Śliwa

Pojezierze Iławskie / Region / Wsie / Śliwa

Śliwa

wieś Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.

Śliwa, wieś na Pojezierzu Iławskim

Śliwa

Śliwa, Schliewe, wieś w Polsce położona w powiecie iławskim, w gminie ZalewoPierwotna nazwa Slebo nosi ślady wpływu języka polskiego. Pierwsze wzmianki o wsi Śliwa występują w dokumentach z roku 1338 r.

12 lipca tegoż roku wielki mistrz zakonu krzyżackiego Dietrich von Altenburg przyznał trzem wasalom , w trzech odrębnych dokumentach, na polu Slevo o powierzchni 2 radeł (około 22,4 ha). Pole to była najniższa jednostka terytorialna ( łac. campus, niem. feld, prus. lauks ).

Już notowana w 1437 r.  wieś pruska ma powierzchnię około 268 ha.  W roku 1782 roku we wsi odnotowano 15 domów (dymów), natomiast w 1858 roku w 13 gospodarstwach domowych było 126 mieszkańców. W latach 1937-39 było 206 mieszkańców.

Śliwa, wieś na Pojezierzu Iławskim
680-lecie wsi Śliwa

Legenda głosi że na granicy wsi Śliwa i Boreczno stał przed paroma latami wielkich rozmiarów kamień. Był on tak duży, że nawet postawny mężczyzna nie był nawet w połowie tak duży jak on. Był to zaklęty lub uwięziony w kamieniu żołnierz.

W górnej partii kamienia wyraźnie było widać zarys jego twarzy. Któż wie, kto zamienił go w kamień? W dawnych czasach zdarzało się to częściej. Żołnierz miał na głowie hełm, w dłoniach zaś trzymał talię kart. Wielu ludziom zdarzyło się zobaczyć, jak żołnierz wyłaniał się z kamienia i kołysał się dookoła niego. Gdy zaś chciano z bliska mu się przyjrzeć, żołnierz znikał, zaś ciekawscy mogli tylko zobaczyć na kamieniu jego twarz. Nic poza tym. Zdecydowano się w końcu wysadzić ów kamień. Z wielkim poświęceniem robotnicy trudzili się, by go zniszczyć. Nie dawali mu jednak rady. Bezskutecznie podchodzono do niego siedem razy. Przyszła w końcu pewna kobieta z Dylewa i podjęła się pracy nad rozsadzeniem kamienia i zaraz po pierwszej próbie udało jej się go rozbić. Po owym wydarzeniu kawałki kamienia wmurowano w ścianę domu w Śliwie.

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2006 r.
• zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo