Rychliki

Pojezierze Iławskie / Region / Wsie / Rychliki

Rychliki

wieś Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.

Rychliki wieś na Pojezierzu Iławskim

Rychliki

Rychliki, Reichenbach wieś w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki przy drodze wojewódzkiej nr 527. Do czasów podboju przez zakon krzyżacki w XIII w. okoliczne tereny zamieszkane były przez Prusów. W 1310 r. komtur elbląski Heinrich von Gera oraz komtur dzierzgoński Sieghard von Schwarzenburg dokonali tu lokacji wsi Reichenbach na „surowym korzeniu”. Osada została prawdopodobnie od początku zasiedlona kolonistami ze środkowych Niemiec, na co wskazuje jej nazwa (niem. bogaty potok), niemająca topograficznego uzasadnienia, oraz nazwisko zasadźcy i pierwszego sołtysa (Hildebrandt).

Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w 1525 r. wieś stała się częścią Prus Książęcych, które do 1657 r. stanowiły lenno polskie, a w 1701 r. połączyły się z Brandenburgią w Królestwo Prus.[potrzebny przypis] Zachowane dokumenty kościelne świadczą o tym, że w XVII w. nabożeństwa we wsi odbywano także w języku polskim; przypuszcza się, że miejscowi Polacy należeli głównie do czeladzi bądź robotników sezonowych. Wieś, od 1871 r. stanowiąca część Niemiec, liczyła w 1925 r. 797 mieszkańców (785 protestantów, 9 katolików, 1 Żyd).

23 stycznia 1945 r. miejscowość została zajęta przez oddziały 29 Korpusu Pancernego Armii zdRadzieckiej. Po przekazaniu wsi administracji polskiej rozpoczął się napływ polskich osadników, zaś dotychczasowi jej mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec. Osadę nazywano początkowo Potok oraz Zamożne, tłumacząc nazwę niemiecką, jednak ostatecznie ok. 1948 administracyjnie ustanowiono obecną formę.

Tu czas płynie powoli, z dala od miejskiego zgiełku, a mieszkańcy znają się nawzajem, spotykają i wspólnie dbają o wieś i społeczeństwo. Otaczająca natura powoduje, że po prostu chce się tu żyć!

Położone w powiecie elbląskim Rychliki liczą aktualnie 647 mieszkańców. — Jest u nas cicho i spokojnie, a zarazem na miejscu mamy wszystko, czego nam do życia potrzeba — zachwala miejscowość Krzysztof Ryś, sołtys. — Jest urząd gminy, szkoła podstawowa, ośrodek, biblioteka, poczta, są sklepy — wymienia. I dodaje: — Warto też zauważyć, że drogi wokół Rychlik również są w świetnym stanie i do Elbląga czy Pasłęka można dojechać bez żadnych problemów.

Rychliki dzisiaj

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo