Tłokowisko

Pojezierze Iławskie / Region / Osady / Tłokowisko

Tłokowisko

osada Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.

Tłokowisko

Tłokowisko

Tłokowisko, Försterei Brunstplatz (Leśniczówka Rykowisko) osada leśna w gminie Iława w pobliżu Siemian. Według danych z 16 kwietnia 2005 roku osada liczyła 2 mieszkańców , obsługę ośrodka który jest własnością TVP.

W latach 70-tych leśniczówkę objęła we władanie Telewizja Polska za sprawą działania „Krwawego Maćka” jak nazywano prezesa Szczepańskiego i to pomimo faktu że równolegle TVP kupiła tereny w Sarnówku pod budowę Ośrodka Wypoczynkowego dla pracowników.

Leśniczówka, ukryta w gęstym starodrzewiu, ukryta przed ciekawskimi w zamierzeniu „mogących ” nie miała być dostępna dla wszystkich pracowników i gości. Niebywałe są opowieści o ekscesach tu się dziejących. Kto ? z kim ? co ? załatwiał i ustalał możemy się jedynie domyślać. Obraz jak z filmu polskiego Rykowisko z 1986 r.

Pogłoski krążące wśród miejscowych mówią o niebywałych aktach samowoli, które doprowadziły do wycięcia połaci lasu pod lądowisko dla śmigłowców. I to pomimo faktu że otulina leśna była terenem Parku Krajobrazowego i jest częścią rezerwatu „Buczyna na Łaniochu”. No cóż niektórzy mogą więcej.

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo