Jesteś tutaj  :

Buczyniec, wieś, osada leśna

Nazwa osady Buczyniec ( mapa dojazdu ) pochodzi od rzeczownika "Buche" - buk, to jest z okresu, kiedy buk zajmował większość drzewostanu, a wieś usytuowana jest właśnie na byłej polanie leśnej. Pośrednio pierwszy raz wzmiankowana w dokumencie z 16 września 1344 roku dotyczącym darowizny na rzecz elbląskiego Szpitala Świętego Ducha. Również w opisie granic dóbr lennych w Dziśnitach z 1369 roku wspomina się o wspólnych punktach granicznych dotyczących Rychlik, Dziśnit, Lepna i Buczyńca. Od 1315 roku Szpital Świętego Ducha otrzymał w dotacji od Zakonu Rychliki, a od 1344 roku uposażenie to powiększono o dalszych 46 morg, czyli o Buczyniec. Właściwie pierwsza bezpośrednia wzmianka o wsi pochodzi z roku 1619, w rocznych zestawieniach kasowych elbląskiego szpitala. Według relacji przełożonego tego szpitala z 1660 roku (a więc po pokoju oliwskim kończącym kolejną wojnę polsko - szwedzką) jest tu 7 chłopów, z których 3 ma spalone zabudowania, a 4 dalsze gospodarstwa są spustoszone. Oprócz chłopskich budynków gospodarskich, jest tu również grunt z karczmą. Ze spisu na roku 1819 roku wynika, że we wsi jest sześciu chłopów z których każdy ma po 2 łany, karczmarz ma 1 łan, leśniczówka 1 łan, ponadto jest jeden zagrodnik i budynek szkoły z ogrodem. W 1835 roku rozbudowano w Buczyńcu nową siedzibę leśnictwa z zabudowaniami gospodarczymi.

Przedwojenny Buchwalde

 

Budowa Kanału Elbląskiego w latach 1844 - 1860, którą nadzorował inż Georg Steenke,  miała istotne znaczenie dla wsi, mimo pewnego oddalenia od obiektów pochylni. Powstał tu duży plac wyładunkowy i przystań, zbudowano mieszkania dla dwóch rodzin robotników kanałowych, zaczęła rozwijać się turystyka. Pochylnia stała się szybko ulubionym miejsce wycieczek mieszkańców okolic, włącznie z Elblągiem i Pasłękiem. W tym celu zsynchronizowano nawet rozkład jazdy pociągów i statków (w sezonie). 28 kwietnia 1934 roku z udziałem nadburmistrza Elbląga - Johannesa O. H. Woelk´a, władze miejskie oddały do użytku schronisko młodzieżowe i noclegownię dla żeglarzy. Z uwagi na potrzeby ruchu turystycznego w 1935 r. wydzierżawiono obiekt małżeństwu Emilowi i Grecie Steffen , z przeznaczeniem na gospodę. Ci zaś wybudowali w 1938 r. obszerną werandę z której można było oglądać ruch statków na pochylni oraz gości siedzących w ogródku restauracyjnym położonym na tarasie. Prawdopodobnie wyjątkowy urok tego miejsca spowodował, że właściciele tej gospody pozostali tu po 1945 r. Greta Steffan zmarła w 1952 r. w Pasłęku, a jej mąż Emil zmarł w 1960 r. w Elblągu. W dniu 7 lipca 1935 roku pochylnię w Buczyńcu wizytował podczas swej podróży do Prus Wschodnich przywódca chłopów Rzeszy - Walter Darré.

Biuro Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej Sp. z o.o. w Buczyńcu Izba Historii Kanału Elbląskiego Pochylnia Buczyniec 14-400 Buczyniec GODZINY OTWARCIA BIURA pn - nd 8:00 – 19:15 kwiecień – październik ﷯ buczyniec@zegluga.com.pl ﷯ +48 89 670 92 28 GODZINY OTWARCIA POCHYLNI Maj i Wrzesień - 10.oo - 17.oo Czerwiec, Lipiec, Sierpień - 10.oo - 18.oo kontakt ::p. Józef Rożyński tel.510 043 037, tel.55 248 70 92 ( warto być 30 min. wcześniej ). Uwaga : * Pochylnie mogą być okresowo wyłączane z ruchu np. ze względu na niski stan wody * Przejścia statków poza kolejnością.
schemat pochylni kanału elbląskiego

pochylnie Kanału Elbląskiego

Buczyniec

Kąty

Oleśnica

Jelenie

Całuny

Przed 1945 rokiem we wsi na uwagę zasługiwał dom podcieniowy Richarda Grunwalda, gdzie od frontu podcień spoczywał na pięciu filarach, a z boku na dwóch. Dom miał "ciemną kuchnię" i nosił na drzwiach napis: "Anno 1757 Nr 6". W stylu oberlandzkich domów podcieniowych wybudowano w latach 1838 - 1940 nową szkołę, która zachowała się w niezłym stanie do dziś. Wieś liczyła w 1945 roku 142 mieszkańców. Od września 1944 roku napływali do wsi uciekinierzy z rejonu Gołdapi i Angerapp (obecnie Oziersk w Obwodzie Kaliningradzkim). Wojska sowieckie zajęły wieś 23 stycznia 1945 roku. Ostatnim niemieckim leśniczym w Buczyńcu był Hermann Janzen, którego syn - Robert, urodzony w 1931 roku w Buczyńcu jest obecnie pionierem efektywnej współpracy niemieckiej gminy Meineresen i Rychlik oraz autorem opracowań dotyczących Buczyńca i tutejszych lasów.

Zdjęcia dzisiejszego Buczyńca

Warto też wspomnieć o zakończonej rewitalizacji pochylni w Buczyńcu, a także o przepięknym kempingu wybudowanym ze środków gmin Kanału Elbląskiego oraz dotacji Unii Europejskiej.  Parking, toalety, bieżąca woda z oczyszczalnią, miejsca na namioty, przyczepy, place zabaw, boiska, miejsca na ogniska, altany. - patrz zdjęcia powyżej. Mały kanał pozwala zatrzymać się kajakarzom na nocleg.  I wszystko to - uwaga !! - przez 5 lat za darmo.

Punkt GPS 53° 58′ 48,75″ N ; 19° 37′ 17,69″ E przy drodze nr 526 na Pasłęk.

 

 

Opracowano na podstawie :

- opracowanie mgr Lech Słodownik

- strona @Jacht Czarter

- Das Oberland in 144 Bildern - Ernst Vogelsang

- strona RZGW w Gdańsku

- strona  Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula

- zdjęcia i pocztówki – internet, zbiory własne

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy