Łanioch
Pojezierze Iławskie / Turystyka / Rezerwaty / Rezerwat Buczyna na Łaniochu
Rezerwat "Buczyna na Łaniochu"
. . . to musisz zobaczyć, tu musisz tu być !
Rezerwat Buczyna na Łaniochu
. . . Jakie bądź byłoby prawo, czyjekolwiek by było, do tych przyszłych barbarzyńców poprzez wszystkie czasy wołam z krzykiem: – nie pozwalam! Puszcza królewska, książęca, biskupia, świętokrzyska, chłopska ma zostać na wieki wieków, jako las nietykalny, siedlisko bożyszcz starych, po którym święty jeleń chodzi- jako ucieczka anachoretów, wielki oddech ziemi i żywa pieśń wieczności. Puszcza jest niczyja – nie moja ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta! . . .
Stefan Żeromski
Rezerwat „Buczyna na Łaniochu” jest obszarem o pow. 214,5 ha; obejmującym las bukowy, buczynę pomorską o bogatym runie, rosnącą 4 km na wschód od wsi Gardzień i obejmującą teren na południe od Zatoki Widłąg. Celem ochrony jest zachowanie najbardziej wartościowego na terenie całego Pojezierza Iławskiego fragmentu buczyny pomorskiej, która występuje w formie dwóch zespołów: buczyny żyznej i buczyny kwaśnej. Największą powierzchnię zajmuje buczyna żyzna, która dodatkowo różnicuje się na dwa podzespoły: buczyny kokoryczowej i buczyny typowej. Oba zbiorowiska są rzadkie na terenie całego Pojezierza Iławskiego, a buczyna kokoryczowa jest obecnie zbiorowiskiem prawie reliktowym na tych terenach. Buczyna typowa zajmuje grzbiety i zbocza moreny czołowej. Zastoiskowe zagłębienia porasta łęg olszowo-jesionowy, a w jego sąsiedztwie rozwija się buczyna kokoryczowa lub fragmenty żyznego grądu czyśćcowego.
Stwierdzono 306 gatunków flory naczyniowej, w tym chronione: bluszcz pospolity, podkolan biały, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko. Poza tym występują tu również inne cenne gatunki roślin m.in. rzęśl wiosenna i okrężnica bagienna – naturalnie spotykane w głębokich rowach o wodzie wolno płynącej, a także żankiel zwyczajny i rutewka orlikolistna. Ciekawymi gatunkami są przetacznik górski oraz trzmielina brodawkowata, która ma tutaj jedno z najdalej na zachód wysuniętych stanowisk w naszym kraju.
W rezerwacie zabrania się :
- wycinania trzciny, sitowia i innej roślinności nadbrzeżnej i wodnej
- niszczenia gniazd, podbierania jaj i piskląt wszelkich gatunków ptaków
- niszczenia i uszkadzania roślinności
- polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt
- zbioru ziół leczniczych oraz innych roślin lub ich części
- zanieczyszczania wody i terenu rezerwatu oraz zakłócania ciszy
- używania kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych
- umieszczania tablic, napisów i innych znaków z wyjątkiem znaków związanych z ochroną terenu
- wznoszenia budowli, urządzeń sportowych, komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych
- przebywanie na obszarze chronionym poza miejscami specjalnie do tego celu wyznaczonymi przez konserwatora zabytków – zakaz nie dotyczy osób wykonywujących na terenie rezerwatu czynności służbowe z ramienia użytkownika jeziora
- zmieniania stosunków wodnych, jeżeli taka zmiana mogłaby w sposób istotny naruszyć warunki ekologiczne
Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet
rezerwat „jeziora karaś”, rezerwat „jasne”, rezerwat „czerwica”, rezerwat „sosny taborskie”, rezerwat „jezioro iłgi”, rezerwat „jezioro gaudy”, rezerwat „rzeki drwęcy”, rezerwat „buczyna na łaniochu”, rezerwat „żurawinowe bagno”, rezerwat „krzywy róg”, rezerwat „borowe bagno”, rezerwat „witoszewskie grądy”