Tematy : Sosna Taborska   /   Szeląg Wielki   /   Tabórz i okolice   /   film z  rezerwatu "Sosny Taborskie"

Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Region    /   Lasy i Parki    /    Sosna Taborska

Sosna Taborska, budulec szkutników

Niedaleko jeziora Szeląg Wielki, w okolicach miejscowości Tabórz, p. mapa dojazdu, przy parkingu leśnym znajduje się rezerwat leśny "Sosny Taborskie" o pow. 95 ha. Utworzony w 1957 roku,  aby zachować ekotyp sosny taborskiej dla celów leśnictwa doświadczalnego i praktycznego. Na obszarze rezerwatu rosną wspaniałe sosny o wysokości 40 metrów liczące ok. 250 lat. Pierścienie najstarszych sosen dochodzą do 1 m.

 

Jest to doskonały materiał szkutniczy, używany do wyrobu masztów żaglowców. Charakteryzuje się właśnie wielkością, gonnością strzały i drobnozwoistością. Doceniony przez królową duńską, która już 1576 r. znaczne ilości kupowała dla potrzeb swoich stoczni. Także Napoleon, w 1812 r. zwrócił uwagę na „Bois de Tabre”. Olbrzymie ilości drewna oraz nasion tej sosny, na jego rozkaz, wysyłano do Francji.

 

Obecnie wskutek naturalnej selekcji sosna ustępuje gatunkom liściastym. Rośnie tu buk, dąb szypułkowy, grab, lipa drobnolistna i brzoza brodawkowata. Na obszarze rezerwatu jest utworzona ścieżka ekologiczna o długości 1400 metrów. Jest ona doskonale oznaczona, a 14 tablic informacyjnych zawiera wiele ciekawych informacji.

Poniżej świetny film, migawka z rezerwatu "Sosny Taborskie" której autorem jest Studio Ruchome Obrazki z Olsztyna.

Opracowano na podstawie :

- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2010 r.

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy