Jesteś tutaj  :

Pojezierze Iławskie    /   Region    /    Miasta    /    Susz

Susz, różana góra

Herbem miasta Susz jest św. Rozalia – złotowłosa panna, stojąca na trzech stylizowanych wzgórzach koloru zielonego, ubrana w niebieską długą suknię. Postać zwrócona jest lekko w lewą stronę. Palcem prawej ręki wskazuje na czerwoną różę, którą trzyma w lewej dłoni. Symbolika  nawiązuje do niemieckiej nazwy miasta (Rosenberg - "różana góra", sadzenie krzewów róży podczas nadania praw miejskich).

Miasto zostało wybudowane w latach 1305–1310 jako stolica kapituły pomezańskiej. 19 X  1319 roku, miasto otrzymało prawa miejskie i nazwę Rosenberg. Posiadało wówczas fosę oraz mury obronne. Od XIV do XVII w. na rynku stał ratusz. Mury miejskie ze względu na bardzo zły stan techniczny zostały rozebrane w XIX wieku. W XIX w. Susz został miastem powiatowym. W latach 1845–1846 wybudowano drogę do Iławy, a w 1876 r. ,  linię kolejową do Malborka. Ułatwiło to komunikację i umożliwiło szybszy rozwój miasta. W 1831 r. miała miejsce w mieście epidemia cholery, w wyniku której zmarło ok. 100 osób.

 

W XIX w. na obszarze miasta funkcjonowało kilka większych zakładów, m.in.: fabryka pieców (założona przez Piotra Kraszyńskiego), browar, rzeźnia, drukarnia (wydająca lokalną gazetę „Rosenberger Kreisblatt”, od 1894 r. „Rosenberger Kreiszeitung”. Gazeta przestała ukazywać się w 1934 roku.

 

W  XX w. w mieście wybudowano instalację wodociągową (1914–1915), elektrownię (1921) i nową szkołę (1928–1929) oraz uruchomiono połączenia autobusowe z Zalewem i Kisielicami.

Zdjęcia starego Susza

Po 1945 r. Susz liczył 500 mieszkańców, W wyniku II wojny światowej zniszczeniu uległo 60% budynków mieszkalnych i 33% budynków użyteczności publicznej. Zniszczenia sprawiły, że w 1945 r. siedzibą powiatu stała się Iława. Następuje stopniowe odbudowanie miasta. Do ciekawostek należy fakt, że brat ostatniego właściciela Januszowa, Hans graf von Lehndorf, z wykształcenia lekarz, po powrocie z niewoli podjął prace w powiatowym szpitalu zakaźnym w Suszu. Opiekował się chorymi do 1947 r. tj. do czasu swojego wyjazdu do Niemiec. Swoje wspomnienia z tego okresu opisał w pamiętniku zatytułowanym Dziennik z Prus Wschodnich.

...  "Rosenberg, nazywany przez Polaków „Susz”, był dawniej spokojnym miasteczkiem z około 6000 mieszkańców i stanowił centrum powiatu, w którym dominowała wielka własność ziemska. Dzisiaj miasteczko leży w gruzach, ziemia jałowieje, jak okiem sięgnąć, a po większości wspaniałych pałaców pozostały ruiny i zgliszcza. W istniejących jeszcze mieszkaniach wokół zniszczonego centrum osiedliło się około 1200

Polaków, ale wydaje się, że niewielu chce tu zostać na stałe"...

 

Fotografie dzisiejszego Susza, wykonane na przestrzeni kilku lat.

Opracowano na podstawie :

- strona @Jacht Czarter - dostęp z dnia 16.04.2010 r.

- zdjęcia – internet, zbiory własne

mapa strony   I   Administrator I   Pojezierze Iławskie   I   2014 -2021 ©  No Copy