Rezerwaty

Pojezierze Iławskie / Turystyka / Rezerwaty

Rezerwaty i pomniki przyrody Pojezierza Iławskiego

. . . to musisz zobaczyć, tu musisz tu być !

Rezerwaty Pojezierza Iławskiego

Rezerwaty i pomniki przyrody Pojezierza Iławskiego

Rezerwaty Pojezierza Iławskiego to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

Na terenie Pojezierza Iławskiego wyodrębniono 8 rezerwatów. Rezerwat „Jeziora Karaś”, „Jasne”, „Czerwica”, „Sosny Taborskie”, „Jezioro Iłgi”, „Jezioro Gaudy”, „Rzeki Drwęcy”, „Buczyna na Łaniochu”. 
W przyszłości przewiduje się powstaną 4 nowe rezerwaty: Rezerwat „Żurawinowe Bagno”, Rezerwat „Krzywy Róg”, Rezerwat „Borowe Bagno”, Rezerwat „Witoszewskie Grądy”.

Pomnikami przyrody Pojezierza Iławskiego są pojedyn­cze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pa­miątkowej i krajobrazowej oraz odzna­czające się indywidualnymi cechami wy­różniającymi je wśród innych tworów, a w szczególności sędziwe i okazałych rozmia­rów drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie. 

W leśnictwie Rydzewo, zajmuje powierzchnię ok. 816 h. Rezerwat Jezioro Karaś wraz z otaczającymi je bagnami jest miejscem lęgowym ponad 80 gatunków ptactwa wodnego i błotnego. M. in.  samotnik, kszyk, droździk, strumieniówka, świerszczak zwyczajny, brzęczka, łozówka, podróżniczek, potrzos, dziwonia, wąsatka, hełmiatka, świstun, bielik, bocian czarny, czapla biała, gęś gęgawa, łabędź biały, łyska, rybołów, wydrzyk, żuraw. Obszar został objęty Konwencją z Ramsar  jako obszar wodno-błotny o międzynarodowym znaczeniu. Do rezerwatu prowadzi kilka dróg polnych i leśnych, łączących jego teren z szosami Iława- Jamielnik, Jamielnik-Szwarcenowo i Szwarcenowo- Stradomno. Ze względu na okalające rozlewiska, podmokłe grzęzawiska i bagna jego dostępność jest mocno utrudniona. Jezioro jest dość płytkie, a dno jeziora porasta ramienica. Rok utworzenia: 1958 r.

Z lotu ptaka Jezioro Karaś na Pojezierzu Iławskim
Z lotu ptaka, rezerwat "Jezioro Karaś" na Pojezierzu Iławskim
Tablica rezerwatu Jezioro Karaś na Pojezierzu Iławskim
Rezerwat "Jezioro Karaś" tablica informacyjna

Rezerwat „Jasne” o powierzchni 106,3 ha, utworzony 1 lipca 1988 r. Administracyjnie należy do gminy Zalewo. Składa się z dwóch jezior : Jasne i Luba.

  • jezioro Jasne ( pow. 11,19 ha ) – powstało po wytopieniu bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku charakteryzuje się wyjątkową przejrzystością wody. Światło dociera do 14-15 m. Jest wyjątkowo ubogie o wysokiej kwasowości wody ( ph=4,3 ), co znajduje swoje odbicie w ubóstwie fauny i flory.
  • jezioro Luba (pow. 2,42 ha) – jest jeziorem dystroficznym otoczonym przez szerokie plo torfowe, ciągnące się wąską rynną w kierunku północnym. Rozwija się tam szerokie spektrum roślinności torfowiskowej, począwszy od torfowiska niskiego, przez przejściowe do fragmentów zubożałej postaci torfowiska wysokiego.
    Jezioro Jasne - "Rezerwat Jasne"
    Jezioro Jasne - "Rezerwat Jasne"
    Jezioro Luba - "Rezerwat Jasne"
    Jezioro Luba - "Rezerwat Jasne"

    Rezerwat faunistyczny Czerwica (pow.53,87 ha) utworzony dla ochrony kolonii kormorana czarnego i czapli siwej. Kolonia istnieje od 1934 r. i gniazdują w niej oprócz kormoranów czaple siwe. Aktualnie znajduje się tu ok. 200 gniazd w większości zajmowanych przez kormorany. Największą liczebność kormoranów w kolonii obserwowano w latach 50-tych, gdy występowało w niej ponad 900 gniazd. Teren rezerwatu pokrywa starodrzew w składzie: dąb bezszypułkowy, buk, sosna, świerk.

    Rezerwat Czerwica na Pojezierzu Iławskim
    Rezerwat "Czerwica" na Pojezierzu Iławskim
    Ptaki - Kormoran na Pojezierzu Iławskim
    Kormorany w rezerwacie "Czerwica" na Pojezierzu Iławskim

    Niedaleko jeziora Szeląg Wielki, w okolicach miejscowości Tabórz, p. mapa dojazdu, przy parkingu leśnym znajduje się rezerwat leśny „Sosny Taborskie” o pow. 95 ha. Utworzony w 1957 roku,  aby zachować ekotyp Sosny Taborskiej dla celów leśnictwa doświadczalnego i praktycznego. Na obszarze rezerwatu rosną wspaniałe sosny o wysokości 40 metrów liczące ok. 250 lat. Pierścienie najstarszych sosen dochodzą do 1 m. . . . więcej . . .

    W uścisku
    Smukłe, proste jak maszty okrętów
    Sosny Taborskie w uścisku
    Sosny Taborskie w uścisku

    W leśnictwie Mały Gil znajduje się Rezerwat Jezioro Iłgi. Obszar o powierzchni  90,46 ha jest rezerwatem faunistycznym, częściowym, utworzonym w celu ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego oraz w celu zachowania zespołów roślinności torfowiskowej. Obszar rezerwatu stanowi eutroficzne, przepływowe jezioro wraz z wąskim pasem przyległych drzewostanów. Do rezerwatu można dotrzeć jedynie drogami leśnymi od szos Boreczno-Iława lub Samborowo-Miłomłyn. Rezerwat jest dostępny w części północnej i południowej, gdzie drzewostan stanowi bardzo wąski pas nad brzegiem jeziora, tym niemniej dojście do lustra wody jest możliwe tylko w paru miejscach. Natomiast od strony wschodniej i zachodniej, czyli w miejscach wpływu i wypływu rzeki Iłgi, teren jest bagnisty i trudno dostępny.

    Rezerwat Jezioro Iłgi na Pojezierzu Iławskim
    Rezerwat "Jezioro Iłgi" na Pojezierzu Iławskim
    Mapa Rezerwat Jezioro Iłgi na Pojezierzu Iławskim
    Mapa rezerwatu "Jezioro Iłgi" na Pojezierzu Iławskim

    Obejmuje jez. Gaudy oraz przylegające do jeziora od strony wschodniej bagna. Powierzchnia rezerwatu wynosi 332,53 ha. Celem ochrony jest zachowanie miejsc lęgowych ptactwa wodno-błotnego oraz zespołów roślinności torfowiskowej. Występują tu takie gatunki, jak: bąk, podgorzałka, krakwa, cyranka, żuraw, kropiatka, zielonka, wodnik, strumieniówka, świerszczak, podróżniczek, słowik szary. Jesienią na jeziorze gromadzi się do kilku tysięcy ptaków wodnych, które znajdują tu bezpieczne miejsce żerowania i odpoczynku. Okoliczne bagna są z kolei noclegowiskiem żurawi, które w latach 80 – tych na jesiennych przelotach gromadziły się w liczbie 2000-3000 osobników. Aktualnie stada te nie przekraczają kilkuset osobników. W 1998 r. introdukowano bobry, które osiedliły się zarówno rezerwacie, jak i na obrzeżach, tworząc niewielkie rozlewiska. Rezerwat „Jezioro Gaudy” jest trudno dostępny ze względu na rozległe i niebezpieczne bagna. Taflę jeziora można zobaczyć jedynie od strony wsi Rudniki i Kamieniec. Rezerwat utworzono w 1957 roku.

    Rezerwat Jezioro Gauda na Pojezierzu Iławskim
    Rezerwat "Jezioro Gaudy" na Pojezierzu Iławskim
    Rezerwat Jezioro Gauda na Pojezierzu Iławskim
    Zawilec Gajowy

    Powierzchnia rezerwatu to 1287,48 ha, utworzonego w celu ochrony środowiska wodnego i ryb w nim bytujących, a w szczególności w celu ochrony środowiska pstrąga, łososia, troci, certy. Obejmuje Drwęcę od źródeł do ujścia z dopływami: Grabiczka, Dylewka, Pobórska Struga, Gizela, Iławka, Elsza, Wel, Rypienica i Ruziec oraz j. Ostrowin i j. Drwęckie oraz pasy gruntów szerokości 5 metrów od ich brzegów.

    Rezerwat Rzeki Drwęcy na Pojezierzu Iławskim
    Rzeka Drwęca
    Rezerwat Rzeki Drwęcy na Pojezierzu Iławskim
    Rezerwat "Rzeki Drwęcy"

    Powierzchnia 214,5 ha obejmuje las bukowy – buczynę pomorską o bogatym runie rosnącą 4 km na wschód od wsi Gardzień, obejmującą teren na południe od Zatoki Widłąg. Celem ochrony jest zachowanie najbardziej wartościowego na terenie całego Pojezierza Iławskiego fragmentu buczyny pomorskiej, która występuje w formie dwóch zespołów: buczyny żyznej i buczyny kwaśnej. Największą powierzchnię zajmuje buczyna żyzna, która dodatkowo różnicuje się na dwa podzespoły: buczyny kokoryczowej i buczyny typowej. Oba zbiorowiska są rzadkie na terenie całego Pojezierza Iławskiego, a buczyna kokoryczowa jest obecnie zbiorowiskiem prawie reliktowym na tych terenach. Buczyna typowa zajmuje grzbiety i zbocza moreny czołowej. Zastoiskowe zagłębienia porasta łęg olszowo-jesionowy, a w jego sąsiedztwie rozwija się buczyna kokoryczowa lub fragmenty żyznego grądu czyśćcowego głębokości 31,8 m.

    Rezerwat Buczyna na Łaniochu na Pojezierzu Iławskim
    Łanioch
    Rezerwat Buczyna na Łaniochu na Pojezierzu Iławskim
    Rezerwat "Buczyna na Łaniochu" na Pojezierzu Iławskim

    W przyszłości przewiduje się powstaną 4 nowe rezerwaty: Rezerwat „Żurawinowe Bagno”, Rezerwat „Krzywy Róg”, Rezerwat „Borowe Bagno”, Rezerwat „Witoszewskie Grądy”.

    Rezerwat "Żurawinowe Bagno"

    o pow. 52,4 ha; położony na północno-wschodnim skraju Smolnik; obejmie torfowisko niskie i przejściowe z otaczającym drzewostanem

    Rezerwat "Krzywy Róg"

    o pow. 77,6 ha; obejmie półwysep nad Jeziorakiem porośnięty buczyną i olchą.

    Rezerwat "Borowe Bagno"

    o pow. 92,4 ha – obejmie obszar torfowiskowy porośnięty w centralnej części borem bagiennym o cechach naturalnych z udziałem roślin rzadkich i chronionych na obszarze dawnej zatoki Jez. Piotrkowskiego Małego.

    Rezerwat "Witoszewskie Grądy"

    celem jest zachowanie rzadkich na terenie Parku i coraz rzadszych w Polsce, dobrze rozwiniętych, żyznych zbiorowisk leśnych, jak lasy grądowe, które na obszarze projektowanego rezerwatu występują w pełnej skali zmienności: od najżyźniejszego grądu czyśćcowego i kokoryczowego, przez grąd typowy do grądu trzcinnikowego. Stwierdzono tu 294 gatunki roślin naczyniowych, w skład których wchodzą zarówno gatunki chronione, rzadkie i zagrożone. Nagromadzenie tak dużej liczby gatunków w małym terenie świadczy o znacznym zróżnicowaniu siedliska i ich żyzności. Z gatunków chronionych występuje tu m.in.: tojad dzióbaty.

    Pomniki przyrody Pojezierza Iławskiego

    Pomnikami przyrody są pojedyn­cze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pa­miątkowej i krajobrazowej oraz odzna­czające się indywidualnymi cechami wy­różniającymi je wśród innych tworów, a w szczególności sędziwe i okazałych rozmia­rów drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie. Tylko na gruntach Nadleśnictwa Iława znajduje się 45 pomników przyrody, w tym : pojedyncze drzewa – 31 szt, grupy drzew – 11 szt, aleje – 2 szt, głaz narzutowy – 1 szt.

    Pomniki są rozproszone na całym terenie nadleśnictwa, funkcjonują jako przykłady osobliwości oraz okazałości i długowieczności tworów przyrody. Mają niebywałą przydatność dla celów edukacyjnych jednak ich użyteczność zależy przede wszystkim od dostępności i położenia. Spośród wspomnianych 35 pomników na uwagę zasługują:

    • sosna o trzech pniach rosnąca w pobliżu „Rezerwatu Iłgi”, zwana „Królową Lasu” (niestety, uszkodzona przez wiatr w 2001 roku);
    • „Aleja Napoleona”, przy drodze gruntowej z Szymbarka do szosy Iława – Susz, licząca kiedyś ok. 100 sosen, obecnie znacznie mniej, która swoja nazwę zawdzięcza temu, że ponoć tą drogą podążał Napoleon w kierunku Kamieńca.
    • „Gruba sosna” obwód 310 cm, gm. Iława, leśn. Rożek, przy drodze leśnej w oddz. 276 (okolice Tłokowiska).

    Nie sposób więc przytoczyć tutaj wszystkich pomników przyrody na terenie Pojezierza Iławskiego. Próbę usystematyzowania ich w regionie prezentują tabele grupowane wg. występowania w gminach : Biskupiec Pomorski, Iława, Kisielice, Lubawa, Małdyty, Miłakowo, Miłomłyn, Morąg, Nowe Miasto Lubawskie, Ostróda, Pasłęk, Rychliki, Susz, Zalewo.

    Pomniki przyrody w gminie Biskupiec Pomorski

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    9dąb szypułkowy Quercus robur “Kubuś”44416Biskupiec Pomorskiw. Wielka Tymawa-w parku
    186lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    34022Biskupiec Pomorskiw. Babalice-w parku
    187dąb szypułkowy
    Quercus robur
    38923Biskupiec Pomorskiw. Sędzice-w parku
    208lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum
    770
    370
    32
    30
    Biskupiec Pomorskiw. Łąkorek-w parku
    229sosna pospolita Pinus silvestris buk pospolity Fagus sylvatica262
    231
    22
    24
    Biskupiec PomorskiL-ctwo Grabiny
    273dąb szypułkowy Quercus robur-3 szt.380-42023-25Biskupiec Pomorskiprzy b. Kościele ewangelickim w Biskupcu Pomorskim
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    29524Biskupiec Pomorskiw. Lipinki – dz. Nr 271,
    „Lipinianka – Julianka”
    274buk pospolity
    Fagus sylvatica
    43625Biskupiec Pomorskiw. Wielka Tymawa- w parku
    275klon jawor Acer pseudoplatanus32524Biskupiec Pomorskiw. Wonna- w parku
    330żywotnik zachodni Thuja occidentalis- 6 szt.152-23020-24Biskupiec PomorskiL-ctwo Krotoszyny, oddz.
    41m
    331lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    brzoza brodawkowata Betula pendula
    475
    275
    23
    23
    Biskupiec PomorskiL-ctwo Krotoszyny, oddz. 1 h, nad jez. Trupel
    332dąb szypułkowy
    Quercus robur
    32033Biskupiec PomorskiL-ctwo Krotoszyny, oddz. 3 b, nad jez. Trupel
    333wiąz szypułkowy
    Ulmus laevis-2 szt.
    dąb szypułkowy
    Quercus robur
    klon pospolity Acer platanoides-4 szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    grab pospolity Carpinus betulus-2 szt.
    klon jawor
    Acer pseudoplatanus
    topola biała
    Populus alba
    258-412
    329
    258-315
    295
    201-290
    272
    483
    22-24
    22
    20-28
    24
    19-20
    24
    32
    Biskupiec PomorskiW parku w Łąkorku
    334modrzew europejski
    Larix decidua
    26430Biskupiec PomorskiL-ctwo Lipowa Góra, oddz. 197 t
    Nr ew.ObiektObwód cmWysokość mGminaLokalizacja
    379Aleja-765 szt.: dąb szypułkowy
    Quercus robur-711
    szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata-44 szt.
    jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior- 2 szt.
    klon pospolity
    Acer platanoides
    74-38118-35Biskupiec PomorskiPrzy drodze Biskupiec Pomorski-Piotrowice- granica województwa
    380klon srebrzysty
    Acer sacharinum
    30518Biskupiec PomorskiPrzy polnej drodze Sędzice- Mierzyn
    381daglezja zielona Pseudotsuga menziesii-66 szt.151-23020-35Biskupiec PomorskiN-ctwo Jamy, L-ctwo Lipowa Góra, oddz. 161a
    382modrzew europejski
    Larix decidua-6 szt.
    215-28735-36Biskupiec PomorskiL-ctwo Wąkop, oddz. 138 a i 138 c
    428dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33018Biskupiec PomorskiPrzy Szkole Podstawowej w Biskupcu, przy ul.
    Grudziąckiej 28
    429dąb szypułkowy Quercus robur-2 szt.
    buk pospolity
    Fagus sylvatica-3 szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata-3 szt.
    buk pospolity odm. czerwona
    Fagus sylvatica subsp. Purpurea
    362-388
    300-320
    311-504
    294
    20,22
    20
    19-25
    20
    Biskupiec Pomorskiw. Czachówki, w parku
    430dąb szypułkowy Quercus robur-4 szt.332-42818-22Biskupiec Pomorskiw. Czachówki, przy drodze polnej w strefie ochrony
    parku zabytkowego
    431buk pospolity Fagus sylvatica-2 szt.
    klon jawor
    Acer pseudoplatanus
    350,397,
    376
    22,16
    18
    Biskupiec Pomorskiw. Czachówki, drzewa wchodzą w skład zadrzewień
    gosp. rolnego

    Pomniki przyrody w gminie Iława

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    36cis pospolity Taxus baccata- 4 szt.402.8IławaL-ctwo Rożek oddz. 296 (1962)
    41cis pospolity Taxus baccata- 3 szt.303.5IławaL-ctwo Rożek oddz. 297 (1962)
    134dąb szypułkowy
    Quercus robur
    32525IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Papiernia oddz. 274 (1963)
    135sosna pospolita Pinus silvestris- 2 szt.,
    dąb szypułkowy
    Quercus robur- 2 szt.
    280;340
    310;365
    26;29
    25;30
    IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Smolniki oddz. 144a (1963)
    L-ctwo Smolniki oddz.
    145a,b (1963)
    137dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33019IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Radomno oddz. 127c (1963)
    138dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.370;38526;30IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Radomno oddz. 69f, 54c (1963)
    215dąb szypułkowy
    Quercus robur
    58528IławaN-ctwo Iława,
    m. Segnowy, pole p. Sitnika
    216dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42527IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 189 (1962)
    217dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42529IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 189 (1962)
    218dąb szypułkowy
    Quercus robur
    51027IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 129 (1962)
    221dąb szypułkowy
    Quercus robur
    43023IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 189 (1962)
    222dąb szypułkowy
    Quercus robur
    41030IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 189 (1962)
    223dąb szypułkowy
    Quercus robur
    45024IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 189 (1962)
    224dąb szypułkowy
    Quercus robur
    50025IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 189 (1962)
    225dąb szypułkowy
    Quercus robur
    56024IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 202 (1962)
    226dąb szypułkowy
    Quercus robur
    57525IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 183a (1962), 200m od rz. Osy
    227dąb szypułkowy
    Quercus robur
    64530IławaN-ctwo Iława,
    L-ctwo Rydzewo oddz. 189 (1962), nad jez.
    Szymbarskim 100m od rz.
    Osy
    234„Aleja Napoleona”- ok. 100 sosen50-38010-25IławaN-ctwo Iława, przy drodze gruntowej z
    Szymbarka na N od szosy Iława-Susz
    343dąb szypułkowy
    Quercus robur
    65530IławaL-ctwo Rydzewo oddz. 183a (1962), 400m od rz. Osy
    366sosna pospolita
    Pinus silvestris
    31032IławaL-ctwo Rożek oddz. 267d (1972)
    407buk pospolity Fagus sylvatica- 3 szt.420-43528-30Iławam. Rudzienice, park podworski
    408jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior,
    dąb szypułkowy
    Quercus robur
    370
    360
    27
    29
    Iławam. Stanowo, park podworski
    432buk pospolity
    Fagus sylvatica
    47032IławaL-ctwo Gardyny, SW część oddz. 66g
    433buk pospolity Fagus sylvatica-2 szt.420, 43832IławaL-ctwo Gardyny, W część oddz. 80a
    539dąb szypułkowy Quercus robur- 13 szt.320-62022IławaSkraj lasu przy drodze nadjeziornej z zamku w Szymbarku do ZR Kamionka (na pocz. pomnik nr 227, na końcu nr 343)
    540dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.350-50022Iławam. Szymbark, b. Park, N od szpaleru- pomnika nr 539
    541dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.350-50022IławaSkraj pól i parku, przy drodze z Szymbarka do ZR Kamionka, N od pomnika nr 226
    542dąb szypułkowy Quercus robur- 6 szt.350-56522Iławam. Szymbark, przy drodze na skraju b. Parku, NW od
    pomnika nr 540
    561dąb szypułkowy
    Quercus robur
    40025IławaGrunty w. Grudzień
    614dąb szypułkowy
    Quercus robur,
    grochodrzew
    320
    170
    26
    23
    IławaN-ctwo , blisko kempingu nad jez. Gil Wlk., po E stronie drogi Makowo-Sąpy
    615lipa drobnolistna Tilia cordata- aleja 38 szt.225-38021-23IławaPrzy rozstajach dróg do Sąp, Makowa i Samborowa
    616dąb szypułkowy
    Quercus robur,
    buk pospolity Fagus sylvatica- 36 szt., w tym 2 podwójne
    365
    290-490
    29
    29-30
    Iława700 m N od rozstajów dróg do Sąp, Makowa i Samborowa, po W stronie drogi, na skraju lasu po obu stronach cieku
    617dąb szypułkowy Quercus robur- z rozległymi napływami korzeniowymi53525Iława40 m N od rozstajów dróg do Sąp, Makowa i Samborowa, po W stronie drogi
    827jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    32520IławaN-ctwo Iława,
    m. Szałkowo 36, posesja p. R. Grotmana
    961Aleja 28 sztuk:
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 26 szt.,
    dąb szypułkowy
    Quercus robur-2 szt.
    550-305,
    464-442
    22-20Iławam. Gardzień, N-ctwo Iława, L-ctwo Srokowo oddz. 33
    962Grupa 14 sztuk drzew:
    lipa drobnolistna- 12 szt.
    Tilia cordata,
    klon zwyczajny- 2 szt.
    Acer platanoides
    486-314,
    280-254
    23Iławam. Gardzień, N-ctwo Iława, fragment dawnej alei z
    Gardzienia do Szymbarka
    963Grupa 6 sztuk drzew:
    lipa drobnolistna- 2 szt.
    Tilia cordata,
    buk pospolity-2 szt.
    Fagus sylvatica,
    klon zwyczajny
    Acer platanoides-2 szt.
    409-318
    395-337
    324-263
    22Iławam. Gardzień, N-ctwo Iława, w centrum wsi
    964Grupa 8 sztuk drzew:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur- 3szt.,
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 2 szt.,
    brzoza brodawkowata
    Betula pendula-2 szt,
    klon zwyczajny
    Acer platanoides
    492-365,
    313-312,
    280-248,
    246
    21-22,
    25
    23
    23
    Iławam. Gardzień, N-ctwo Iława, w zachodniej części wsi,
    wzdłuż rowu
    1259dąb szypułkowy
    Quercus robur
    41626Iławaoddz. 74 l leśnictwo Gardyny, na skarpie nad brzegiem Jeziora Jeziorak, 1 m od drogi asfaltowej
    1260dąb szypułkowy
    Quercus robur
    40326Iławaoddz. 74 l leśnictwo Gardyny, na skarpie, 3 m od lini brzegowej Jeziora Jeziorak i 4 m od drogi asfaltowej
    1261dąb szypułkowy
    Quercus robur
    41525Iławaoddz. 74 l leśnictwo Gardyny, na skarpie, 4 m od lini brzegowej Jeziora Jeziorak
    1262dąb szypułkowy
    Quercus robur
    40026Iławaoddz. 74 l leśnictwo Gardyny, na skarpie, 3 m od Jeziora Jeziorak
    1263dąb szypułkowy
    Quercus robur
    46025Iławaoddz. 74 l leśnictwo Gardyny, na skarpie, 3 m od drogi asfaltowej, 3 m od Jeziora Jeziorak
    1264dąb szypułkowy
    Quercus robur
    38025Iławaoddz. 74 l leśnictwo Gardyny, 5 m od lini brzegowej Jeziora Jeziorak i 1 m od drogi asfaltowej
    1265dąb szypułkowy
    Quercus robur
    35025Iławaoddz. 74 l leśnictwo Gardyny, 4 m od lini brzegowej Jeziora Jeziorak i 4 m od drogi asfaltowej
    1266jesion wyniosły
    Fraxinus Excelsior
    „Jesion Toeppena”
    52027Iławaoddz. 73 k leśnictwo Gardyny, na skraju uprawy leśnej z zadrzewieniem rosnącym przy budynku gospodarczym w Sarnówku
    1267grab pospolity
    Carpinus betulus
    23824Iławaoddz. 74 j leśnictwo Gardyny, na skraju uprawy leśnej z zadrzewieniem rosnącym przy budynku gospodarczym w Sarnówku
    1268lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    47427Iławaoddz. 74 k leśnictwo Gardyny, na skarpie, 1 m od drogi asfaltowej
    1276Aleja:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur- 188 szt.
    grusza
    Pyrus -6szt. kasztanowiec Aesculus-
    3 szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 23 szt.
    klon zwyczajny Acer platanoides- 25 szt.
    wiąz górski
    Ulmus gabra- 4 szt.
    inne gatunki-11 szt.
    73-395
    82-185
    173-210
    185-250
    209-311
    170
    -Iławaśródpolna aleja o długości ok. 3 km prowadząca z Kamionki w stronę Szymbarka, wzdłuż jeziora Szymbarskiego
    1277Aleja:
    grab
    Carpinus betulus-
    39 szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 121 szt.
    olsza czarna
    Alnus glutinosa- 11 szt.
    dąb szypułkowy Quercus robur- 18 szt.
    inne gatunki-10 szt.
    70-314
    140-550
    80-300
    220-394
    80-328
    -Iławaśródpolna droga z Gardzienia, od starego koryta Osy w kierunku Szymbarka do skraju lasu oddz. 94 A, leśnictwo Gardyny
    Nr ew.ObiektObwód cmWysokość mGminaLokalizacja
    1278Aleja:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur- 6 szt.
    jesion
    Fraxinus- 8 szt.
    klon zwyczajny
    Acer platanoides- 12 szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 49 szt.
    osika
    Populus tremula-
    1 szt.
    inne gatunki – 3 szt.
    60-360
    40-320
    50-260
    90-400
    420
    40-200
    -Iławaaleja prowadząca do Szymbarka w kierunku wschodnim od szosy Iława – Susz do drzewostanu oddz.
    180, nadleśnictwo Iława, obr. Iława
    1279Aleja:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur- 7szt.
    klon zwyczajny
    Acer platanoides- 24 szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 25 szt.
    olsza czarna
    Alnus glutinosa- 8 szt.
    wierzba Salix sp.- 2 szt.
    70-290
    40-290
    40-340
    100-340
    150-240
    -Iławaaleja od lasu oddz. 94 nadl. Iława, leśnictwo Gardyny w kierunku północno – zachodnim do szosy Iława - Susz
    Nr ew.ObiektObwód cmWysokość mGminaLokalizacja
    1280Aleja:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur- 32 szt.
    jesion
    Fraxinus- 14 szt.
    kasztanowiec
    Aesculus- 6 szt.
    klon zwyczajny
    Acer platanoides- 93 szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 51 szt.
    wiąz górski
    Ulmus gabra- 9 szt.
    wierzba
    Salix sp.- 20 szt. grab Carpinus- 3 szt.
    olsza czarna
    Alnus glutinosa- 4 szt.
    topola
    Populus- 1 szt.
    inne gatunki-6 szt.
    30-413
    50-310
    200-320
    50-44
    40-490
    10-130
    80-400
    150-250
    220-320
    410
    70-240
    -Iławaaleja śródpolna od Szymbarka w kierunku południowo – wschodnim do szosy Iława - Susz
    1290modrzew europejski
    Larix decidua
    34033Iławaw oddz. 265 n leśnictwo Śliwa, 24 m od drogi prowadzącej od szosy Boreczno – Urowo do Mozgowa

    Pomniki przyrody w gminie Kisielice

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    257/96buk pospolity
    Fagus silvatica
    37032KisieliceN-ctwo Susz, L-ctwo Kisielice, oddz. 228k
    32/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33625Kisielicew. Jędrychowo, przy boisku sportowym
    33/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33422Kisielicew. Kantowo, po prawej stronie drogi od Kisielic, 700
    od Kantowa
    34/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    42320Kisielicew. Klimy, po prawej stronie drogi z Klim do Kisielic
    35/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    37822Kisielicew. Limża, po lewej stronie drogi do Pławt Wlk., 250 m
    od Limży
    36/98klon pospolity
    Acer platanoides
    27819Kisielicew. Limża, po lewej stronie drogi do Pławt Wlk., 300 m
    od Limży
    37/98klon pospolity
    Acer platanoides
    25818Kisielicew. Limża, po prawej stronie drogi do Pławt Wlk., 350 m
    od Limży
    38/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33321Kisielicew. Limża, po prawej stronie drogi do Pławt Wlk., 700 m
    od Limży
    39/98dąb szypułkowy Quercus robur- 4 szt.248-32022Kisielicew. Limża, w parku nad rz. Gardęgą
    40/98dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.345-44024Kisielicew. Limża, w parku w pobliżu starego cmentarza
    41/98buk pospolity Fagus silvatica- 3 szt.320-36123Kisielicew. Łęgowo, przy kościele
    42/98dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.325-36222Kisielicew. Łęgowo, przy kościele
    43/98dąb szypułkowy Quercus robur- podwójny66020Kisielicew. Łęgowo, w parku na S od dużego stawu
    44/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42320Kisielicew. Łęgowo, w parku na S od dużego stawu
    46/98Aleja 29 szt.:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur
    145-30318-22Kisielicew. Łęgowo, wzdłuż drogi na N od dużego stawu
    47/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    34422KisieliceN-ctwo Susz, L-ctwo Kisielice, oddz. 231d
    48/98dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.363, 38522Kisielicew. Ogrodzieniec, przy drodze dzielącej park od lasu
    49/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42022Kisielicew. Ogrodzieniec, przy kapliczce na zakręcie drogi do Jędrychowa, 400 m od
    Ogrodzieńca
    50/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    34922Kisielicew. Pławy Wlk., w parku między runiami dworku a
    stawem
    51/98jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    27324Kisielicew. Pławy Wlk., w parku między runiami dworku a
    stawem
    52/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42522Kisielicew. Trupel (kolonia), po lewej stronie drogi Trupel-
    Szwarcenewo
    53/98topola czarna
    Populus nigra
    61728Kisielicew. Trupel, przy budynku nr 39

    Pomniki przyrody w gminie Lubawa

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    67głaz- granit szaroróżowy4500.6LubawaN-ctwo Olsztynek,
    L-ctwo Napromek oddz. 180 (1965), ok. 50M od
    leśniczówki
    68głaz- granit szary6600.9LubawaN-ctwo Olsztynek,
    L-ctwo Napromek oddz. 180 (1965), szczyt wzgórza 150m SW od L-ctwa
    277głaz- granitognejs szaroróżowy10501.5Lubawa1 km E od Złotowa, na S skraju lasu
    389jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    39027LubawaE skraj wsi Napromek, przy drodze
    528cis pospolity
    Tacus baccata
    604LubawaW ruinach zamku w Lubawie
    919dąb szypułkowy
    Quercus robur
    443-LubawaL-ctwo Biała Góra, oddz.
    302
    -głaz narzutowy
    „Janek”
    6102.4Lubawadziałka nr 45, obręb Rumienica, msc. Rumienica

    Pomniki przyrody w gminie Małdyty

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    27dąb szypułkowy
    Quercus robur
    58025MałdytyL-ctwo Sambród oddz.
    188x,(1964)
    28dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.360;38033MałdytyL-ctwo Wenecja oddz. 242 (1964)
    29dąb szypułkowy Quercus robur- 11 szt.320-43032-35MałdytyL-ctwo Wenecja oddz. 238, 239 (1964)
    34dąb szypułkowy
    Quercus robur
    52030MałdytyL-ctwo Sambród oddz.
    184a,(1964)
    37dąb szypułkowy
    Quercus robur
    47525MałdytyL-ctwo Zimne oddz. 324 (1964)
    274głaz- granit6001.4MałdytyL-ctwo Sambród oddz. 185 (1964)
    360dąb szypułkowy Quercus robur- 4 szt.320-45026-30MałdytyL-ctwo Wenecja, przy linii oddz. 239/238 (1964)
    361dąb szypułkowy
    Quercus robur
    32033MałdytyL-ctwo Nowy Dwór oddz. 207g (1964), przy linii oddz.
    204
    362dąb szypułkowy
    Quercus robur
    50030MałdytyL-ctwo Sambród oddz. 167z (1964), przy drodze leśnej
    364modrzew europejski Larix decidua- 83 szt.110-29033-42MałdytyL-ctwo Nowy Dwór oddz.
    175i (1975)
    414dąb szypułkowy
    Quercus robur
    55027Małdytypark podworski na W brzegu
    J. Miedzianego
    415platan- 3 szt.248-29718-21MałdytyPark podworski w Plękitach
    939dąb szypułkowy Quercus robur- 5 szt.
    lipy drobnolistna
    Tilia cordata- 3 szt.
    lipa szerokolistna
    Tilia platyphyllos- 1 szt.
    buk pospolity
    Fagus sylvatica- 6 szt.
    kasztanowiec biały
    Aesculus hippocastanum- 1 szt.
    305-600
    305-320
    330
    300-375
    325
    25-30
    25-28
    24
    20-28
    23
    MałdytyN-ctwo Dobrocin, m.
    Małdyty Stary Park k/hotelu pod Kłobukiem W strona drogi E-7
    940lipa szerokolistna Tilia platyphyllos-3 szt.354-43528-30MałdytyN-ctwo Dobrocin, m. Małdyty, ”Stary Park” E strona drogi E-7
    941dąb szypułkowy Quercus robur- 4 szt.
    buk pospolity
    Fagus sylvatica- 6szt.
    305-470
    300-390
    25
    25-28
    MałdytyN-ctwo Dobrocin, m. Małdyty ośrodek TKKF
    „Jantar”
    942wiśnia ptasia
    Prunus avium
    23512MałdytyN-ctwo Dobrocin,
    m. Małdyty, stadion gminny, k/przejazdów PKP

    Pomniki przyrody w gminie Miłakowo

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    21dąb szypułkowy Quercus robur- 22 szt.320-58022-30Miłakowom. Warkałki, grunt p. Sierginisa- 11szt., Stasiaka-
    2 szt., Kosacza- 9 szt.
    21dąb szypułkowy Quercus robur- 22 szt.320-58022-30Miłakowom. Warkałki, grunt p. Sierginisa- 11szt., Stasiaka-
    2 szt., Kosacza- 9 szt.
    33dąb szypułkowy Quercus robur- 12 szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    250-480
    400
    25-30
    20
    Miłakowom. Warkałki, przy wąwozie
    38Lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 7 szt.
    190-40023-30Miłakowom. Warkałki, przy szkole
    273głaz- granit różowy11501.8MiłakowoL-ctwo Roje oddz. 99 (1964)
    450sosna zwyczajna
    Pinus silvestris
    „Sosna Antoniego”
    36018MiłakowoL-ctwo Miłakowo oddz. 36, skarpa traktu Miłakowo- Henrykowo
    451dąb szypułkowy
    Quercus robur
    „Partyzant” z tabl. upamiętniającą rozstrzelanych partyzantów
    42028MiłakowoL-ctwo Miłakowo oddz. 31, przy drodze wzdłuż oddz. 29
    452dąb szypułkowy Quercus robur – 9 szt.360-45023-30MiłakowoL-ctwo Miłakowo oddz. 7, E i NE od kurhanów
    453lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    50023MiłakowoL-ctwo Miłakowo oddz. 7, przy drodze (S od Stolna)
    454dąb szypułkowy
    Quercus robur
    „Dąb przy Altanie”
    36029MiłakowoL-ctwo Miłakowo oddz. 31
    455grab pospolity Carpinus betulus- 2 szt.195, 21517; 21MiłakowoL-ctwo Miłakowo oddz. 5, blisko Miłakówki
    456dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.360, 44026; 29MiłakowoL-ctwo Miłakowo, E skraj oddz. 6
    457Wierzba sp.
    Salix sp.
    450-Miłakowom. Miłakowo, nad Miłakówką, 45m S od mostu
    458dąb szypułkowy
    Quercus robur
    „Dąb Butelkowy” (usychający)
    44022MiłakowoL-ctwo Miłakowo, na polu między oddz. 28 i 29
    459dąb szypułkowy
    Quercus robur
    59026Miłakowoprzy drodze Sporytyny- Stolno
    460dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.,
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 3 szt.
    260-345
    350-600
    22-28
    22-28
    Miłakowoprzy „spalonej leśniczówce1,5 km SE od fermy ZR Głodówko
    461grab pospolity
    Carpinus betulus
    26413Miłakowo1,7 km E od fermy ZR Głodówko
    462buk pospolity
    Fagus sylvatica
    47528Miłakowo1,5 km E od fermy ZR Głodówko
    463dąb szypułkowy
    Quercus robur
    Dęby na Kurhanie”- 2 szt.
    262, 30025Miłakowo1,6 km E od fermy ZR Głodówko
    464dąb szypułkowy
    Quercus robur
    „Czarci Dąb”
    46525Miłakowo1,5 km E od fermy ZR Głodówko
    465sosna pospolita
    Pinus silvestris
    31529MiłakowoW zaroślach przy drodze polnej Głodówko-Stolno
    466dąb szypułkowy
    Quercus robur
    36025MiłakowoN-ctwo Dobrocin, pole ZR Głodówko w pobliżu oddz. 8
    467dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.395, 46023Miłakowo1,2 km NE od fermy ZR Głodówko
    468dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.455, 50023Miłakowo1 km E od fermy ZR Głodówko
    604lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 2 szt.
    360, 42024MiłakowoRóżnowo, na pastwisku przed parkiem i przy drodze do Lesisk
    605dąb szypułkowy Quercus robur- 12 szt.300-45030MiłakowoRóżnowo, przy drodze wzdłuż parku
    606lipa drobnolistna Tilia cordata- 140 szt.240-32023-25MiłakowoMiłakowo, przedłużenie ul. Mazowieckiej do „Lasu Gminnego”
    607dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.,
    kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum- 2 szt.
    dąb szypułkowy
    Quercus robur
    370, 465
    350, 435
    510
    28
    20
    30
    MiłakowoPonary, przy czworakach w parku przypałacowym
    -na dziedzińcu pałacu
    620dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.,
    brzoza brodawkowata
    Betula pendula
    340-360
    230
    25
    23
    Miłakowom. Pityny, wąwóz po N stronie szosy
    621buk pospolity Fagus sylvatica- 2 szt.400, 42029MiłakowoL-ctwo Miłakowo oddz. 20b, skraj lasu od strony pól ZR Stolno
    623sosna pospolita Pinus silvestris- 2 szt.,
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    265, 270
    510
    27
    25
    MiłakowoL-ctwo Miłakowo oddz. 7 i 8, przy drodze wzdłuż lasu i pól ZR Miłakowo
    624lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 2 szt.
    410.61027Miłakowom. Bolity, naprz. Oddz. 69, L-ctwo Roje
    632olsza48018MiłakowoStare Bolity, nad jez. Fila
    633lipa drobnolistna Tilia cordata- 5 szt.,
    klon pospolity
    Acer platanoides- 3 szt.
    255, 380,
    410, 450,
    580
    320, 320,
    360
    25-26
    21, 21, 24
    Miłakowom. Biernatki, przy drodze koło starego cmentarza
    801dąb szypułkowy
    Quercus robur,
    lipa drobnolistna Tilia cordata- zrośnięte w jeden pień
    46026MiłakowoN-ctwo Dobrocin, N od w.
    Pawełki
    802dąb szypułkowy
    Quercus robur
    29524MiłakowoN-ctwo Dobrocin, wąwóz przy drodze Pawełki-Podągi
    803dąb szypułkowy
    Quercus robur
    29024MiłakowoN-ctwo Dobrocin, wąwóz przy drodze Pawełki-Podągi
    804dąb szypułkowy
    Quercus robur
    25524MiłakowoN-ctwo Dobrocin, wąwóz przy drodze Pawełki-Podągi
    805dąb szypułkowy
    Quercus robur
    51524MiłakowoN-ctwo Dobrocin, wąwóz przy drodze Pawełki-Podągi
    806dąb szypułkowy
    Quercus robur
    72020MiłakowoN-ctwo Dobrocin, pole po lewej stronie drogi Pawełki- Podągi
    807dąb szypułkowy
    Quercus robur
    28524MiłakowoN-ctwo Dobrocin, pole po prawej stronie drogi Pawełki- Podągi
    808dąb szypułkowy
    Quercus robur
    47026MiłakowoN-ctwo Dobrocin, pole po prawej stronie drogi Pawełki- Podągi
    809dąb szypułkowy
    Quercus robur
    37526MiłakowoN-ctwo Dobrocin, pole po prawej stronie drogi Pawełki- Podągi
    810dąb szypułkowy
    Quercus robur
    37526MiłakowoN-ctwo Dobrocin, pole po prawej stronie drogi Pawełki- Podągi
    814dąb szypułkowy
    Quercus robur
    43025MiłakowoN-ctwo Dobrocin, lewy brzeg rz. Pasłęki przy kładce na trasie Żołędno-Wapnik
    815dąb szypułkowy
    Quercus robur
    36020MiłakowoN-ctwo Dobrocin, m. Żołędno lewy brzeg rz. Pasłęki przy kładce do Wapnik- 22 m od pomnika nr 814
    850dąb szypułkowy
    Quercus robur
    41020MiłakowoN-ctwo Dobrocin, m.
    Różnowo

    Pomniki przyrody w gminie Miłomłyn

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    82sosna pospolita
    Pinus silvestris
    „Sosna nad jez. Iłgi”
    38035MiłomłynN-ctwo Miłomłyn,
    L-ctwo Drwęca oddz. 80h (1962)
    86dąb szypułkowy
    Quercus robur
    37031MiłomłynN-ctwo Miłomłyn,
    L-ctwo tarda oddz. 113 (1971)
    87dąb szypułkowy
    Quercus robur
    „Dąb nad Kanałem Ostródzko- Elbląskim”
    54024MiłomłynN-ctwo Miłomłyn,
    L-ctwo Śródjezierze oddz.
    197 (1971)
    266głaz- jasnoszary granit grubokrystaliczny10001.1MiłomłynPastwisko wsi Mały Gil, 40m od jeziora
    352stanowisko żółwia błotnego--MiłomłynL-ctwo Przemysławów, bezodpływowe bagna śródleśne w oddz. 135h; 155f, h; 156a, d (1971)

    Pomniki przyrody w gminie Morąg

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    288głaz- granit szaroróżowy5002Morągm. Lubin, przy domu p. Kozłowskiego
    390szpaler:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur- 16 szt.,
    klon zwyczajny
    Acer platanoides- 3 szt.,
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 2 szt.,
    kasztanowiec biały
    Aesculus hippocastanum- 2 szt.
    300-74023-28Morągm. Markowo, przy drodze do gajówki
    391lipa drobnolistna Tilia cordata- 6 szt.,
    grab pospolity
    Carpinus betulus- 6 szt.,
    buk pospolity
    Fagus sylvatica- 4 szt.,
    dąb szypułkowy
    Quercus robur- 4 szt.
    250-45018-29Morągm. Markowo park podworski
    392lipa drobnolistna Tilia cordata- 6 szt.,340.6325.3Morągm. Wenecja park podworski
    393dąb szypułkowy
    Quercus robur
    59027Morągpole przy drodze Słonecznik
    -Wenecja (po prawej), 3km od Słonecznika
    440dąb szypułkowy
    Quercus robur
    75018MorągL-ctwo Strużyna oddz. 57d
    1154wierzba biała
    Salix alba
    82320MorągN-ctwo Dobrocin, Nowy Dwór, w obrębie miejscowości, po prawej stronie drogi do Morąga (zPasłęka), na łuku
    1166dąb szypułkowy
    Quercus robur
    49726MorągN-ctwo Dobrocin, Morąg ul. Zawiszy Czarnego- zieleniec k/zamku

    Pomniki przyrody w gminie Nowe Miasto Lubawskie

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    255buk pospolity
    Fagus sylvatica
    44025Nowe Miasto LubawskieL-ctwo Tylice, oddz. 30f
    256buk pospolity
    Fagus sylvatica
    50225Nowe Miasto LubawskieL-ctwo Tylice, oddz. 31b
    257sosna pospolita
    Pinus silvestris
    44323Nowe Miasto LubawskieL-ctwo Tylice, oddz. 17b
    258dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.354, 41024, 25Nowe Miasto LubawskieL-ctwo Tylice, oddz. 12f

    Pomniki przyrody w gminie Ostróda

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    81głaz- granit szary13002.85OstródaN-ctwo Ostróda stok nad rz. Dylewską przy szosie Ostrowin-Kraplewo
    93lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    56020OstródaN-ctwo Stare Jabłonki,
    m. Ostrowin, przy byłym pałacu
    102buk pospolity
    Fagus sylvatica,
    głaz
    395
    350
    35
    0,5
    OstródaN-ctwo Miłomłyn,
    L-ctwo Borsuki oddz. 300d (1971)
    103głaz- granit grubokrystaliczny3300.8OstródaN-ctwo Miłomłyn,
    L-ctwo Borsuki oddz. 302d (1971)
    104lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    37328OstródaN-ctwo Miłomłyn,
    W skraj Ostródy, skarpa szosy do Iławy
    261głaz- szary granit grubokrystaliczny17102.25OstródaPastwisoko b. PGR Pancerzyn, na zboczu nad rz. Grabiczek
    262„Kamień Ofiarny”- granit rapakivi9100.9OstródaW lesie 300m NW od Wysokiej Wsi
    263głaz- ciemnoszary granit grubokrystaliczny11001.25OstródaWysoka Wieś, na między 300m NW od wieży TV
    293głaz- różowy granit z napisem
    „Gr. Rose 1918”
    10101.6OstródaL-ctwo Dylewo oddz. 82f (1965), 600m N od jez.
    Francuskiego
    327głaz8001OstródaL-ctwo Dylewo oddz. 84k (1965)
    350sosna pospolita
    Pinus silvestris
    34036OstródaL-ctwo Gąsiory oddz. 91i
    Nr ew.ObiektObwód cmWysokość mGminaLokalizacja
    375dąb szypułkowy
    Quercus robur
    51025Ostróda1,9 km N od mostu na kanale w Ostródzie, po W stronie szosy nr 7
    505orzech mandżurski Juglans mandshurica - 3 szt.,
    klon srebrzysty
    Acer
    130-280
    285
    20
    20
    OstródaN-ctwo Olsztynek,
    m. Lipowo, N część parku
    506dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.,
    klon pospolity
    Acer platanoides,
    dąb szypułkowy Quercus robur- dwupniowy
    360, 390
    300
    680
    27
    22
    30
    OstródaN-ctwo Olsztynek,
    m. Smykowo, NE część parku
    507wiąz górski Ulmus glabra - dwupniowy46023OstródaN-ctwo Olsztynek,
    m. Bałcyny, N skraj parku
    508dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.40026OstródaN-ctwo Olsztynek,
    m. Szyldak, przy lasku z cmentarzem rodowym
    518dąb szypułkowy Quercus robur- 10 szt.300-50022-24OstródaN-ctwo Olsztynek, m. Durąg, E skraj parku
    564dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.400.49025OstródaL-ctwo Fiugajny, przy szosie Ostroda-Milomłyn
    565dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.385-44026OstródaL-ctwo Fiugajny, przy drodze wjazdowej do
    „Czerwonej karczmy”
    566jodła Abies35530Ostródam. Klonowo, przy pałacu
    568jesion wyniosły Fraxinus excelsior32025Ostródam. Lichtajny, park
    Nr ew.ObiektObwód cmWysokość mGminaLokalizacja
    569tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera- dwupniowy130, 20017Ostródam. Glądy, park
    570lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 2 szt.
    520, 72024Ostródam. Grabin, park przypałacowy
    625sosna pospolita
    Pinus silvestris
    31031OstródaL-ctwo Gierłoż, oddz. 286, za osadą Podlesie
    628dąb- forma stożkowa38530OstródaSkrzyżowanie ulic 21 Stycznia i Pieniężnego
    629dąb szypułkowy
    Quercus robur
    41028OstródaSkrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej
    i Czarnieckiego
    630dąb szypułkowy
    Quercus robur
    39028OstródaSkrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej i Czarnieckiego
    635lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    41020OstródaSkraj lasu przy drodze z Turznicy do Starego Lasu
    817dąb szypułkowy Quercus robur- dwupniowy330, 35030Ostródam. Szyldak, działka pracownicza
    818dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.370, 370,
    400
    25Ostródam. Szyldak przy drodze na stary cmentarz
    1163klon pospolity
    Acer platanoides
    24022OstródaN-ctwo Stare Jabłonki, Stare Jabłonki, ul. Sportowa 4,
    wł p. Heleny Ulbrych
    1197dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42033OstródaN-ctwo Stare Jabłonki, L-ctwo Laski oddz. 72a
    1198lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    45030OstródaN-ctwo Stare Jabłonki, L-ctwo Laski oddz. 72a
    1210dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42025OstródaN-ctwo Stare Jabłonki,
    L-ctwo Gąsiory oddz. 301g
    Nr ew.ObiektObwód cmWysokość mGminaLokalizacja
    -dąb szypułkowy
    Quercus robur
    530-OstródaN-ctwo Miłomłyn
    dz. nr 3298/1 obręb Morliny
    -głaz narzutowy- granit (różowy)
    głaz narzutowy- granit (szary)
    670
    940
    170
    220
    Ostródagranica działek nr: 59 i 58/6, obręb Glaznoty,
    działka nr 362/2, obręb Pietrzwałd, msc. Pietrzwałd

    Pomniki przyrody w gminie Pasłęk

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    296/63dąb szypułkowy
    Quercus robur
    46030Pasłękw. Kwitajny, po lewej stronie szosy do Morąga, na
    przeciw parku
    6/91dąb szypułkowy
    Quercus robur
    36524Pasłękw. Rogajny, posesja p. Mariana Późniaka
    7/91dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33024Pasłękw. Rogajny, posesja p. Mariana Późniaka
    102/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    46826Pasłękw. Aniołowo, w parku
    /centrum wsi/
    110/93buk pospolity
    Fagus silvatica
    41531Pasłękw. Dawidy- w parku pałacowym p. Stanisława
    Matuszewicza
    108/93buk pospolity Fagus silvatica- 3 szt.375-45030-33Pasłękw. Dawidy- w parku pałacowym p. Stanisława
    Matuszewicza
    106/93buk pospolity
    Fagus silvatica
    34028Pasłękw. Dawidy- w parku pałacowym p. Stanisława
    Matuszewicza
    111/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42030Pasłękw. Dawidy- w parku pałacowym p. Stanisława
    Matuszewicza
    112/93dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.340-49023-26Pasłękw. Dawidy- w parku pałacowym p. Stanisława
    Matuszewicza
    105/93lipa drobnolistna Tilia cordata- 7 zrośniętych64029Pasłękw. Dawidy- w parku pałacowym p. Stanisława
    Matuszewicza
    109/93lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    31031Pasłękw. Dawidy- w parku pałacowym p. Stanisława
    Matuszewicza
    98/93buk pospolity
    Fagus silvatica
    33528Pasłękw. Kąty, na cmentarzu
    93/93buk pospolity
    Fagus silvatica
    43435Pasłękw. Kąty, przy drodze prowadzącej do kanału
    92/93buk pospolity
    Fagus silvatica
    35435Pasłękw. Kąty, przy drodze prowadzącej do kanału
    91/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    41230Pasłękw. Kąty, przy drodze prowadzącej do kanału
    99/93jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    38532Pasłękw. Kąty, przy drodze prowadzącej do kanału
    100/93lipa drobnolistna Tilia cordata- 11 szt.312-48025-30Pasłękw. Kąty, przy drodze prowadzącej do kanału
    96/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    55030Pasłękw. Kąty, w parku
    97/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    45028Pasłękw. Kąty, w parku
    101/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    50020Pasłękprzy drodze Pasłęk-Kąty, po lewej stronie, ok. 250 m od skrzyżowania Kąty- Buczyniec
    75/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42526Pasłękw. Kwitajny, park przypałacowy
    76/98świerk pospolity
    Picea abies
    27025Pasłękw. Kwitajny, park przypałacowy, 50 m na E
    od pałacu
    77/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    37521Pasłękw. Kwitajny, przed budynkiem biura b. PGR
    78/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    56029Pasłękw. Zielno, N-E skraj wsi, na gruntach p. Roberta Zygo
    121/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    38725Pasłękm. Pasłęk, na skarpie przy ul. Osińskiego
    120/93grab pospolity
    Carpinus betulus
    21017Pasłękm. Pasłęk, na skwerze przy ul. Osińskiego /koło kina
    „Znicz”/
    118/93wiąz szypułkowy
    Ulmus laevis
    31027Pasłękm. Pasłęk, na skwerze przy ul. Zamkowej
    119/93wiąz szypułkowy
    Ulmus laevis
    26026Pasłękm. Pasłęk, na skwerze przy ul. Zamkowej
    116/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    35630Pasłękm. Pasłęk, na skwerze przy ul. Jagiełły
    122/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    39128Pasłękm. Pasłęk, na skwerze, przy ul. Westerplatte /obok Banku Spółdzielczego/
    126/93jesion wyniosły Fraxinus excelsior- 9 szt.185-33029Pasłękm. Pasłęk, przy drodze prowadzącej do kościoła na ul. Osińskiego nad jezioro /
    koło internatu/
    125/93Aleja 140 szt.:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur,,
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    131-40025Pasłękm. Pasłęk, przy ul.
    Dworcowej- od przejazdu kolejowego do trasy Gdańsk-Warszawa
    115/93miłorząb dwuklapowy Ginko biloba16525Pasłękm. Pasłęk, przy ul. Wojska Polskiego 10
    117/93dąb szypułkowy
    Quercus robur
    30530Pasłękm. Pasłęk, ul. Przemysłowa 5 /w ogrodzie/
    124/93jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    36435Pasłękm. Pasłęk, w parku, przy ul.
    Westerplatte / obok kościoła Ewangelickiego/
    123/93jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    33035Pasłękm. Pasłęk, w parku, przy ul.
    Westerplatte / obok kościoła Ewangelickiego/
    1045buk pospolity
    Fagus sylvatica
    35530PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, część N
    1046buk pospolity
    Fagus sylvatica
    35030PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, część N
    1047dąb szypułkowy
    Quercus robur
    30032PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, część N
    1048modrzew japoński
    Larix kaempferi
    30028PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, część N
    1049olsza czarna
    Alnus glutinosa
    41030PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, część N, nad stawem
    1050buk pospolity
    Fagus sylvatica
    35530PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, część N-W
    1051dąb szypułkowy
    Quercus robur,
    klon pospolity
    Acer platanoides
    258, 200-
    345
    30PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, na E tarasie wzgórza pałacowego
    1052jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    30030PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, na E tarasie wzgórza pałacowego
    1053jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    38028PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, na wzgórzu, gdzie wznosił się kiedyś dwór
    1054klon pospolity
    Acer platanoides
    32032PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, na wzgórzu, gdzie wznosił się kiedyś dwór
    1055lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    42530PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, na wzgórzu, gdzie wznosił się kiedyś dwór
    1056jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    32530PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, przy drodze na wzgórze pałacowe
    1057dąb szypułkowy
    Quercus robur
    43630PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, śródpolna aleja wychodząca z S strony parku
    1058lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    38030PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, u stóp wzgórza pałacowego nad dużym stawem
    1059lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    34030PasłękN-ctwo Dobrocin, Kąty, park dworski, u stóp wzgórza pałacowego nad dużym stawem
    1060wierzba krucha
    Salix fragilis
    405-51524-25PasłękN-ctwo Młynary, Marianka, polna droga z Rzecznej (Kalsk) do Marianki, po obu stronach podjazdu do gospodarstwa

