Wenecja
Wenecja
wieś Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.
Wenecja
Wieś Wenecja wzmiankowana w dokumentach z roku 1336 została nadana jako dobra rycerskie niejakiemu Waltherowi. Pierwotna nazwa wsi to Venedig.
Skojarzenia z włoskim odpowiednikiem wywołały u rycerzy Zakonu Krzyżackiego ziemie zalewane przez jeziora oraz występujące w okolicy budownictwo na palach.
Okolice wsi zamieszkane były przez plemiona Prusów. Z tego okresu zachowały się ślady strażnicy-grodziska, położone 2 km w kierunku południowo-zachodnim od wsi, przy północnym brzegu jeziora Bartężek.
Od 1466 do 1716 roku majątek znajdował się w rękach rodziny von Venedyer. Od 1716 do 1791 roku należał do rodu von Glaubnitz. Kolejnym właścicielem był major von Radecke. W 1860 roku właścicielami majątku zostali bracia Ludwig i Traugott von Lücke. Miejscowość pozostała w rękach tej rodziny do 1945 roku.
W roku 1782 we wsi odnotowano istnienie 33 domów, natomiast w 1858 w 30 gospodarstwach domowych żyło 361 mieszkańców. W latach 1937–1939 wieś liczyła 441 mieszkańców, w 2010 r. 239 mieszkańców, a w 2021 roku liczba ludności to 228 mieszkańców.
Wenecja dzisiaj
Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2006 r.
• zdjęcia zbiory własne, Internet
pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo