Tabórz

Pojezierze Iławskie / Region / Wsie / Tabórz

Tabórz

wieś Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.

Tabórz, wieś na Pojezierzu Iławskim

Tabórz

Tabórz (niem.Oberförsterei Taberbrück, od 1939 r. Taberbrück) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Łukta, nad jeziorem o tej samej nazwie (Taber See). Wieś jest położona w odległości 16 km na północny wschód od Ostródy.

Dokumenty z 1539 roku poświadczają, że miejscowość była wówczas wsią szlachecką składającą się maksymalnie z 3 gospodarstw. Jej nazwa nawiązuje do nazwy jeziora, nad którym osada została założona. Źródła z roku 1794 wskazują, że we wsi mieszkało wówczas 7 gospodarzy.

W latach 1805-1832 żył w Taborzu Georg Schultze – Królewski Nadleśniczy i Łowczy. W czasie pobytu Napoleona na ostródzkim zamku w roku 1807 Schultze miał podobno służyć jako przewodnik cesarza i jego dowódców. Nadleśniczy należał prawdopodobnie do loży masońskiej z siedzibą w Nidzicy. W Taborzu pozostał do swojej śmierci w 1850 roku. Nagrobek Schultze oraz jego córki Augusty został odnaleziony w taborskich lasach – obie mogiły należą do jednych z najstarszych w grobów w okolicach Ostródy.
W 1876 roku w okolicach upolowano ostatniego rodzimego rysia w powiecie. W 1944 roku w leśnictwie pracowało 37 żołnierzy włoskich, których następnie przeniesiono do pracy w innych miejscowościach. Po II wojnie światowej, w trakcie prac archeologicznych w okolicach wsi, natrafiono na wytwory krzemienne i kamienne pochodzące z młodszej epoki kamienia.

Na zachód od wsi leży Rezerwat Sosny Taborskie. Lokalne odmiany sosny o wysokiej jakości drewnie osiągają wiek do 250 lat, dorastając do 40 metrów wysokości.

Nagrobek łowczego Georga Schultze
Nagrobek łowczego Georga Schultze
W uścisku
Sosny Taborskie

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2006 r.
• zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo