Kamionka

Pojezierze Iławskie / Region / Wsie / Kamionka

Kamionka

wieś Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.

Kamionka nad jez. Silm

Kamionka

W miejscowości Kamionka, nad jeziorem Silm, kilka kilometrów od centrum Iławy, znajduje się  Badawczo – Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami. Działa pod egidą Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, utworzonej przez Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni i miasto Iława. 

Ośrodek pod Iławą jest jednym z niewielu takich w świecie, od 25 lat w Iławie realizującym  szkolenia kapitanów i przekazującym wiedzę z wykorzystaniem miniatur prawdziwych jednostek. Od 1980 roku przeszkolono tu ok.3500 kapitanów i 40 pilotów z 28 krajów. Podobne istnieją w Port Revel k. Grenoble we Francji, w Warsash k. Southamplon w Anglii, w Port Ash w Australii oraz w stanie Massachusetts w USA, w dawnym ośrodku US Navy.

Kapitanowie z całego świata uczą się przeprowadzać statki przez śluzy, kanały i wpływać do portów, W tym celu stworzono na jeziorze makiety portów o różnych głębokościach, śluzy, doki, tory krzywoliniowe, kanał, rzekę z regulowaną prędkością prądu, płytkowodzia, przejście pod mostem, kotwicowisko i wiele innych obiektów symulujących prawdziwą rzeczywistość.

Wszystko to po to by obniżyć bardzo wysokie koszty szkolenia kapitanów. Tygodniowy kurs w Kamionce pod Iławą kosztuje ok. 6000 dolarów. Biorąc pod uwagę skumulowanie w jednym miejscu zróżnicowanych symulacji manewrowych statku rośnie zapotrzebowanie na tego typu ośrodki szkoleniowe.

Szkolenie odbywa się na niewielkich statkach ( skala 1:24 i 1:16 ) o niezwykłych nazwach: „Cherry Lady”, „Dorchester Lady”, „Blue Lady”, „Warta”, „Szczecin”, „Gdynia”, „Kołobrzeg”. Mają swe odpowiedniki w rzeczywistości; są wiernymi kopiami dużych jednostek. Moce silników ( elektrycznych ) też dopasowano do modeli. Warunki manewrów na jeziorze muszą bowiem jak najmniej różnić się od tych, z jakimi kapitanowie będą mieli do czynienia w rzeczywistości.

Podstawową kadrę ośrodka stanowi dwóch wykładowców i 21 instruktorów. Wykładowcami są lub byli (niestety czas „leci”): prof. Lech Kobyliński – wybitny polski okrętowiec, o międzynarodowym autorytecie, m.in. konstruktor pierwszych polskich wodolotów i poduszkowców oraz mgr inż. Jacek Nowicki – dyrektor Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska. Natomiast wśród instruktorów aż roi się od wybitnych nawigatorów i znanych kapitańskich nazwisk, z których wielu ma również doktoraty i tytuły profesorskie.

Na liście wykładowców ośrodka w Iławie znajdują się m.in. kapitanowie: Zdzisław Chuchla, Marian Dziendziel, Władysław Rymarz, Bogumił Łączynski, Andrzej Królikowski; byli dowódcy transatlantyków pasażerskich: Hieronim Majek i Krzysztof Meissner; znani kapitanowie promów: Jerzy Ananiew, Tadeusz Semsch i Mariusz Schweps; znakomici piloci portowi: Jacek Marzec i Jerzy Kaczmarek oraz wielu innych znakomitych nawigatorów.

Dotychczas w specjalistycznych kursach wzięło udział blisko 2000 uczestników z Polski, Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Estonii, Turcji, USA, Australii, Nowej Zelandii, Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Tunisu, Indii i Wietnamu.

Akweny szkoleniowe zostały zaprojektowane w sposób oddający w maksymalnie możliwym stopniu trudne sytuacje manewrowe spowodowane geometrią akwenu lub wpływem wiatru i prądu. Ich charakterystyki geometryczne zostały dobrane dla uwypuklenia konkretnego zjawiska fizycznego wpływającego na zachowanie statku, np. efekt ściany, osiadanie, dryf wiatrowy, itp. Na specjalne zamówienie odwzorowywane są istniejące akweny, szczególnie uciążliwe dla żeglugi dla osób ćwiczących, np. przejście symulujące fragment Kanału Sueskiego, Africa Pier, symulujący pirs w Kamsarze (Gwinea) lub uproszczone odwzorowanie wybranych nabrzeży w Brisbane.

Kamionka nad jeziorem Silm

Nad jeziorem Silm, kilka kilometrów od centrum Iławy, znajduje się Badawczo – Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami. Działa pod egidą Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, utworzonej przez Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni i miasto Iława.

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo