.

 

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy