Sarnówek

Pojezierze Iławskie / Region / Osady / Sarnówek

Sarnówek

osada Pojezierza Iławskiego historycznym świadectwem dziejów.

Sarnówek

Sarnówek

Sarnówek – osada, przystań w Polsce położona nad jeziorem Jeziorak niedaleko Iławy.  Przepiękne miejsce z bezpośrednim dostępem do wody w otulinie leśnej. 

Od lat 70-tych we władaniu Telewizji Polskiej, która musiała mieć potężny wpływ na władze lokalne, leśników, że uzyskała jako jedyna (sic! zgodę na inwestycję budowlaną na lewym brzegu Jezioraka i to na dodatek w rezerwacie zwanym dzisiaj „Buczyna na Łaniochu”. Ale za czasów „ekstramocnego” (cytat z serialu Dom) prezesa Szczepańskiego wszystko było możliwe. Wybudowany Ośrodek Wczasowy dla pracowników był przykładem co może wierchuszka.

Sam prezes i jego goście bawili nad Jeziorakiem gdzie indziej, gdzie nie było plebsu i ciekawskich – w nakazowo przejętej leśniczówce w pobliskim Tłokowisku. Jak podają miejscowi, bezprawnie wycięto tam nawet połać rezerwatowego lasu aby przygotować lądowisko dla śmigłowca z „mogącymi więcej”.

Ośrodek przechodził różne koleje losu, które uzależnione były od „wiatrów historii” i ludzi nim zarządzających. Podupadał, niszczała jego infrastruktura więc wielokrotnie wystawiany był na sprzedaż ale nie znalazł potencjalnych nabywców. Dzisiaj znowu wraca „do łask” i póki co, ma się coraz lepiej.

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, osady i wsie, bałoszyce, boreczno, buczyniec, bukowiec, chmielówka, czulpa, dobrzyki, frednowy, gajdy, gałdowo, gardzień, gardzień, gizerek, grunwald, gubławki, jaśkowo, jażdżówki, jerzwałd, kamieniec k. susza, kamionka, karnity, kwietniewo, laseczno, liksajny, liwa, ławice, łukta, makowo, małdyty, matyty, mózgowo, nowa wieś, ogrodzieniec, prątnica, rąbity, rodowo, rożek, rudzienice, rychliki, sarnówek, sąpy, siemiany, skitławki, stary dzierzgoń, stary folwark, sudwa, szałkowo, szymbark, śliwa, tabórz, tłokowisko, trupel, tynwałd, wenecja, wieprz, ząbrowo