    Pomniki przyrody w gminie Rychliki

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    214/57dąb szypułkowy
    Quercus robur
    52529Rychlikiw. Liszki k/Jelonek, na gruntach Jana Kuty
    275/61głaz8000.60RychlikiN-ctwo Dobrocin, L-ctwo Buczyniec oddz. 45m
    365/75lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    53032RychlikiN-ctwo Dobrocin, L-ctwo Buczyniec oddz. 41c
    8/91jesion wyniosły Fraxinus excelsior44024Rychlikiw. Jelonki, przy drodze do
    w. Śliwica, naprzeciw SP.
    105/98buk pospolity odm. purpurowa Fagus silvatica 'Atropunicea'30330RychlikiDymnik, park dworski
    106/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    37727RychlikiDymnik, park dworski
    107/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    37033RychlikiDymnik, park dworski
    108/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    31830RychlikiDymnik, park dworski
    109/98platan klonolistny Platanus acerifolia38130RychlikiDymnik, park dworski
    110/98buk pospolity
    Fagus silvatica
    27028RychlikiJankowo, park dworski
    111/98buk pospolity
    Fagus silvatica
    34630RychlikiJankowo, park dworski
    112/98buk pospolity
    Fagus silvatica
    32030RychlikiJankowo, park dworski
    113/98buk pospolity
    Fagus silvatica
    29028RychlikiJankowo, park dworski
    114/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42028RychlikiJankowo, park dworski
    115/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    39530RychlikiJankowo, park dworski
    116/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    35026RychlikiJankowo, park dworski
    117/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33629RychlikiJankowo, park dworski
    118/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    32730RychlikiJankowo, park dworski
    119/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    30530RychlikiJankowo, park dworski
    120/98dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.293, 26026-28RychlikiJankowo, park dworski
    121/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    29028RychlikiJankowo, park dworski
    122/98grab pospolity
    Carpinus betulus
    24015RychlikiJankowo, park dworski
    123/98grab pospolity
    Carpinus betulus
    18520RychlikiJankowo, park dworski
    124/98kasztanowiec biały Aesculus
    hippocastanum- 2 szt.
    370, 26015RychlikiJankowo, park dworski
    125/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    44028RychlikiJankowo, park dworski
    126/98modrzew europejski Larix decidua39023RychlikiJankowo, park dworski
    127/98robinia biała Robinia pseudoacacia- 2 szt.195, 19515RychlikiJankowo, park dworski
    128/98sosna czarna
    Pnius nigra
    22220RychlikiJankowo, park dworski
    129/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    34024Rychlikiw. Marwica Wielka, park dworski przy Domu Dziecka
    130/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33226Rychlikiw. Marwica Wielka, park dworski przy Domu Dziecka
    131/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    32724Rychlikiw. Marwica Wielka, park dworski przy Domu Dziecka
    132/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    31024Rychlikiw. Marwica Wielka, park dworski przy Domu Dziecka
    133/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    30222Rychlikiw. Marwica Wielka, park dworski przy Domu Dziecka
    134/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    47326Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    135/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    38026Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    136/98dąb szypułkowy odm. stożkowa Quercus robur 'Fastigiata'31426Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    137/98dąb szypułkowy odm. stożkowa Quercus robur 'Fastigiata'30026Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    138/98grab pospolity
    Carpinus betulus
    19020Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    139/98jesion wyniosły Fraxinus excelsior30528Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    140/98kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum31424Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    141/98kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum27522Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    142/98klon pospolity
    Acer platanoides
    23324Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    143/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    35628Rychlikiw. Nowe Powodowo, młodsze przypałacowe
    założenie parkowe
    144/98buk pospolity
    Fagus silvatica
    31030Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    145/98daglezja zielona Pseudotsuga menziesii22025Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    146/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    54028Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    147/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    52525Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    148/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42028Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    149/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    36026Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    150/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    36026Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    151/98grab pospolity
    Carpinus betulus
    30030Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    152/98kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum41030Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    153/98kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum31028Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    154/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    32026Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    155/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    30026Rychlikiw. Nowe Powodowo, park dworski na N od drogi Stare
    Dolno-Pasłęk
    156/98buk pospolity odm. purpurowa Fagus silvatica 'Atropunicea'47028Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    157/98buk pospolity odm. purpurowa Fagus silvatica 'Atropunicea'31030Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    158/98buk pospolity odm. purpurowa Fagus silvatica 'Atropunicea'29429Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    159/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    44727Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    160/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    37029Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    161/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    35626Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    162/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    32028Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    163/98modrzew europejski Larix decidua39227Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    164/98modrzew europejski Larix decidua27030Rychlikiw. Rejsyty, park dworski
    165/98dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.454, 45016, 12Rychlikiw. Rejsyty, za jez. przy rozwidleniu dróg polnych
    166/98buk pospolity
    Fagus silvatica
    37322Rychlikiw. Śliwice, park dworski
    167/98choina kanadyjska Tsuga canadensis42822Rychlikiw. Śliwice, park dworski
    168/98jesion wyniosły Fraxinus excelsior30022Rychlikiw. Śliwice, park dworski
    169/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    36018Rychlikiw. Śliwice, park dworski
    170/98sosna pospolita
    Pinus silvestris
    21526Rychlikiw. Śliwice, park dworski
    171/98sosna wejmutka
    Pinus strobus
    31126Rychlikiw. Śliwice, park dworski
    172/98sosna wejmutka
    Pinus strobus
    27025Rychlikiw. Śliwice, park dworski
    173/98daglezja zielona Pseudotsuga menziesii21030Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    174/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    47428Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    175/98grab pospolity
    Carpinus betulus
    29418Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    176/98kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum41620Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    177/98kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum29022Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    178/98klon jawor Acer pseudoplatanus23320Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    179/98klon pospolity
    Acer platanoides
    43828Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    180/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    30228Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    181/98orzech czarny
    Juglans nigra
    31618Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    182/98sosna wejmutka
    Pinus strobus
    20430Rychlikiw. Topolno Wielkie, park dworski
    183/98jesion wyniosły Fraxinus excelsior45232Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    184/98jesion wyniosły Fraxinus excelsior37034Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    185/98jesion wyniosły Fraxinus excelsior35126Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    186/98jesion wyniosły Fraxinus excelsior34632Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    187/98jesion wyniosły Fraxinus excelsior34632Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    188/98kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum37320Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    189/98kasztanowiec biały Aesculus hippocastanum37016Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    190/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    35126Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    191/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    34734Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy
    192/98lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    31222Rychlikiw. Wysoka, park przypałacowy

