Zioła

Pojezierze Iławskie / Region / Flora / Zioła

Zioła

to naturalna część składowa flory Pojezierza Iławskiego

Zioła flora Pojezierza Iławskiego

Zioła, rośliny lecznicze

Wszystkie zioła, zarówno krajowe jak i egzotyczne posiadają szereg właściwości leczniczych. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest aktualny trend “powrotu do korzeni” i to w dosłownym znaczeniu, bowiem korzenie, kwiaty, kłacza i inne surowce zielarskie towarzyszą nam od czasów prehistorycznych.  Zanim odkrycie penicyliny przez  Alexandera Fleminga w 1928 roku zrewolucjonizowało ówczesną medycynę to właśnie zioła stanowiły jej trzon. Aktualnie fitoterapia określana jest powszechnie mianem medycyny alternatywnej, ale czy takie sformuowanie aby napewno jest właściwe? To pozostawiam Waszej ocenie.  Polacy jak się wydaje znudzeni są  silną  falą napływ suplementów diety “na wszystko” wykazują duży zwrot ku ziołolecznictwu. 

Zioła to rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne) i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zalicza się do nich także niektóre grzyby. Zioła stosowane są m.in. w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy.

Rośliny zielarskie ze względu na sposób użytkowania dzieli się na: rośliny lecznicze, rośliny przyprawowe, rośliny olejkodajne. Można spożywać pod wieloma postaciami :

Maści – części roślin w rożnej postaci zmieszane tłustą substancją.
Nalewki – esencja roślin rozpuszczona w alkoholu i wodzie.
Naparu – postać herbaty, przygotowywana poprzez zalanie gorącą wodą części roślin i trzymaniem ich pod przykryciem przez określona część czasu.
Odwaru – ta postać polega na dłuższym gotowaniu roślin lub ich części.
Proszku – to roztarte, pokruszone, zwykle w moździerzu, suche części roślin.
Produktu spożywczego – roślina lecznicza może być spożywana bezpośrednio
Syropu – to gęsty i zwykle słodki specyfik, przygotowany poprzez połączenie części roślin z cukrem i wodą lub miodem i wodą.

Na Pojezierzu Iławskim zobaczymy – bluszczyk kurdybanek, czosnek niedźwiedzi, gajowiec żółty, pierwiosnek lekarski, pokrzyk wilcza jagoda, pokrzywa zwyczajna, szczawik zajęczy.

Zioła

Zioła - Bluszczyk kurdybanek flora Pojezierza Iławskiego

Bluszczyk kurdybanek

(Glechoma hederacea)  to roślina niewielka – osiąga 10-20 cm wysokości. Tworzy kanciaste, płożące pędy pokryte zimozielonymi liśćmi o sercowatym lub nerkowatym kształcie.. Zbieramy zarówno ziele jak i kwiaty. Kurdybanek bogaty jest w sole mineralne, żywice oraz garbniki. Pomaga walczyć z niestrawnością, regeneruje wątrobę, pozytywnie wpływa na pracę serca, wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych

Zioła - Czosnek niedźwiedzi flora Pojezierza Iławskiego

Czosnek niedźwiedzi

(Allium ursinum) flora Pojezierza Iławskiego spotykany jest najczęściej w miejscach wilgotnych. Rośnie w cienistych lasach, w zagajnikach, w zaroślach, koło rzek i strumieni. Jest to bylina, której podłużna cebula jest złożona z nasad dwóch liści. Dwa odziomkowe, jajowato lancetowate liście są żywozielone. Na wysokim głąbiku (15-50 cm) powstaje dość płaski, luźny baldach złożony z białych kwiatów, które pojawiają się w maju. W pękającej na 3 części torebce, znajduje się 6 nasion.

Zioła - Gajowiec żółty flora Pojezierza Iławskiego

Gajowiec żółty

(Galeobdolon luteum) występuje najczęściej w lasach i zaroślach. Działa leczniczo na stany zapalne skóry, błony śluzowej i narządów wewnętrznych. Ma działanie ochronne na miąższ wątroby i nerki. Przeciwreumatyczny, reguluje miesiączkowanie i usuwa stany zapalne narządów rozrodczych oraz układu moczowego. Zaleca się sporządzanie herbatek – naparów z kwiatów i liści gajowca.

Zioła - Pierwiosnek lekarski flora Pojezierza Iławskiego

Pierwiosnek lekarski

(Primula officinalis) często bywa też nazywany pierwiosnkiem wiosennym. Jest byliną o dekoracyjnych kwiatach i szerokim zastosowaniu w lecznictwie. Dziko rośnie, potrzebuje stanowiska słonecznego, ale nie lubi nadmiaru wilgoci. Działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, działa napotnie, moczopędnie, przeczyszczająco, stosowany w przeziębieniach, infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, krtani, kaszlu, uśmierza bóle głowy, gardła, migrenowe.

Zioła - Pokrzyk wilcza jagoda flora Pojezierza Iławskiego

Pokrzyk wilcza jagoda

(Atropa belladonna) roślina z rodziny psiankowatych. Jest trująca. Z wysuszonych liści produkowane są preparaty zmniejszające napięcie mięśni gładkich. Znajdują zastosowanie w okulistyce podczas badania oka (atropina), a także w leczenia kaszlu, kolki nerkowej i żółciowej, astmy i schorzeń żołądkowo-jelitowych.

Zioła - Pokrzywa flora Pojezierza Iławskiego

Pokrzywa zwyczajna

( Urtica dioica) Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach. Ta wszechobecna roślina, której zazwyczaj się wystrzegamy w obawie przed poparzeniem, ma swoje właściwości lecznicze. Wyciągi i napary z jej liści pomagają przy stanach zapalnych dróg moczowych i przewodu pokarmowego, takich jak nieżyt żołądka, jelit oraz biegunki. Odwary z liści i korzenia pokrzywy pomagają również w walce z łupieżem i łojotokami. Pokrzywy zbieramy w okresie od czerwca do września.

Zioła - Szczawik zajęczy flora Pojezierza Iławskiego

Szczawik zajęczy

( Oxalis acetosella) występuje w cienistych lasach liściastych i szpilkowych oraz w zaroślach. Jest rośliną kwasolubną, cieniolubną i przystosowaną do środowiska wilgotnego. Ma zastosowanie w leczeniu schorzeń układu moczowego, krwotokach, w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza, w leczeniu szkorbutu, w leczeniu pleśniawek, przy niestrawności, wymiotach i zatruciach, odtruwaniu – oczyszcza krew lepiej niż pokrzywa.

Opracowano na podstawie :
• https://pojezierzeilawskie.pl – dostęp 2009 r.
• Zdjęcia zbiory własne, Internet

pojezierze iławskie, flora, rośliny lecznicze, rośliny przyprawowe, rośliny olejkodajne, zioła, bluszczyk kurdybanek, czosnek niedźwiedzi, gajowiec żółty, pierwiosnek lekarski, pokrzyk wilcza jagoda, pokrzywa zwyczajna, szczawik zajęczy