Krzewy

Pojezierze Iławskie / Region / Flora / Krzewy

Krzewy

to naturalna część składowa flory Pojezierza Iławskiego

Krzewy flora Pojezierza Iławskiego

Krzewy

to niebędące pnączem wieloletnie rośliny drzewiaste o zdrewniałej łodydze, które od nasady rozgałęzia się na wiele zdrewniałych pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew, u krzewów brak osi głównej, pnia, a także korony. Krzewy zaliczane są do fanerofitów, przy czym w zależności od osiąganej wysokości wyróżnia się duże krzewy o wysokości przekraczającej 2 m jako mezofanerofity i krzewy o wysokości poniżej 2 m określane jako mikrofanerofity. Małe krzewy o wysokości poniżej 0,5 m to krzewinki. Uproszczony podział : krzewinka, półkrzew, fruticetyzacja.

W lasach i na łąkach Pojezierza Iławskiego możemy spotkać : berberysa zwyczajnego, bez czarny, jałowca pospolitego, jeżynę, ostrężynę, kruszynę pospolitą, wawrzynek wilczełyko. 

Ze względu na ozdobny i konsumpcyjny charakter wiele krzewów i krzewinek „udomowiono” w swoich ogródkach. Agrest pospolity, aronia czarna, azalia ogrodowa, azalia pontyjska, berberysy, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), borówka amerykańska (borówka wysoka), budleja Dawida, budleja Weyera (budleja żółta), czarny bez, dereń biały, dereń jadalny, dereń kousa, enkiant dzwonkowaty, forsycja, fotergilla, fuksja są tego najlepszym przykładem.

Krzewy i krzewinki

Krzewy - Berberys zwyczajny flora Pojezierza Iławskiego

Berberys zwyczajny

(Berberis vulgaris) to krzew ciernisty z rodziny berberysowatych. Kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach. Owoce są jadalne. Roślina lecznicza. Osiąga wysokość do 3 m. W średniowieczu wykryto jego pozytywne działanie w przypadkach żółtaczki i malarii. Berberyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe, przeciwbiegunkowe, przeciwrakowe, przeciwcukrzycowe, obniżające ciśnienie, antydepresyjne i przeciwzapalne oraz obniża poziom cholesterolu.

Krzewy - Bez czarny flora Pojezierza Iławskiego

Bez czarny

Bez czarny, dziki bez czarny (Sambucus nigra) to krzew z rodziny przewiertniowatych. Jest to roślina lecznicza i trująca. Roślina wydziela nieprzyjemny, duszący zapach. Krzew ma kulisty pokrój. Osiąga wysokość maksymalnie do 10 m. Preferuje gleby żyzne, wilgotne , bogate w azot. Miejsce najlepsze do rozwoju to półcień, choć znosi także miejsca dobrze nasłonecznione. Rośnie w środowisku synantropijnym, bierze udział w regeneracji lasu.

Krzewy - Głóg zwyczajny flora Pojezierza Iławskiego

Głóg jednoszyjkowy

Gatunek roślin (Crataegus monogyna) z rodziny różowatych. Pochodzi z obszarów zachodniej Azji, Kaukazu, Europy. W Polsce jest pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Jest także uprawiany w ogródkach przydomowych. Występuje jako krzew lub niskie drzewo. Dorasta do 6–8 lub 10 m wysokości, ma silnie zdrewniałe cierniste gałęzie. Ciernie długości do 2 cm.

Krzewy - Jałowiec flora Pojezierza Iławskiego

Jałowiec pospolity

(Juniperus communis) gatunek zawsze zielonego krzewu, rzadko niskiego drzewa, należący do rodziny cyprysowatych, w Polsce rozpowszechniony. Rośnie na bardzo różnych siedliskach, od bagien, poprzez lasy, po murawy, odłogi i tereny skaliste. 

Krzewy - Jeżyna popielica flora Pojezierza Iławskiego

Jeżyna, ostrężyna

(Rubus caesius) gatunek rośliny z rodziny różowatych. Jedna z nielicznych jeżyn stosunkowo łatwa do rozpoznania i dlatego popularna. Krzew o wysokości 0,5-2 m. Pędy kolczaste, czołgające się lub wspinające. Ma własności lecznicze. Z owoców wykonuje się przetwory: soki, konfitury, dżemy i kompoty, z liści – napar herbaty.

Krzewy - Kruszyna pospolita flora Pojezierza Iławskiego

Kruszyna pospolita

(Frangula alnus) najlepiej rośnie na glebach świeżych i wilgotnych o odczynie kwaśnym, ale spotykana jest też na glebach o różnym odczynie od pH 3,5 do 8,0 i mniejszej wilgotności. Roślina niewybredna w stosunku do nasłonecznienia, doskonale rośnie zarówno na pełnym słońcu jak i w głębokim cieniu. Jest roślina mrozoodporną. ma typowo krzaczasty, najczęściej jajowaty pokrój i dorasta do wysokości do 5-7 m. Jej cienkie, delikatne, kruche (stąd nazwa) pędy są pokryte brązowobrunatną i owłosioną za młodu, z czasem szarzejącą korą, pokrytą jasnymi plamkami przetchlinek

Krzewy - Wawrzynek wilczełyko flora Pojezierza Iławskiego

Wawrzynek wilczełyko

( Daphne mezereum) gatunek krzewu należący do rodziny wawrzynkowatych. Występuje w całej Europie, w zachodniej Syberii, na Ałtaju i Kaukazie, także w Azji Mniejszej. W Polsce na całym terytorium, ale jest rośliną rzadką. Od 0,3 do 1 m wysokości, i szarobrązowej korze. Cała roślina jest bardzo silnie trująca. Zjedzenie 10-12  owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet 1-2 owoce mogą być śmiertelne. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, flora, krzewy i krzewinki, berberys zwyczajny, bez czarny, głóg jednoszyjkowy, jałowiec pospolity, jeżyna, ostrężyna, kruszyna pospolita, wawrzynek wilczełyko, rośliny drzewiaste