    Pomniki przyrody w gminie Susz

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    10/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    33621SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Kamieniec, oddz. 21h
    12/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    39922SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Kamieniec, oddz. 211g
    9/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    44321SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Kamieniec, oddz. 231a
    2/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    52721SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Zieleń, oddz. 272f
    1/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    49620SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Zieleń, oddz. 272f
    4/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    55624SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Zieleń, oddz. 286c
    6/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    44019SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Zieleń, oddz. 286c
    7/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    38018SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Zieleń, oddz. 286c
    5/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    37725SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Zieleń, oddz. 286c
    3/96dąb szypułkowy
    Quercus robur
    37723SuszN-ctwo Susz, L-ctwo Zieleń, oddz. 286c
    209/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    44528Suszw. Bałoszyce, po prawej stronie drogi do Kisielic, naprzeciw
    parku
    210/98świerk pospolity Picea abies35030Suszw. Bałoszyce, w parku
    211/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    40025Suszw. Bronowo, po prawej stronie drogi do Prabut, 100 m za tablicą
    miejscowości
    212/98klon pospolity Acer platanoides45025Suszw. Falknowo, po prawej stronie szosy do Susza, 600 m za wsią
    213/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    48024Suszw. Kamieniec, przy L-ctwie Kamieniec oddz. 260
    214/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    44524Suszw. Kamieniec, przy L-ctwie Kamieniec oddz. 260
    215/98lipa drobnolistna Tilia cordata64024Suszw. Kamieniec, w alei lipowej na W od pałacu
    216/98lipa drobnolistna Tilia cordata61522Suszw. Kamieniec, w alei lipowej na W od pałacu
    217/98lipa drobnolistna Tilia cordata52018Suszw. Kamieniec, w alei lipowej na W od pałacu
    218/98lipa drobnolistna Tilia cordata50019Suszw. Kamieniec, w alei lipowej na W od pałacu
    219/98lipa drobnolistna Tilia cordata47517Suszw. Kamieniec, w alei lipowej na W od pałacu
    220/98lipa drobnolistna Tilia cordata44520Suszw. Kamieniec, w alei lipowej na W od pałacu
    221/98lipa drobnolistna Tilia cordata41519Suszw. Kamieniec, w alei lipowej na W od pałacu
    222/98lipa drobnolistna Tilia cordata38019Suszw. Kamieniec, w alei lipowej na W od pałacu
    223/98lipa drobnolistna Tilia cordata60017Suszw. Kamieniec, w alei lipowej, po W stronie jez. Gaudy
    224/98lipa drobnolistna Tilia cordata67519Suszw. Kamieniec, w kierunku jez. Gaudy
    225/98kasztanowiec zwyczajny Aesculus
    hippocastanum
    44524Suszw. Kamieniec, w parku przypałacowym
    226/98lipa drobnolistna Tilia cordata46526Suszw. Kamieniec, w parku przypałacowym
    227/98lipa drobnolistna Tilia cordata40026Suszw. Kamieniec, w parku przypałacowym
    228/98lipa drobnolistna Tilia cordata37026Suszw. Kamieniec, w parku przypałacowym
    229/98topola biała Populus alba38030Suszw. Różanka, po prawej stronie drogi do Babięt (w zadrzewieniu
    na końcu wsi)
    230/98buk pospolity Fagus silvatica35527Suszw. Różanka, po prawej stronie drogi do Babięt, 400 m za wsią
    231/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    38023Suszw. Ulmowo, po lewej stronie szosy do Iławy, 300 m za wsią
    232/98lipa drobnolistna Tilia cordata44227Suszw. Ulmowo, po lewej stronie szosy do Kamieńca, ok. 1 km za
    wsią
    233/98dąb szypułkowy
    Quercus robur
    38028Suszw. Ulmowo, po lewej stronie szosy do Iławy, przy tablicy
    miejscowości
    208/98tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera- 2 szt.260, 26025, 25Suszm. Susz, ul. Słowiańska, przy plebanii Parafii Św. Rozalii
    1281Grupa drzew:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur-8 szt. wiąz górski Ulmus gabra-2 szt.
    jesion wyniosły
    Fraxinus Excelsior
    -
    7 szt.
    klon zwyczajny
    Acer platanoides-4 szt.
    buk purpurowy
    Fagus sylvatica "Purpurea
    "-1 szt. grab
    Carpinus-1 szt.
    294-443
    224, 328
    230-373
    262-338
    373 230
    -Suszpark w Suszu na grodzisku nad jeziorem Suskim
    1282Aleja:
    dąb szypułkowy
    Quercus robur-42 szt. głóg Crataegus-7 szt. grusza Pyrus-13 szt. jabłoń Malus-13 szt. klon zwyczajny Acer platanoides-6 szt.
    lipa
    Tilia-212 szt. osika Populus tremula-16 szt. inne gatunki-10 szt.
    50-230
    50-80
    30-180
    60-170
    80-180
    70-590
    60-180
    50-240
    -Suszśródpolna aleja łącząca miejscowości Zieleń i Olbrachtowo
    1283Aleja:
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata-63 szt.
    klon zwyczajny
    Acer platanoides-2 szt. sosna zwyczajna Pinus sylvestris-2 szt.
    wiąz górski
    Ulmus gabra-5 szt. grusza
    Pyrus-1szt.
    50-420
    230-400
    160-280
    80-310 100
    -Suszśródpolna aleja prowadząca od miejscowości Kamieniec
    w kierunku
    północno-wschodnim do lasu, w części
    przylegająca do południowego skraju oddz. 261 leśnictwo Kamieniec, nadl. Susz
    1284lipa drobnolistna Tilia cordata „Gospoda Lipa"31018Suszoddz. 189 c leśnictwo Jeziorno w pobliżu strumienia łączącego jezioro Modre z jeziorem Czerwica, przy leśnej drodze (po południowej stronie) prowadzącej wzdłuż południowego brzegu jeziora
    Czerwica
    12852 dęby szypułkowe Quercus robur „Dęby Graniczne"593, 32223, 25Suszoddz. 189 c leśnictwo Jeziorno, skarpa brzegowa jeziora Czerwica ok. 100 m
    na wschód od ujścia strumienia wpadającego do Czerwicy z
    jeziora Modrego i Głębokiego
    Nr ew.ObiektObwód
    cm
    Wysokość
    m
    GminaLokalizacja
    12862 klony zwyczajne
    Acer platanoides
    „Klonowa Brama"
    255, 27017, 18Suszoddz. 198 i leśnictwo Szwalewo, miejscowość Solniki przy drodze leśnej z Siemian do Januszewa
    1287dąb czerowny Quercus rubra „Solnicki Dąb"31919Suszpółnocno-wschodni brzeg jeziora Głębokiego
    1288dąb szypułkowy
    Quercus robur
    „Cmentarny Dąb"
    29226Suszoddz. 174 d leśnictwo Szwalewo, na zakręcie drogi
    leśnej ok. 100 m od drogi oddziałowej pomiędzy oddz. 174
    i 198

    Pomniki przyrody w gminie Zalewo

    Nr. Pom.ObiektObwód (cm)Wysokość (m)GminaLokalizacja
    430dąb szypułkowy
    Quercus robur
    58525ZalewoL-ctwo Piekło oddz. 253
    486dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.440.53024, 27ZalewoL-ctwo Piekło, E skraj zrębu i oddz. 210
    487dąb szypułkowy
    Quercus robur
    52030ZalewoPole PSK Plękity N od Jaśkowa, 50m od lasu (oddz. 204)
    514dąb szypułkowy Quercus robur- 2 szt.375.39023ZalewoN-ctwo Miłomłyn, L-ctwo Piekło oddz. 254a, na skraju lasu przy szosie Bynowo- Wielowieś
    515dąb szypułkowy
    Quercus robur
    58532ZalewoN-ctwo Miłomłyn, L-ctwo Piekło oddz. 253a
    516dąb szypułkowy
    Quercus robur
    47029ZalewoN-ctwo Miłomłyn, przy drodze Jaśkowo-Młynki, oddz. 206a
    532dąb szypułkowy Quercus robur- 3 szt.480-53021ZalewoL-ctwo Piekło oddz. 201b,c - W skraj lasu i jeden w lesie 80 m dalej
    533dąb szypułkowy Quercus robur- 5 szt.320-40021Zalewom. Jaśkowo, E skraj lasu, oddz. 207
    534dąb szypułkowy Quercus robur- 4 szt.300-56022Zalewom. Jaśkowo, E skraj lasu, oddz. 207d
    535dąb szypułkowy
    Quercus robur
    47021Zalewom. Jaśkowo, E skraj lasu, oddz. 207a
    626dąb szypułkowy
    Quercus robur
    platan
    390
    360
    28
    26
    Zalewowśród zabudowy przypałacowej ZR Bądki
    843lipa drobnolistna
    Tilia cordata
    jesion wyniosły
    Fraxinus excelsior
    buk pospolity Fagus silvatica- 3 km alei śródpolnej 207 szt., w tym 29 pomnikowych
    270-47515-20ZalewoN-ctwo Miłomłyn, Wielowieś-Jaśkowo
    844dąb szypułkowy Quercus robur- 27 szt.,
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata- 6 szt.
    205- 50515-22ZalewoN-ctwo Miłomłyn, szpaler przy drodze
    gruntowej od jez. Piekiełko do alei- pomnika Nr 843
    845dąb szypułkowy Quercus robur- 4 szt.340- 49024-28ZalewoN-ctwo Miłomłyn,
    m. Urowo, łąka przy szkole
    846dąb szypułkowy
    Quercus robur
    55025ZalewoN-ctwo Miłomłyn,
    nad zat. Kraga, 250 m S od wylotu kan. Iławskiego
    1269Aleja:
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata-39 szt.
    głóg
    Crataegus-2 szt. jesion
    Fraxinus-9 szt. grab
    Carpinus-1 szt. dąb szypułkowy
    Quercus robur-6 szt.
    jabłoń
    Malus-3 szt.
    101-380
    42-44
    98-155
    220
    64-208
    106-138
    -Zalewośródpolna aleja odchodząca od gruntowej drogi Zalewo- Sadławki w kierunku Bądek do zabudowań Folwark
    1270Aleja dębów szypułkowych Quercus robur-99 szt.132-314-Zalewośródpolna aleja odchodząca z Bądek na zachód do zabudowań Folwark
    1271Grupa 12 dębów szypułkowych Quercus robur220-322-Zalewośródpolna kępa rosnąca wzdłuŜ nieuŜytku przy zabudowaniach Folwark
    1272dąb szypułkowy
    Quercus robur
    „Pomieliński dąb”
    57228Zalewowschodni brzeg Jeziora Jeziorak na południe od wyspy Czaplak
    1273dąb szypułkowy
    Quercus robur
    „Ewingus”
    39226Zalewoul. Sienkiewicza 3 w Zalewie
    Aleja:
    brzoza Betula-34
    szt.106-225
    klon zwyczajny
    Acer platanoides-10120-416
    1274szt.
    lipa drobnolistna
    Tilia cordata-34 szt.
    146-535-Zalewośródpolna aleja z Gubławek do lasu w kierunku na Karpowo
    grab Carpinus-42
    szt.108-271
    dąb szypułkowy
    Quercus robur-1280-160
    szt.
    inne gatunki-6 szt.99-300
    Aleja:śródpolna aleja prowadząca z m. Polajny w kierunku Rudni do skrzyŜowania ze starą drogą (obecnie zadrzewienie) odchodzącą na północ w kierunku kolonii Dobrzyki
    dąb szypułkowy
    Quercus robur-6150-350
    szt.
    grusza Pyrus-2 szt.70-180
    jabłoń
    Malus-3 szt.80-110
    jawor Acer
    pseudoplatanus-1230
    1275szt.
    jesion
    Fraxinus-10
    40-360-Zalewo
    szt.
    klon polny Acerf. krzew.
    campestre-1szt.
    klon zwyczajny
    Acer platanoides-2770-370
    szt.
    lipa Tilia-27 szt.60-430
    osika Populus
    tremula-3 szt.40-120
    wierzba Salix-1 szt.150
    1289dąb szypułkowy
    Quercus robur
    42625Zalewooddz. 21 h nadleśnictwo Iława, obr. Drwęca, na terenie ośrodka wypoczynkowego
    „Chmielówka”

    Opracowano na podstawie :
    • https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
    • Zdjęcia zbiory własne, Internet