Tematy : Bałoszyce  /   Boreczno   /   Buczyniec   /  Frednowy   /   Jaśkowo   /   Jerzwałd   /   Kamieniec Suski   /   Karnity   /   Laseczno   /   Ogrodzieniec   /   Siemiany   /  Szymbark   /    . . .

Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Region    /    Wsie

Wsie

W Polsce na terenach wiejskich żyje ok. 38% ludności. Wieś to jednostka osadnicza nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta. Na ogół ludność wiejska zajmuje się rolnictwem lub usługami (zwłaszcza turystycznymi).

 

Inny charakter mają wsie znajdujące się w pobliżu dużych miast. Zachodzi w nich proces upodabniania się do miasta pod względem fizjonomicznym oraz społeczno - bytowym. W Polsce istnieje prawie 43 tys. wsi.

Klasyfikacja wsi ze względu na kształt

łańcuchówka,

okolnica,

owalnica - placowa,

rzędówka,

ulicówka,

widlica,

wielodrożnica,

szeregówka - patrz poniżej galeria

Typy wsi

wieś letniskowa,

wieś samotnicza,

wieś służebna,

wieś czynszowa,

wieś folwarczna,

wieś ziemiańska,

wieś szlachecka,

wieś rozproszona,

wieś fryderycjańska,

wieś józefińska,

wieś pruska,

wola,

wólka,

wieś przygraniczna,

wieś sołecka

Bałoszyce

Bałoszyce, ( p. mapa dojazdu )

d. Gross Bellschwit, wieś położona w powiecie iławskim, w gminie Susz, na trasie Kisielice - Susz. W XVII wieku Baltazar von Brunneck ożenił się z Heleną von Schlubhut z Gałdowa, która majątek bałoszycki wniosła w wianie . . . więcej . . .

Boreczno

Boreczno, ( p. mapa dojazdu )

d. Śniegwałd, Schnellwalde,  wieś w powiecie iławskim, w gminie Zalewo nad płn. brzegiem j. Dauby, założona w 1311 r.

. . . więcej . . .

Buczyniec, ( p. mapa dojazdu )

d. Buchwalde, wieś położona w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki. W odlegości 2 km Kanał Elbląski (d. Oberlandzki), pierwsza (od strony Iławy), najwyższa pochylnia kanału

. . . więcej . . .

Dobrzyki

Dobrzyki, ( p. mapa dojazdu )

d. Weinsdorf, wieś położona w powiecie iławskim, w gminie Zalewo, położona pomiędzy jeziorami Ewingi i Jeziorak, założona w 1304 r.  . . . więcej . . .

Frednowy

Frednowy, ( p. mapa dojazdu )

d. Frödenau, wieś w powiecie iławskim, w gminie Iława, trasa Iława a Ostróda, założona w latach 1316-26 r. Przywilej lokacyjny wystawił dla wsi komtur dzierzgoński Luter von Breunschweig.  Istniejący obecnie kościół zbudowany w 1768 r. był pierwotnie jako ewangelicki . . . więcej . . .

Jaśkowo

Jaśkowo, ( p. mapa dojazdu )

d. Jäskendorf, w powiecie iławskim, w gminie Zalewo, nad j. Jaśkowskim, założona w 1308 r.  na dawnych terenach osadniczych Prusów. Śladem tego okresu jest las nad j. Jaśkowskim, noszący nazwę Tempelwald (Święty Gaj), później zwany Vierruthen Wald. . . . . więcej . . .

Jerzwałd

Jerzwałd, ( p. mapa dojazdu )

d. Gerswald, wieś w powiecie iławskim, w gminie Zalewo, nad jeziorem Płaskim, będącym częścią j. Jeziorak. Początkowo była to wieś pruska, o pierwotnej nazwie Kejsy, później Gerswald

. . . więcej . . .

Kamieniec,czytaj więcej

Kamieniec Suski, ( p. mapa dojazdu )

d. Habersdorf, Finckenstein, osada położona w powiecie iławskim, w gminie Susz, 7 km na północ od Susza. Od 1705 r. należała do rodu Finckensteinów, a w latach 1782–1905 do rodu Dohna-Schlobitten . . . więcej . . .

Kamionka, ( p. mapa dojazdu )

d. Klein Steinersdorf, wieś w powiecie iławskim, w gminie Iława nad jeziorem Silm. Znajduje się tu unikalny ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków. Na jeziorze odtworzono w skali 1:24 wybrane porty, kanały i rzeki. W tej samej skali wykonane są modele statków. . . . więcej . . .

Kamionka

 

Karnity

Karnity, ( p. mapa dojazdu )

wieś położona w powiecie ostródzkim, w gminie Miłomłyn, nad jeziorem Kocioł. Składała się z majątku Małe Karnity ( Klein Karnitten ), dziś Karnitki lub zamek Karnity. . . . więcej . . .

Laseczno

Laseczno, ( p. mapa dojazdu )

d. Gross Herzogswalde, wieś położona w powiecie iławskim, w gminie Iława, założona w 1311 r. przez komtura Dzierzgonia Güntera von Armstein.  . . . więcej . . .

Ławice

Ławice, ( p. mapa dojazdu )

d. Hansdorf, wieś położona, w powiecie iławskim, w gminie Iława, założona w 1325 r., w 1416 r. przekształcona w majątek. W 1854 r. urodził się tu Emil Behring,lekarz, wynalazca surowicy przeciw-tężcowej i przeciwbłoniczej. Laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (1901 r.) . . . więcej . . .

Mózgowo

Mózgowo, ( p. mapa dojazdu )

d. Mosgau, wieś w powiecie iławskim, w gminie Iława. W latach 1466 - 1772  wieś jako część województwa chełmińskiego należała do Polski. Znaleziona w jego okolicach Baba Pruska nie pozwala tej małej osadzie odejść w niebyt zapomnienia.  . . . więcej . . .

Ogrodzieniec koło Kisielic gmina Iława

Ogrodzieniec, ( p. mapa dojazdu )

d. Neudeck, osada w położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gm. Kisielice. 2 sierpnia 1934 zmarł tu prezydent Republiki Weimarskiej Paul von Hindenburg. Prezydent , który został zmuszony do przekazania władzy Adolfowi Hitlerowi.  . . . więcej . . .

Prątnica

Prątnica, ( p. mapa dojazdu )

wieś  w powiecie iławskim, w gminie Lubawa. Do zabytków należy murowany, gotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zbudowany w XIV wieku. W północnej ścianie kościoła na wysokości około 50 cm wmurowana jest rzeźba kamienna ( Baba Pruska ) o wymiarach 225 x 50 cm.  . . . więcej . . .

Prątnica

Rodowo, ( p. mapa dojazdu )

d. Gross Rohdau lub Rodau, wieś w Polsce w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty. Wieś cudów - cudna wieś.

 . . . więcej . . .

Rudzienice

Rudzienice, ( p. mapa dojazdu )

d. Raudnitz, wieś położona w powiecie iławskim, w gminie Iława, leży przy trasie Iława - Ostróda. Wieś została wymieniona w kronikach po raz pierwszy w 1249 r. W pobliskich Mątykach podczas wojny szwedzkiej w 1628 r. kwaterował król szwedzki, Gustaw Adolf.  . . . więcej . . .

Siemiany

Siemiany, ( p. mapa dojazdu )

d. Schwalgendorf, wieś położona w powiecie iławskim, w gminie Iława, na zachodnim brzegu   najdłuższego jeziora w Polsce, Jeziorakiem. . . więcej . . .

Siemiany

Sudwa, ( p. mapa dojazdu )

d. Sauden,  wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek . . . więcej . . .

Szałkowo

Szałkowo, ( p. mapa dojazdu )

d. Schalkendorf, wieś położona w powiecie iławskim, w gminie Iława nad jeziorem Jeziorak. To prastara rybacka wioska, która do dzisiaj zachowała swój naturalny, wiejski charakter,posiadając jednocześnie wyjątkowe walory turystyczno-krajoznawcze. . . . więcej . . .

Szymbark

Szymbark, ( p. mapa dojazdu )

d. Schönberg, wieś w powiecie iławskim, w gminie Iława, nad jeziorem Szymbarskim. We wsi Ruiny gotyckiego zamku kapituły pomezańskiej z drugiej połowy XIV w. . . . więcej . . .

Wieprz

Wieprz, ( p. mapa dojazdu )

d. Weepers, niewielka wioska leżąca w północno-wschodniej części Jezioraka, na cyplu oblewanym przez wody zatoki Kraga. Założona 1386 r na miejscu starej pruskiej osady. Miejscowość Eldegardy Hermann. . . . więcej . . .

Ząbrowo

Ząbrowo, ( p. mapa dojazdu )

d. Sommerau, duża wieś w powiecie iławskim, w gminie Iława, na trasie linii kolejowej Iława - Malbork, nad rzeką Osą. Zabytki, barokowy kościół (1701-02 r.), wieża z 1864 r., plebania i zabudowania z pocz. XX w.  . . . więcej . . .

Opracowano na podstawie :

- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2010 r.

- pl.wikipedia.org  - dostęp z dnia 16.08.2014 r.

 

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy