Tematy : Mennonici   /   kultura i historia

Jesteś tutaj  :

Mennonici, śladem niezwykłych ludzi

Wyznanie mennonitów narodziło się niespełna pięć wieków temu w Szwajcarii i nieco później w Holandii.

 

Mennonici z Niderlandów, obecnej Holandii, dotarli także do Polski około 1527 roku. Zaludnili  tereny Żuław przy ujściu Wisły oraz w Kazuniu koło Warszawy. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręczność w osuszaniu bagien i polderów, czyli płaskich depresyjnych obszarów zalewanych wodą nawet gdy nie ma powodzi, które trzeba ciągle osuszać i zabezpieczać wałami, by nadawały się do uprawy. Ich osadnictwo z upływem czasu rozprzestrzeniło się na Kujawach, w Wielkopolsce.

 

Byli nazywani na terenie Polski Olędry lub Olędrzy. Mieli przywileje, między innymi byli wolnymi rolnikami, nie podlegali obowiązkom pańszczyzny. Stali się najbogatszymi w Polsce przedstawicielami klasy chłopskiej. Ich wioski były czyste, eleganckie, zadbane. Napływ na tereny dawnej Polski skończył się, gdy, szczególnie w zaborze pruskim, zmuszano ich do odbywania służby wojskowej.

 

W roku 1945 r wielu z nich opuściło te tereny przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Innych po wojnie przesiedlono do Niemiec, bo posługiwali się gwarą niemiecką lub mówili po holendersku. Prostackie władze wysiedleńcze uznały ten język za niemiecki i tę grupę, i przesiedlono ich do Niemiec.

 

Zaniedbania w utrzymywaniu polderów spowodowały, że stały się rolniczo nieproduktywne przez dłuższy czas. Po polskich Olędrach pozostały w kilku miejscowościach bardzo malownicze cmentarze i nieliczne eleganckie domy, zabudowania gospodarcze i kilka oryginalnych wiatraków.

 

Niestety Polacy nie mają obecnie możliwości, jak tu w Kanadzie czy Stanach, zaopatrywać się w zdrowe, niezmodyfikowane mennonickie produkty żywnościowe, bo Olędrzy wyemigrowali z  naszego kraju, a ci, którzy pozostali, całkowicie się spolszczyli.

 

Mennonitką z pochodzenia była matka Anny German.  Jej matka, Irma z domu Martens, wywodziła się z rodziny holenderskich mennonitów którym caryca Katarzyna korzystne warunki osiedlenia.

 

 

Mennonici

Opracowano na podstawie :

- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2006 r.

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy