Pojezierze Iławskie / Region / Jeziora / j. Jeziorak

Jezioro Jeziorak

na Pojezierzu Iławskim jest najdłuższym jeziorem w Polsce.

Najdłuższe jezioro w Polsce . . .

Jeziorak (d. Gizerek, Jezierzyce, niem. Geserich See) to jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jest najdłuższym ( 27,45 km )  oraz szóstym pod względem powierzchni ( 31,52 km2 ) jeziorem w Polsce. Sieczna rynnowego jeziora biegnie z północy na południe, w środkowej części zmieniając kierunek na południowy wschód, a potem na południowy zachód.

W części środkowej jezioro rozszerza się, tu leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Do zachodniego brzegu wpada strumyk z jeziora Urowiec, a nieco wyżej przesmyk wiedzie do jeziora Płaskiego.

Główny akwen biegnie dalej ku północy i dzieli się na dwie zatoki: wschodnią ślepą zachodnią połączoną kanałem z jeziorem Ewingi. Z południowego krańca jeziora wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży największa wyspa śródlądowa w Europie, Wielka Żuława (82, 4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro z Małym Jeziorakiem w Iławie. Brzegi są przeważnie wysokie i strome.

Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu. Zwolennicy obcowania z naturą (żeglarze, kajakarze) znajdą ciszę (parki krajobrazowe, rezerwaty, strefy ciszy) i spokój.

Wyspy

  • Wielka Żuława
  • Wielki Bukowiec połączona groblą z lądem stałym w miejscowości Wieprz
  • Zielony Ostrów (wyspa Łąkowa)
  • Kobiecy Ostrów,
  • Rajka (niem. Liebes Insel) wysepka na północnej części jeziora, przylegająca do północno-wschodniego cypla wyspy Czaplak
  • Lipowy Ostrów, zwana Lipowcem lub Owczą
  • Rybackie Kępy dwie wysepki i kępy trzcin na głównym akwenie, pomiędzy miejscowościami Siemiany i Wieprz.
  • Wyspa Duży Gierczak
  • Wyspa Mały Gierczak
  • Czaplak (niem. Czalakwerder[potrzebny przypis], Kranichwerder) wyspa na północnej części jeziora, dostępna przez bród z lądu stałego
    Wyspa Kępka (niem. Caprera Insel) wysepka w północnej części jeziora, na północny wschód od wyspy Czaplak
  • Wyspa Polajńska, Polajńska Kępa (niem. Heuwerder) wysepka na północnej odnodze jeziora, na południowy zachód od przysiółka Polajny
  • Mała Żuława około 3 km na północ od Iławy
  • Wyspa Miłości pomiędzy Wielką Żuławą z zachodnim brzegiem akwenu
  • Wyspa Księdza na północ od osady Jezierzyce

Na brzegach akwenu jest wiele pól namiotowych, biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych.

Po jeziorze pływa jedyny w Polsce statek, przystosowany do odbioru nieczystości bezpośrednio z jachtów i przenośnych toalet, ustawionych na brzegu w pobliżu pomostów pływających i stacjonarnych. 

Przebywał  tu papież Jan Paweł II. Jako biskup krakowski w 1959 roku i w 1973 jako kardynał. Dla uczczenia tego faktu, w 1999 roku wytyczono szlak kajakowy, wiodący z Iławy, poprzez Miłomłyn do Ostródy.

Zbiornik wodny jest miejscem akcji książek Zbigniewa Nienackiego (Nowickiego) „Nowe przygody Pana Samochodzika”, „Złota Rękawica”, „Pan Samochodzik i Niewidzialni” , gdzie tytułowy bohater rozwiązuje zagadki z mienionej epoki. Tematy książek znalazł samorzutnie bowiem 20 maja 1967 r. Nienacki kupił teren 2,5 ha ziemi rolniczej i dom w Jerzwałdzie od  p. Szałajewskiego. Przydał się teraz kurs rolniczy z lat 50. Pisarz zapłacił 70 tysięcy ówczesnych złotych. Wkrótce zamieszkał w tym niewielkim domu z cegły, zbudowanym w roku 1929, roku . Tu  znalazł szczęście i szybko przestał czuć się obco, twierdził, że znalazł swój azyl. Tam też powstały kolejne powieści dla młodzieży, które przyniosły mu ogromną popularność i uznanie. 

region, pojezierze iławskie, jezioro, gizerek, jezierzyce, geserich see