Jażdżówki

Pojezierze Iławskie / Region / Osady / Jażdżówki

Jażdżówki

osada Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.

Jażdżówki przystań

Jażdżówki

Jażdżówki (Jadziowken, Jasdzowken) to część wsi Tynwałd znanej ze wspaniałej przystani Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy dla Dzieci i Młodzieży która lokowana była naprzeciwko zatoki Widłąg na jeziorze Jeziorak.

W czasach świetności cumowały tam nowoczesne jachty kabinowe (Pegaz, Tess) żeglarzy z Torunia którzy solidarnie nazywali swe jednostki na literę „P”. Były więc Pasja, Presja, Progresja, Proza, Prana, Potkin.

Niestety w 2007 roku posesja przeszła w „prywatne ręce”, które bezkrytycznie zburzyły leciwy budynek i zniszczyły świetlaną przeszłość tej przystani i przy okazji „zabiły” ducha radosnego żeglarstwa. Było ogromne zamieszanie z informacjami, które ponoć deklarował  nowy właściciel o budowie nowej,  nowoczesnej przystani żeglarskiej z zapleczem gastronomicznym. Później plotka głosiła. że były jakieś nieprawidłowości w planach i tak jak szybko rozebrano stary budynek tak nagle budowa „stanęła”.

Wielka strata tym bardziej, że była tu mała gastronomia, której wspaniałymi plackami ziemniaczanymi, naleśnikami, rybami raczyli się przepływający obok żeglarze i kajakarze.

Turnusy wakacyjne, imprezy okolicznościowe, szkolenia, miejsce postojowe dla corocznych Regat Niepełnosprawnych itp. wypełniały tętniący życiem obiekt. Zabawy taneczne na trawiastym zboczu ośrodka to był cudowny przykład że można chcieć . . .  szkoda że to już było . . .

Ośrodek Wypoczynkowy

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo